Apie daugelio dar neatrastą lankytiną vietą socialiniame tinkle „Facebook“ anksčiau skelbė Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras.
Daugelio neatrasta pažintinė trasa
Artėjantis savaitgalis – puikus metas su šeima pakeliauti po Lietuvą ir aplankyti dar neatrastas vietas. Viena tokių daugeliui yra Salako seniūnijoje, Daneikių kaime esanti pažintinė trasa.
Daugiau nei 10 kilometrų besidriekiantis žiedinis maršrutas palei Antalpieptės marias stebina supančios gamtos grožiu, tačiau labiausiai daugeliui įsimena viena detalė.
Įdomybė ta, kad vienoje tako vietoje norint patekti iš vieno kranto į kito, tenka savarankiškai persikelti pontoniniu keltu.
„Ar žinai šią vietą Zarasų krašte?
Šventosios aukštupio pažintinė trasa (Salako sen., Daneikių k.)
Tai išskirtinis 10,5 km ilgio žiedinis maršrutas vingiuojantis per pievas, miškus, vaizdingomis Antalieptės marių pakrantėmis.
Pačioje trasos pradžioje, ant vienos iš marių pakrantėje pūpsančių kalvų galima rasti 26 akmenis su iškaltais pavadinimais – kiekvienas jų simbolizuoja Antalieptės mariose paskendusį ežerą. Greta yra įrengta sėdima regykla su nuostabia panorama į marių pusę, o pasisupti galima valties stiliaus sūpynėse.
Be gražių Aukštaitijos kraštovaizdžių ir pakeliui aplankomų Galminų senųjų kapinių bei pilkapynų, Šventosios aukštupio pažintinėje trasoje laukia ir viena atrakcija, kurios daugiau Lietuvoje daugiau niekur nerasite – siauriausioje Antalieptės marių vietoje iš vieno kranto į kitą reikia savarankiškai persikelti pontoniniu keltu.
Trasos pradžioje įrengtas stendas su schema, o keliaujant informacija pateikiama 7 informaciniuose stenduose. Nepasiklysti padės ir pastatytos nuorodos su stilizuotu laiveliu, kur rašomas atstumas iki artimiausių objektų, papildomai įrengtos rodyklės bei ant medžių esančios mėlynų dažų žymės.
Gražutės regioninio parko nuotrauka
Tako pradžios koordinatės: 55.629977, 25.976974 (WGS)“, – dalijosi Zarasų tuizmo ir verslo informacijos centras.
Pažintinė trasa supažindina su Antalieptės marių hidrografiniu draustiniu
Kaip rašoma Gražutės regioninio parko svetainėje, Šventosios aukštupio pažintinėje trasoje ne tik atrasite, bet ir pažinsite Antalieptės marių hidrografinį draustinį bei jo gamtines ir kultūrines vertybes.
Keliaujant pažintine trasa Jus lydės rodyklės – mitologiniai laiveliai. Ėjimą ar važiavimą dviračiu trasoje paįvairins 7 informaciniai stendai su senovę menančiomis fotografijomis. Jie Jums padės pažinti Šventosios aukštupio gamtinį ir kultūrinį paveldą, pažers įdomių faktų apie Antalieptės HE ir marių atsiradimo istoriją, atskleis marių salų ir biologinės įvairovės paslaptis, papasakos apie „dingusius ežerus“, senųjų kaimų likimą.
10,5 km trasoje paženklinti medžių kamienai padės lengviau orientuotis. Trasos pradžioje esančioje apžvalgos platformoje galėsite pasigrožėti marių kraštovaizdžiu. Be to, iš įvairaus dydžio lauko riedulių ekspozicijos ir informacinio stendo sužinosite apie 1957-1959 m. užlietus 26 ežerus skirtingų laikotarpių tėkmėje besikeitusiais pavadinimais.
Šiek tiek susipažinę su naujausiųjų laikų palikimu – Antalieptės mariomis, už 1,5 km įžengsite į žalvario ir vėlyvojo geležies amžiaus artefaktų – I tūkst. pr. Kr. Galminių piliakalnio ir IX-XII a. Galminių pilkapynų – buveinę. Į šią, įsiterpusios XIX a. kryždirbystės tradicijas menančios senosios Galminių – „Laimingosios kapinės“. Galminių kultūros paveldo komplekse rasite ir atokvėpio vietelę, kurioje dar kartą galėsite pasimėgauti Antalieptės marių kraštovaizdžių.
Pailsėję ir užliūliuoti pušų lopšinių kelionę tęsite… Išduosime jaudinančią paslaptį – už 3 km, Blėkiškių kaime, Jūsų lauks atrakcija – savarankiškas persikėlimas pontonine perkėla per siauriausią Antalieptės marių vietą. Taip pasieksite Daneikius ir atrasite dar vieną senąjį kaimą, kupiną biologinės įvairovės.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!