Seimui priėmus Elektros energetikos įstatymo pataisas, nepriklausomiems tiekėjams leista vienašališkai sumažinti energijos tiekimo kainą buitiniams vartotojams. Tiesa, apie šį ketinimą gyventojai privalo būti informuojami raštu ar elektroninių ryšių priemonėmis.
„Taip vartotojams nereikėtų imtis papildomų veiksmų tam, kad nepriklausomas elektros tiekėjas sutartyje galėtų nustatyti mažesnę elektros energijos tiekimo kainą, o nepriklausomiems tiekėjams reikėtų naudoti mažiau administracinių ir finansinių resursų raginant vartotojus pasikeisti elektros tiekimo sutartis“, − aiškinamajame rašte tąkart kalbėjo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.
Kompensacijų nebeliks, o rizikų yra?
Praėjusią savaitę Seimo Biudžeto ir finansų komitete Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius paminėjo, kad susidūrimas su energetine krize leido išmokti naujų pamokų, įgalino naujas galimybes, pavyzdžiui, žalios energetikos plėtros srityje.
Pasak R. Pociaus, elektrą gaminančių vartotojų visoje Lietuvoje yra daugiau kaip 50 tūkst., o pati instaliuota galia siekia daugiau kaip 550 MW.
„VERT šią savaitę, pirmadienį, patvirtino visuomeninę elektros energijos kainą buitiniams vartotojams – 22,26 kW/ct, kuri galios 2023 m. antrąjį pusmetį.
Aišku, čia yra vidutinė kaina, „Ignitis“ dar turėtų išdiferencijuoti, bet čia yra vidurkis“, – teigė R. Pocius.
Be to, VERT vadovas atkreipė dėmesį, kad kompensacijų buitiniams vartotojams nebereikės.
„Kaip matome, būtent elektros energijai kompensacijų, greičiausiai, nereikės. Šiandien kaip tik esame gavę Energetikos ministerijos projektą dėl kompensavimo poreikio. Ir jame būtent nėra numatoma kompensavimų elektros sektoriuje“, – kalbėjo R. Pocius.
Pernai vasarą gyventojams ir verslui patyrus, ką reiškia elektros kainų šuoliai, energetikos ministras Dainius Kreivys jau anksčiau užsiminė, kad rinkoje šiuo metu situacija yra „nebloga“. Tačiau yra rizikų, kad elektros ir dujų kainas gali paveikti galimi energetikos infrastruktūros pažeidimai Baltijos jūroje.
„Rinkose kol kas kainos yra neblogos. Be abejo, yra tam tikrų rizikų, ypač susijusių su infrastruktūros Baltijos jūroje saugumu. Dabar galime džiaugtis, bet, kaip minėjau, visą laiką yra visokių rizikų.
Su dujomis yra panašiai. Elektra ir dujos tarpusavyje yra susijusios, ypač dujų infrastruktūra gali būti pažeista“, – tąkart žurnalistams sakė D. Kreivys.
Pasak ministro, jei rinkoje situacija nesikeis, kompensacijų antrąjį pusmetį taip pat nereikėtų.
„Pagal tai, kokios dabar kainos yra, jo (kompensacijų mechanizmo – BNS) neturėtų reikėti, bet, vėlgi, kaip minėjau, susidarius sudėtingesnei situacijai vartotojams bus padedama. (...) Šiandien (kompensacijų modelio – BNS) nėra. Bet pasikartosiu – esant neapibrėžtai situacijai rinkose, to niekad negali prognozuoti“, – kalbėjo D. Kreivys.
D. Kreivys anksčiau teigė, kad Vyriausybės sprendimai, ar pratęsti kompensacijas už elektrą, bus priimti gegužę.
Vardija, kokias fiksuotas kainas siūlo nepriklausomi tiekėjai
„Elektrum Lietuva“ Produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas naujienų portalui tv3.lt teigė, kad šiuo metu gyventojams siūlomi du pagrindiniai fiksuotos kainos už elektrą planai.
„Gyventojams siūlome galimybę iki gegužės 25 dienos užfiksuoti 22 ct/kWh elektros tiekimo kainą 6 mėnesiams (planas „Elektrum Praktiškas“) arba 25 ct/kWh kainą 3 metų laikotarpiui (planas „Elektrum Stabilus 36“)“, – kalbėjo pašnekovas.
Tuo metu „Ignitis“ Ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė sako, kad bendrovė vienašališkai kainas klientams mažins nuo liepos 1 d.
„Užtikrinsime, kad tiems klientams, kurie iki liepos 1 d. patys nepasikeis turimo fiksuotos kainos plano į pigesnį, dabar turimos sąlygos po valstybės kompensavimo, neblogėtų. Todėl bendrovė vienašališkai mažins kainą tiems klientams, kurie turi aukštesnį nei 28 ct/kWh tarifą. Kainą „Ignitis“ mažins iki 28 ct/kWh“, – kalbėjo L. Beganskienė.
„Ignitis“ nepriklausomo tiekimo klientai gali rinktis iš dviejų fiksuotų elektros tiekimo kainų planų.
Štai už dviejų laiko zonų sudarytą planą „Minimalus“ bendrovės klientams, pritaikius atskirą nuolaidą, pagal dieninį tarifą tektų sumokėti 0,279 Eur/kWh, už naiktinį tarifą – 0,179 Eur/kWh.
Tačiau kai nuolaidos periodas pasibaigs, vartotojams jau už dieninį tarifą tektų mokėti 0,296 Eur/kWh, naktinį – 0,196 Eur/kWh. Vadinasi, dieninė elektra tokiems vartotojams brangs, palyginti su dabartiniu maksimaliu 0,28 Eur/kWh tarifu.
„Planas „Minimalus“ skirtas tiems buitiniams vartotojams, kurie per metus suvartoja iki 2400 kWh elektros energijos.
Viename, tik reikalingiausius elektros prietaisus naudojančiame namų ūkyje, Energetikos ministerijos skaičiavimais, per metus vidutiniškai suvartojama apie 1200 kWh elektros energijos arba 100 kWh per mėnesį“, – kalbėjo L. Beganskienė.
Jeigu „Ignitis“ klientai pasirinks planą „Optimalus“, kaina su nuolaida už dieninį tarifą siektų 0,261 Eur/kWh, naktinį – 0,170 Eur/kWh.
„Planą „Optimalus“ renkasi tie buitiniai vartotojai, kurie suvartoja daugiau nei 2400 kWh elektros energijos per metus.
Tokį suvartojimą paprastai pasiekia turintys individualius namus, juos šildantys elektros energija, naudojantys šilumos siurblį, daug buitinių prietaisų ar namuose įsikraunantys elektrinę transporto priemonę“, – kalbėjo bendrovės atstovė.
Tiesa, vartotojams reikėtų neužmiršti, kad prie nustatyto „Optimalus“ plano kainų taip pat prisidėtų ir ESO mokestis, siekiantis 3 eurus.
Nepriklausomo elektros tiekėjo „Enefit“ privačių klientų komunikacijos ir rinkodaros vadovė Ieva Krikštopaitytė taip pat teigė, kad bendrovė savo klientams siūlo tris pagrindinius planus – du iš jų numato fiksuotas kainas 6 ir 24 mėn., o trečiasis susietas su kainomis biržoje.
„Anksčiau siūlėme kur kas ilgesnės trukmės planus, tačiau po Elektros energetikos įstatymo pataisų, leidžiančių vartotojui bet kada nutraukti sutartį be jokių mokesčių, jų atsisakėme.
Ilgalaikiam fiksuotos kainos planui reikalingos investicijos, nes, pažadėdami klientui 7 ar 8 metus tiekti elektrą už fiksuotą kainą, savo įsipareigojimą ne tik papildomai draudžiame nuo kainos svyravimų, bet ir paverčiame šias sutartis investicijomis į atsinaujinančius išteklius. Sutartį pakeitus ar nutraukus, tokios investicijos netenka prasmės“, – kalbėjo I. Krikštopaitytė.
Štai jeigu „Enefit“ klientai nuspręs fiksuoti elektros kainą 6 mėnesiams ir bus pasirenkamas ESO planas „Namai“ , už dieninį tarifą tektų mokėti 0,21 Eur/kWh, naktinį – 0,18 Eur/kWh. Taip pat prie šios sumos dar tektų sumokėti ir mėnesinį ESO mokestį, siekiantį 3 eurus.
Tuo metu pasirinkus ESO planą „Standartinis“ ir dviejų laikų zonos sutartį užfiksavus 6 mėnesiams, dieninio tarifo kaina siektų 0,23 Eur/kWh, naktinio – 0,19 Eur/kWh.
Tiesa, bendrovė siūlo ir dar daugiau skirtingų planų, tad klientai turėtų atkreipti dėmesį ir nuspręsti, kokį planą pagal elektros suvartojimo įpročius jiems vertėtų pasirinkti.
Kokios yra visuomeninio elektros tiekimo kainos?
Gyventojams, likusiems prie visuomeninio elektros tiekimo, šiuo metu energiją tiekia „Ignitis“.
Pasirinkus vienos laiko zonos planą „Standartinis“, gyventojams už elektrą tektų mokėti 0,280 Eur/kWh.
Jeigu tas pats planas pasirenkamas taikant dviejų laikų zonas, dieninio tarifo kaina iki valstybės kompensavimo siekia 0,320 Eur/kWh, naktinio – 0,193 Eur/kWh.
Tiesa, gyventojai, nesudarę konkretaus, fiksuoto plano su elektros tiekėju, iki liepos mėnesio dar gali pasinaudoti valstybės kompensacija, todėl už dieninį tarifą tektų mokėti 0,280 Eur/kWh.
Gyventojams, turintiems išmaniuosius 4 laiko zonų skaitiklius, nakties tarifo kaina siekia 0,191 Eur/kWh, ryto tarifo 0,210 Eur/kWh, dienos tarifo 0,275 Eur/kWh, o vakaro be kompensacijos – 0,314 Eur/kWh.
Nusprendžia vadovautis biržos kainomis
Pašnekovė I. Krikštopaitytė teigia, kad bendrovės klientai turi teisę nepritarti vienašališkam kainos mažinimui, o kai kurie jų šia galimybe ir pasinaudoja.
„Matydami šiuo metu biržoje nukritusias kainas ir siūlomus patrauklesnius trumpalaikius ar su birža susietus planus, su kuriais ilgalaikiai fiksuotos kainos planai konkuruoti negali.
Vis dėlto, situacija biržoje bet kada gali pakisti ir, mūsų vertinimu, antrojoje metų pusėje matysime kainų augimą. Ilgalaikiai fiksuoti kainos planai, kaip ir pernai, šiuos šuolius atlaikys. Trumpalaikiai ar susieti su birža – pareikalaus didesnio vartotojo įsitraukimo ir rizikų prisiėmimo“, – kalbėjo „Enefit“ bendrovės atstovė.
Tačiau I. Krikštopaitytė tvirtina, kad didžioji dalis naujų klientų renkasi su birža susietus planus.
„Taigi galima teigti, kad šiuo metu dėl biržoje smarkiai nukritusių kainų stebime situaciją, kai klientai renkasi tarp stabilumo ir geresnės kainos“, – pastebėjo ji.
„Elektrum Lietuva“ atstovas M. Kavaliauskas taip pat sako pastebintis tendenciją, kad nors didžioji dalis klientų sudaro planą su tiekėju ir renkasi fiksuotą kainą, bet yra ir tokių, kurie iš tiesų nusprendžia surizikuoti ir vadovautis biržos kainomis.
„Didžioji dauguma mūsų klientų renkasi fiksuotos kainos planus, bet turime ir su elektros kaina biržoje susietą elektros planą („Elektrum Pažangus“)“, – kalbėjo pašnekovas.
Pastebima, kad elektros energijos tarifas šio plano turėtojams keisis kas mėnesį, pagal tai, kaip keičiasi elektros energijos kaina „Nord Pool" biržoje.
Palyginti su balandžio mėnesį buvusiomis kainomis, šiuo metu biržoje kaina yra padidėjusi. Be to, kiekvienam vartotojui būtina įvertinti, kad biržos kainos kinta kiekvieną valandą.
Pavyzdžiui, kaina gali padidėti kilti anksti ryte bei kristi vakare. „Elektrum“ atstovai pastebi, kad naktį kaina už elektrą gali būti dvigubai mažesnė nei dieną.
Vertinant sezoniškai, bendrovės atstovai pastebi, kad vasarą elektra kainuoja daugiau, o pavasarį bei rudenį – mažiau.
Vienašališkai pradės mažinti kainas
Įstatymo pataisos, leidžiančios vienašališkai mažinti elektros kainas vartotojams, įsigaliojo birželio 1 d., o elektros tiekėjai tvirtina, kad šiuo metu yra individualiai kreipiamasi į klientus, jiems siūlomi fiksuotos kainos planai.
„Šiuo metu mūsų siūlomą 22 ct/kWh tarifą gali turėti visi, kas moka daugiau nei 28 ct/kWh. Tik nuo vartotojų akylumo bei aktyvių veiksmų priklauso, ar jie gaus pačias geriausias sąlygas, ar tik plauks pasroviui su tuo, ką jiems nustato kiti. Keičiant tarifą į mažesnį, mes neprašome grąžinti suteiktų nuolaidų, jei tokios kažkada buvo pritaikytos.
Mainais nesiūlome ir jokių papildomų įsipareigojimų, todėl, jei ateityje kainos dar mažėtų, klientai pas mus ir vėl jas galėtų be vargo pasimažinti“, – kalbėjo M. Kavaliauskas.
„Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė sako, kad apie vienašališką kainos mažinimą ir tikslią kainą bendrovė individualiai informuos tuos klientus, kurie nebus pasikeitę plano į pigesnį iki gegužės 31 d., likus 30 dienų iki kainos mažinimo, kaip numatyta įstatyme.
„Iki birželio 29 d. visi mūsų klientai gali ir mes juos raginame patiems pasikeisti turimą planą į pigesnį ir nuspręsti, koks planas jiems tinkamiausias – fiksuotas ar su birža susietas“, – kalbėjo pašnekovė.
Tuo metu I. Krikštopaitytė sako, kad vienašališkai kainos nuo liepos 1 d. bus sumažintos maždaug 25 proc. klientų. Tai klientai, kurie planą „Superžalias“ pasirašė tuomet, kai kainos buvo pasiekusios piką.
„Kartu su birželiu baigiasi valstybės taikomų elektros kainų kompensacijų laikotarpis ir labai tikėtina, kad jis nebus pratęstas, todėl, saugodami minėtus klientus nuo kainų šuolio, jiems vienašališkai sumažinsime tiekimo kainą iki 21 ct/kWh.
Prie šio tarifo pridėjus ESO ir VIAP (viešuosius interesus atitinkančių paslaugų – aut. past.) mokesčius, galutinė elektros kaina sieks apie 28 ct/kWh. Todėl nuo liepos 1 d. klientų mokama kaina už kilovatvalandę išliks tokia pati arba labai panaši į tą, kurią moka dabar“, – teigė ji.
Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad toks kainos sumažinimas galios iki metų pabaigos, tačiau neatmetama, kad jis bus pratęstas ir 2024 m.
„Dėl to bus apsispręsta, kai bus aiškesnės rinkos tendencijos naujam nuolaidų laikotarpiui“, – pastebėjo I. Krikštopaitytė.
Kainų pokyčių gali tikėtis po 6 mėnesių?
Elektros tiekimą užtikrinančių bendrovių atstovai tvirtina, kad sudarytos fiksuotos kainos už elektrą sutarties sąlygos ar kaina nesikeis. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad dalį kainų reguliuoja VERT atstovai.
„Mes galime kalbėti tik už savo kainos dalį – pačios elektros kainą, kad visą sutarties galiojimo laikotarpį ji nesikeis.
Dalį elektros kainos (apie 25–30 proc.) sudaro reguliuojama kainos dalis, kurią nustato ne elektros tiekėjas. Tai elektros persiuntimo kaina (ESO dalis), VIAP – viešuosius interesus atitinkančios paslaugos elektros energetikos sektoriuje, taip pat papildoma dedamoji už skirstymo paslaugas buitiniams vartotojams. Reguliuojamą kainos dalį nustato VERT“, – kalbėjo M. Kavaliauskas.
I. Krikštopaitytė antrina, kad sudarytas fiksuotas elektros tiekimo planas su bendrove keičiamas nebus, o pokyčių galėtų tikėtis tik dalis vartotojų.
„Sutartyje užfiksuota kaina galios visą laikotarpį ir keičiama nebus, t. y. gyventojams daugiau mokėti nereikės. Pokyčių po 6 mėn. gali tikėtis nebent tie, kurie pasirašę 6 mėn. trukmės sutartis“, – teigė ji.
L. Beganskienė taip pat tikina, kad kai gyventojai sudarys planą su nepriklausomu tiekėjui, kainos bus sumažintos visam kliento kainos fiksavimo periodui.
„Iki to laiko, t.y., iki birželio 29 d., visi mūsų klientai gali pasikeisti turimą planą į pigesnį už 28 ct/kWh ir negrąžinti anksčiau, iki plano keitimo, gautų nuolaidų, jei liks mūsų klientais bent pusmetį“, – teigė ji.
LEA: tarifus per savaitę mažino „Ignitis“ ir „Elektrum Lietuva“
Fiksuotų planų kainas per pastarąją savaitę 0,5–1 proc. sumažino du nepriklausomi elektros tiekėjai – „Ignitis“ ir „Elektrum Lietuva“, tuo metu „Enefit“ kainų nekeitė, skelbia Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
Skelbiama, kad visų tiekėjų siūlomos vienos laiko zonos tarifo kainos šiuo metu svyruoja nuo 25 iki 33 centų.
„Elektrum Lietuvos“ šio tarifo 1 kilovatvalandės (kWh) kaina antradienį buvo 24,8 cento (36 mėn.), „Igničio“ – 25,3 cento (24 mėn.), „Enefit“ – 32,5 cento (24 mėn.).
LEA duomenimis, gegužės 1–16 dienomis vidutinė „Nord Pool“ biržos 1 kWh kaina siekė 8,2 cento (be PVM) ir buvo 22 proc. didesnė už vidutinę biržos kainą balandį (6,7 cento). Nuo šių metų pradžios nepriklausomų tiekėjų 24–36 mėnesių fiksuotų planų kainos sumažėjo 12–41 proc.
Nuo metų pradžios „Ignitis“ kainas sumažino vidutiniškai 17 centų, „Elektrum Lietuva“ – 12 centų.
Šią savaitę tiekėjų siūlomų vienos laiko zonos fiksuotų planų (24 ir 36 mėn.) vidutinė kaina siekė 27,6 cento.
Nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams vienos laikos zonos standartinis garantinio tiekimo tarifas gegužę, palyginti su balandžiu, atpigo 15,1 proc. iki 16,9 cento už kWh.
Elektros tiekėją yra pasirinkę 70 proc. visų buitinių vartotojų.