Apie Rusijos karą Ukrainoje pokalbį naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja buvęs užsienio reikalų ministras ir buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas ir atsargos pulkininkas, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos viršininko pavaduotojas Gintaras Bagdonas.
Kai kalbame apie Rusijos karą Ukrainoje, ar jūsų vertinimu Rusiją priversti derėtis dėl taikos galima tik jėga? Rusija neturi intereso siekti taikos, turbūt tai girdime iš Putino kalbų, ar ne?
G. Bagdonas: Taip, jūs ir atsakėte klausdama, iš tiesų, nes dabar panašu, kad Putinas yra įtikėjęs, kad karine jėga jis gali tas teritorijas, kurias užgrobė, pavogė iš Ukrainos, įsirašė į konstituciją kaip mažiausiai ir Krymą, ir tas keturias.
Reiškia, kad Ukraina čia viena iš mažiausių, minimalistinių sąlygų Putinui, nes jis tiki, kad gali išvystyti. Tikėtina, kad kariuomenės vadovybė jam pilnos informacijos neteikia. Jis gyvena tam tikrame burbule, jis to nežino.
Galbūt sprendimo priėmimo mes nežinome, kaip vykdo jis, kokiais patarimais, ir jam netgi būtų dar daugiau, net jeigu jis ir turėtų tą tikrą informaciją, jis susidurtų su grėsme jo paties saugumui, jį patį nušluotų ten. Čia nėra Rusija. Putinas yra, mano galva, yra pasekmė, o ne priežastis, kad Rusija tokia.
Tai čia tik absoliučiai pritardamas, kas buvo pasakyta, karinė pagalba, įvairi ekonominė pagalba, politinė pagalba, spartinti taip pat ir derybas dėl narystės Europos Sąjungoje, mažiausiai, kad šalis funkcionuotų, atstatymas greičiau vyktų, net ir vykstant karui. Nes panašu, kad jis greitai nesibaigs, nėra tam prielaidų.
Aš nematau artimiausiu laiku, kad kovos veiksmai nutrūktų. Trumpalaikės kažkokios ugnies nutraukimo gali būti, ir priverstų tik Rusijos vidinis byrėjimas arba nuostoliai.
Džiugu, kad Ukrainos pramonė su Europos šalių pagalba vysto ilgo nuotolio įvairias ugnies priemones, dronus, raketas, kurios matome naikina prieš taikinius jau gerokai virš 1000 km nuo Ukrainos, kad laivynas yra iš esmės, Juodosios jūros rusų laivynas paralyžiuotas, išplaukia, bet patiria dažnai nuostolių, bent pusė jo sunaikinta.
Tai tiesiog nėra kitos išeities, reikia patiems ruoštis, reikia glaudžiai bendradarbiauti su Ukraina. Reikia maksimaliai padėti net iki to, kad Europos šalys vis diskutuoja apie galimą norinčių koaliciją, taip vadinamą.
Nežinau, kokie ten uždaviniai būtų, bet mažiausiai jie galėtų padėti rengti naujai mobilizuotus ar pašauktus Ukrainos karius. Čia mažiausiai prisidėti saugant tam tikrus objektus, kritinę infrastruktūrą, oro gynybą.
Ir tų uždavinių tikrai darbų yra daug. Tai nemanykime, kad ta kariuomenė, kuri vien fronto linijoje kariauja, tai yra visas užnugaris.
Kai mes kalbame apie Rusijos karą Ukrainoje, kokie yra galimi scenarijai? Ponas Gintaras paminėjo, kad panašu, kad greitai nesibaigs. Jūsų vertinimu, kokie galimi šio karo scenarijai? Ko galima tikėtis?
P. Vaitiekūnas: Gali būti visaip, nes ta pasaulio tvarka, kuri buvo dar prieš Trumpui ateinant, ta pasaulio tvarka paremta taisyklėmis, kad ta pasaulio tvarka buvo labai naudinga mažoms valstybėms tokioms kaip Lietuva.
Ji sugriuvo, ir kokia dabar yra, kokia kuriama ar kokia susikurs, įvairių trijų didžiausių jėgų įtakoje – mes negalim pasakyti. Taigi, kaip karas baigsis, amerikiečiai ir prie Bideno, ir prie Trumpo matė strategiją maždaug tokią: kaip Rusijos ir Ukrainos karas pasibaigtų - Kinija neturi sustiprėti. Kaip šitas karas pasibaigtų - Rusija neturi laimėti. Kaip šis karas pasibaigtų - Rusija neturi pralaimėti. Kaip šitas karas nesibaigtų - Ukraina negali pralaimėti. Kaip šitas karas nesibaigtų - Ukraina neturi laimėti. Suprantate?
Tai yra situacija, kuri veda į globalų konfliktą. Nenoriu aš jo vadinti trečiu pasauliniu karu, bet konfliktas dėl tokios strategijos, jos nebuvimo, stumk ir trauk tuo pačiu metu.
Kai jūs kalbate, jūs atsiminkite, kad nėra Rusijos strategijos, nėra Rusijos tikslų ir todėl, kad nėra kas išreikštų Rusijos ar Rusijos žmonių tikslus ir strategiją, interesus.
Yra tik Putinas, Putino tikslas, Putino strategija, Putino interesai. O jo pagrindinis tikslas – tai yra išlikti gyvam.
Bet jeigu Putino neliktų, tai negi pasikeistų kursas?
P. Vaitiekūnas: Netgi pasikeistų iš karto. Todėl aš paaiškinsiu kodėl. Todėl, kad Putinas padarė klaidą, ir visi tą mato. Tos klaidos vardas yra „trys dienos Kijevui ir trys savaitės Ukrainai“. Jis tiesiog įtikėjo šituo. Po to, kai jis pasirodė tokiu drakonu Voldemortu, kuris laimėjo Krymą, šūvių neiššovęs.
Ir jis galvojo, kad aš dabar čia, kai mano reitingai buvo labai žemi, Krymas juos išnešė į padanges ten kažkur 80 proc. Tai aš dar kartą pakartosiu ir įsitvirtinsiu, ir būsiu tokiu Valdemortu, drakonu Rusijoje, ir visi manęs klausys, o gal ir pasaulyje.
Ir tai buvo klaida, į kurią jis įėjo, ir iš tokių klaidų išeinama tik po rinkimų, bet rinkimai nevyksta. Ir jis supranta, kad jeigu jis sustos, jau jūs tai sakėte, jį nužudys, todėl jis negali sustoti.
Jis turi tęsti tą karą - jeigu jis, neduok Dieve, baigtųsi dėl daugelio priežasčių, baigtųsi kažkur Ukrainoje, jam skubiai reikėtų surasti naują taikinį, naują agresijos kryptį, nes kariai labai pavojingi, kurie dabar kariauja ir gyvi grįš į Rusiją.
Ką su jais daryti?
P. Vaitiekūnas: Antra, ekonomika, kaip jūs jau sakėte, užsukta ant karo bėgių, bet tai reiškia, kad ta ekonomika negamina nieko žmonėms.
Ir jeigu tu ją laikai tokią, tai arba tu žlungi, arba tu pradedi karą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!