chickfit
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „chickfit“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „chickfit“.
Kaip keičiasi greitai paruošiamo maisto sudėtis – gaminama sveikiau, atsisakoma eksporto
Be dirbtinių priedų, vištiena įtrinama tik rankomis, jai marinuoti naudojami tokie prieskoniai, kaip pipirai, Himalajų druska, rozmarinas, čili pipirai ar alyvuogės. Anksčiau tokia produkto sudėtis buvo įprasta tik gaminant namuose. Dabar gi taip paruoštą valgį siūlo ir greitai paruošiamo maisto gamintojai. „Visame pasaulyje pastebima tendencija, kad įvairių greitai paruošiamų gaminių kategorijų (angl.
Ką žmonės veikia, kol kepa maistas?
Kokia gyvenimo prasmė? Šis klausimas dažniausiai aplanko tada, kai neturime ką veikti. Pavyzdžiui, kai pašauname į orkaitę vištieną ir laukiame, kol ši iškeps. Sėdime. Žiūrime pro langą. Rymojame… Tada į galvą ir pradeda lįsti egzistenciniai svarstymai. Ką tuomet daryti? Geriau palikti sudėtingus išvedžiojimus filosofams ir, kol virtuvėje čirška vakarienė, nuveikti kažką naudingo.
Europos kultūrizmo čempiono patarimai skaičiuojantiems kalorijas
Visi turime sportuojančių draugų ar kolegų, kurie kasdien kruopščiai seka, kiek kalorijų suvartojo per dieną. Tačiau specialistai sako, jog kalorijų skaičiavimas turėtų būti aktualus ne tik užsiimantiems aktyvia veikla.
Treneris turi puikų sprendimo būdą mieguistumo kamuojamiems žmonėms
Fizinis aktyvumas – pats geriausias sveikatinimo veiksnys, koks tik gali būti. Sveikas gyvenimo būdas yra nuolatinė būsena, kuomet asmuo stengiasi išlaikyti sveiką organizmą, jį nuolatos grūdinti prie aplinkos sąlygų ir juo rūpintis gerinant sveikatą. „Fizinio aktyvumo nauda yra milžiniška mūsų organizmui - pradedant nuo širdies ir kraujotakos gerinimo, baigiant gražene figūra, numestais nereikalingais kilogramais ir pakilia, energinga nuotaika“, - teigia asmeninis treneris Bronius Burneika.
10 sultingų dainų apie vištieną – nuo J. Bieberio iki M. Jacksono vaikystės hitų
Jei reikėtų atsakyti į klausimą, apie ką dažniausiai kuriamos dainos, sunku nebūtų. Žinoma, kad apie meilę – pirmąją, amžiną, nelaimingą. Neišsemiama tema. Tačiau ar kada nors girdėjote dainą, kurią būtų įkvėpusi kita gurmaniška tema… vištiena? Arba kurioje skambėtų šis daugeliui apetitą sužadinantis žodis. Sukate galvą? Pasirodo, pasaulyje egzistuoja šimtai dainų apie šį keptą, traškų ir sultingą patiekalą.
Kaip vištienos nepaversti kalorijų bomba?
Lietuvoje ypač mėgstama vištiena dažnai įtraukiama į subalansuotos mitybos racioną. Ją renkasi ir aktyviai sportuojantys bei skaičiuojantys kiekvieną kaloriją, ir rečiau apsilankantys sporto salėje ar bėgiojantys, tačiau žinantys apie vištienos teikiamą energinę vertę asmenys. Renkantis paruoštą gaminti ar kepti vištieną, mitybos specialistai rekomenduoja būtinai atkreipti dėmesį, kokie ingredientai naudojami marinavimui.
REKLAMA
02:50
Treneris pasidalino „receptu“, kaip sutaupyti laiko virtuvėje
Baltymai yra būtini mūsų organizmui, ne tik kaip statybinė medžiaga! Jie atlieka judėjimo, apsauginę, hormoninę, reguliacinę, mitybinę ir energetinę funkcijas. Pasak asmeninio trenerio Broniaus Burneikos, kūnui svarbu kasdien gauti reikiama kiekį baltymų – 0,75 g vienam kūno masės kilogramui. „Žinoma, tie, kurie turi nemažą fizinį krūvį, augina raumeninę masę, turi vartoti daugiau baltymų, - perspėja treneris.
Kultūrizmo čempionas išdavė savo mažą sėkmės paslaptį!
Jaunimo klasikinio kultūrizmo Europos čempionas Tomas Kairys yra įsitikinęs – be valios, užsispyrimo pasiekti gerų rezultatų tiesiog neįmanoma. „Į sporto salę atėjau dėl to, jog buvau labai lieknas ir norėjau užsiauginti raumenų, sutvirtėti. Prieš tai išbandžiau tikrai nemažai sporto šakų, kuriose taip pat teko susipažinti su geležimis. Be to, namuose turėjau surenkamus svarelius, sportuodavau kieme ant skersinių.
Orkaitėje kepta vištiena: kokius garnyrus rekomenduoja mitybos specialistai?
Pagrindinis patiekalas be derančių ingredientų – lyg bėgimas basomis ant stadiono takelio. Bėgi, bet nori greičiau, o jei palyginsime su maistu – skanu, bet nori dar skaniau. Kokios daržovės, vaisiai ar grūdinės kultūros pagardina itin lietuvių mėgstamus vištienos patiekalus? Dietologai juokauja, kad restorano šefas prie vištienos patiekalų pasiūlytų derinti bet kokius ingredientus – kad tik būtų skaniau. Tačiau reikia nepamiršti sveikos ir subalansuotos mitybos principų.
REKLAMA
Tik tv3.lt
Tik tv3.lt
02:50
Ruošiatės vasarai? Nepamirškite, nuo ko reikėtų pradėti!
Gyvenimo tempas verčia lėkti, skubėti ir tiesiog verstis per galvą? Tačiau galvoje sukasi mintys, kad dabar yra pats geriausias laikas ruoštis vasaros sezonui. Žinoma, daugelis trenerių pasakys: „Pradėkite ruoštis virtuvėje!” Tai sako ir asmeninis treneris Bronius Burneika. Šįkart jis atskleidžia paslaptį, kaip galima darbą virtuvėje palengvinti. „Šiandien jums parodysiu, kaip greitai pasigaminti vištienos blauzdeles.
REKLAMA
REKLAMA
Ar egzistuoja balansas tarp „sveika“ ir „greita“? Taip!
„Dėl skonio nesiginčijama, - nusišypso asmeninis treneris Tomas Kairys, sulaukęs klausimo apie sveikos mitybos plane neretai aptinkamą vištieną. - Dėl vištienos „neskanumo“ dažniausiai reiškiasi žmonės, kurie įpratę valgyti greitą ir perdribtą maistą“. Pasak trenerio, žmonės dažnai nesuvokia, jog jų skonio receptoriai yra iškreipti ir jie nejaučia tikrojo maisto skonio.