Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Lenkijos, Ispanijos, Ispanijos ir Europos Sąjungos (ES) ministrai atvyko į JK diplomatijos vadovo Davido Lammy surengtą „Veimaras plius“ pavadintos grupės susitikimą.
Susitikimas surengtas po šeštadienį įvykusio Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos ir JK vadovų vizito į Kyjivą, kur jie pareikalavo nuo pirmadienio sudaryti „visiškas, ilgalaikes ir patikimas“ 30 dienų paliaubas, kurios būtų tiesioginių derybų pradžios sąlyga.
„Dabar atėjo laikas Vladimirui Putinui rimtai susirūpinti taika Europoje, rimtai susirūpinti paliaubomis ir rimtai pradėti derybas“, – pirmadienį sakė D. Lammy.
Jis įspėjo, kad Europos šalys turi būti „pasirengusios, jei tai nebus rimtumo momento iš Putino pusės ir mes nesulauksime taikos“.
Grupė „Veimaras plius“ buvo įsteigta vasarį reaguojant į besikeičiančią JAV politiką karo Ukrainoje ir Europos saugumo atžvilgiu į valdžią grįžus prezidentui Donaldui Trumpui.
Pirmadienį ES vyriausioji diplomatė Kaja Kallas pakartojo raginimus nutraukti ugnį.
„Jei nėra paliaubų, negali būti derybų vykstant apšaudymams“, – sakė ji Londone ir apkaltino Rusiją „žaidžiant žaidimus“.
„Norint taikos, reikia dviejų. Norint karo, reikia tik vieno. O mes matome, kad Rusija aiškiai nori karo“, – pridūrė ji.
V. Putinas sekmadienį pasiūlė gegužės 15 dieną Stambule surengti tiesiogines derybas su Ukraina, tačiau neatsakė į Europos raginimą 30 dienų nutraukti ugnį.
Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha pareiškė, kad Rusija visiškai ignoruoja Kyjivo ir jo sąjungininkų pasiūlytas paliaubas ir puola palei visą fronto liniją.
Ukrainos karinės oro pajėgos pareiškė, kad Rusija per naktį paleido daugiau kaip 100 dronų, nepaisant raginimų pirmadienį pradėti paliaubas.
„Iššūkis susijęs ne tik su Ukrainos ateitimi“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė esąs pasiryžęs asmeniškai susitikti su V. Putinu Turkijoje, tačiau nepasakė, ar dalyvautų tokiame susitikime, jei Rusija atsisakys Europos paliaubų pasiūlymo.
D. Trumpas sakė, kad norint nustatyti, ar įmanoma taika, reikia tiesioginių derybų.
Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai Stefanas Kornelius (Štefanas Kornelijus) įspėjo, kad „laikrodis tiksi“ ir jei Rusija iki pirmadienio pabaigos nesutiks su besąlygiškomis 30 dienų paliaubomis Ukrainoje jai gali būti pritaikytos naujos sankcijos.
Jei Maskva nesutiks su reikalavimu, „bus pradėta rengtis“ naujoms sankcijoms, sakė jis.
JK užsienio reikalų ministerija teigė, kad derybose bus kalbama apie „Rusijos agresijos atrėmimą ir Europos saugumo stiprinimą“.
Prie D. Lammy prisijungė Vokietijos, Ispanijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai, o Prancūzijai atstovavo jos Europos reikalų ministras Benjaminas Haddadas.
„Mes norime taikos. Norime derybų. Būtina sąlyga, žinoma, yra (...) paliaubos, besąlygiškos paliaubos ore, jūroje ir sausumoje 30 dienų“, – sakė B. Haddadas, pridurdamas, kad tai “sukurtų erdvę deryboms“.
„Iššūkis, su kuriuo susiduriame šiandien, susijęs ne tik su Ukrainos ateitimi, bet ir su visos Europos ateitimi“, – prieš derybas sakė D. Lammy.
Europos lyderiai skeptiškai reagavo į V. Putino pasiūlymą surengti tiesiogines derybas Stambule, o Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) perspėjo, kad jis tik bando laimėti laiko.
Vėliau sekmadienį jis dar kartą pakartojo savo poziciją, pabrėždamas, kad prieš V. Putino ir V. Zelenskio derybas „būtina nutraukti ugnį“.
Sekmadienį paskambinęs D. Lammy, JAV valstybės sekretorius Marco Rubio sakė, kad Vašingtono „svarbiausias prioritetas tebėra kovų nutraukimas ir neatidėliotinos paliaubos“, sakė Valstybės departamento atstovė Tammy Bruce.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!