• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Holivudas pirmadienį skeptiškai reagavo į JAV prezidento Donaldo Trumpo pranešimą apie 100 proc. muitų taikymą užsienio filmams, o kino industrijos atstovai tai pavadino politika, kurią skubotai sugalvojo prezidentas, nesuprantantis, kaip veikia ši industrija.

Holivudas pirmadienį skeptiškai reagavo į JAV prezidento Donaldo Trumpo pranešimą apie 100 proc. muitų taikymą užsienio filmams, o kino industrijos atstovai tai pavadino politika, kurią skubotai sugalvojo prezidentas, nesuprantantis, kaip veikia ši industrija.

REKLAMA

„Tai neturi jokios prasmės“, – apie D. Trumpo idėją AFP sakė pramogų verslo teisininkas Jonathanas Handelis. Pasak jo, daugelis JAV filmų, nuo Džeimso Bondo iki „Neįmanomos misijos“, yra filmuojami užsienyje dėl akivaizdžių kūrybinių priežasčių.

„Jei kaskadinis triukas yra Tomo Cruise‘o kopimas į Eifelio bokštą, tai ką mes turėtume daryti, filmuoti Eifelio bokšto kopijoje Las Vegase? – sakė J. Handelis. – Tai tiesiog nesąmonė.“

REKLAMA
REKLAMA

Sekmadienį savo platformoje „Truth Social“ D. Trumpas parašė: „Įgalioju Prekybos departamentą ir Jungtinių Valstijų prekybos atstovą nedelsiant pradėti 100 proc. muitų įvedimo procesą visiems į mūsų šalį įvežamiems filmams, sukurtiems užsienio šalyse.“

REKLAMA

„Norime, kad filmai vėl būtų kuriami Amerikoje!“ – rašė jis.

Po jo žodžių kino pramonė paniro į nežinomybę: pramogų bendrovių akcijų kainos krito, profsąjungos bandė suprasti, ar ši netikėta naujiena taikoma ir televizijos serialams, ir visi svarstė, ar tokia politika apskritai gali būti įgyvendinama.

J. Handelis teigė, kad filmai susiję su intelektine nuosavybe. „Galite nusipirkti bilietą į filmą, bet neperkate filmo taip, kaip drabužį ar automobilį“, kurie gali būti apmokestinti kertant sieną į Jungtines Valstijas, sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Net jei ir būtų sukurta sistema, pagal kurią būtų galima įvesti tarifus už JAV ribų nufilmuotiems filmams, tokie mokesčiai JAV pramonei padarytų daugiau žalos nei naudos, sakė J. Handelis.

„Dėl to sumažėtų gamyba, išaugtų filmų gamybos sąnaudos, sumenktų filmų, kuriuos gali rodyti kino teatrai ir transliacijų platformos, skaičius, o tai pakenktų platinimo verslui“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas pirmadienį paragino bendradarbiauti su D. Trumpo administracija, kad „Amerika vėl taptų kino šalimi“.

„Mes įrodėme, ką gali stiprios valstybinės paskatos. Dabar atėjo laikas tikrajai federalinei partnerystei, kad Amerika vėl taptų kino šalimi“, – rašė jis platformoje „X“.

REKLAMA

„Sumaištis“

Aktorių ir kitų žiniasklaidos bei pramogų sektoriaus darbuotojų profesinės sąjungos teigė laukiančios daugiau informacijos apie D. Trumpo planą, tačiau pritarė tikslui didinti filmų, televizijos produkcijos gamybą ir transliaciją JAV.

„Mes ir toliau pasisakysime už politiką, kuri stiprina mūsų konkurencingumą, spartina ekonomikos augimą ir kuria geras viduriniosios klasės darbo vietas Amerikos darbuotojams“, – sakė viena iš tokių gildijų, SAG-AFTRA.

REKLAMA

Daugelis kino studijų ir kitų sektoriaus organizacijų iki pirmadienio dar nebuvo oficialiai reagavusios, tačiau D. Trumpo pareiškimas privertė rengti krizinius pasitarimus, pranešė Holivudo žiniasklaidos priemonės, skelbusios skeptiškus anonimiškai kalbėjusių industrijos atstovų komentarus.

„Nematau čia jokio kito tikslo, kaip tik sumaištį ir dėmesio nukreipimą“, – šou verslo naujienų portalas „Deadline“ citavo vieną iš aukščiausio lygio platinimo verslo vadovų. – Tikėkimės, kad tai tik paskatins kuo greičiau padidinti JAV valstijų mokesčių lengvatas, kurių labai reikia.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokios lengvatos, kurias siūlo kitos šalys, pavyzdžiui, Didžioji Britanija, Kanada, Airija ir kitos, vilioja JAV kino studijas filmuoti už šalies ribų.

Australija, kuri daugelį metų taikė dosnias mokesčių lengvatas ir kitas pinigines paskatas, kad priviliotų užsienio filmų kūrėjus, sakė, kad vis dar nori kurti „puikius filmus“ su Jungtinėmis Valstijomis.

D. Trumpo muitams keliant grėsmę Holivudo hitų, tokių kaip „Matrica“, „Elvis“ ir „Krokodilas Dandis“, tėvynei, Australijos užsienio reikalų ministrė Penny Wong antradienį sakė, kad „bendradarbiavimas yra geras dalykas“.

REKLAMA

Nors D. Trumpo sumanymas kelia nesutarimus, daugelis sutinka, kad JAV kino pramonė yra sunkioje padėtyje.

Holivudui sunkiai sekasi atsistoti ant kojų po istorinių aktorių ir scenaristų streikų, kurie 2023 metais privertė jį stabdyti darbą.

Filmavimo dienų skaičius Los Andžele 2024 m. buvo rekordiškai mažas, nekalbant apie 2020-uosius, kai filmavimas buvo visiškai sustabdytas dėl COVID-19 pandemijos.

REKLAMA

Taip iš dalies atsitiko todėl, kad dabar daug filmų filmuojama vis didesniame skaičiuje šalių, kurios siūlo paskatas, pavyzdžiui, mokesčių lengvatas.

„Deadline“ citavo vieną Holivudo filmų finansuotoją, kuris teigė sutinkantis su D. Trumpo tikslu, kad daugiau filmų būtų filmuojama JAV. „Tačiau akivaizdu, kad reikia lengvatų, o ne tarifų. Tarifai tik uždusins likusią verslo gyvybę“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Holivudui nerimaujant dėl D. Trumpo pareiškimo, Baltieji rūmai pareiškė, kad joks sprendimas dėl užsienio filmų tarifų nėra priimtas.

„Administracija svarsto visas galimybes, kaip įvykdyti prezidento D. Trumpo nurodymą apsaugoti mūsų šalies nacionalinį ir ekonominį saugumą, kartu užtikrinant, kad Holivudas vėl būtų didis“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų