• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šaltasis metų laikotarpis žmones pasitinka peršalimu ir virusinėmis infekcijomis. Nuo rudeniškos darganos neatsiejami čiaudulys ir kosulys pirmiausia nusitaiko į jautriausias ir silpniausias visuomenės grupes – vaikus, rašoma pranešime spaudai.

3

Šaltasis metų laikotarpis žmones pasitinka peršalimu ir virusinėmis infekcijomis. Nuo rudeniškos darganos neatsiejami čiaudulys ir kosulys pirmiausia nusitaiko į jautriausias ir silpniausias visuomenės grupes – vaikus, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA

Mikrobams plisti palankiausios sąlygos yra darželiuose ir mokyklose. Todėl žinomos mamos tinklaraštininkės Simona Lipnė ir Sotera Šveikauskaitė primena, koks paprastas, tačiau veiksmingas būdas gali užkirsti kelią masiniams susirgimams netgi tokiose vietose kaip ugdymo įstaigos.

Užkratas aplinkinius gali aplenkti laikantis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, kurio esmė – „Drakulos judesys“ – prisidengti burną alkūne sulenkus ją 90 laipsnių kampu.

Moko savo vaikus

Trynukus auginanti S. Lipnė, motyvuota vykdomo projekto „Ar Tau nusikosėti ant visų“, dabar moko ir savo dvejų metų ir keturių mėnesių mažylius „Drakulos judesio“.

REKLAMA
REKLAMA

Apie kosėjimo ir čiaudėjimo etiketą tinklaraštininkė aktyviai kalbasi ne tik su namiškiais, bet ir komunikuoja su savo sekėjais. „Nežinau iš ko ir kada to išmokau, bet nuo vaikystės čiaudau ir kosau į alkūnę. Nuo mažens „Drakulos judesio“ mokau ir savo vaikučius. Noriu, kad apie tai išgirstų ir sužinotų kuo daugiau žmonių“, – prisipažįsta žinoma trynukų mama. 

REKLAMA

Pasaulyje apie kosėjimo etiketą žinoma labai plačiai. Užsienyje vaikai „Drakulos judesio“ – prisidengti burną alkūne sulenkus ją 90 laipsnių kampu – mokomi jau darželiuose. S. Lipnė apgailestauja, kad Lietuvoje informacijos apie teisingą kosėjimą kol kas trūksta.  

„Pas mus dar yra daug žmonių, kurie nežino šito dalyko. Manau, kad apie kosėjimo etiketą vaikus mokyti reikia kuo anksčiau. Per įvairias akcijas, paskaitėles, animaciją ar vaidinimus reikia nuo mažens ugdyti įprotį, kaip teisingai kosėti. Galbūt vieną dieną nebereikės apie tai priminti ir burną alkūne jie prisidengs instinktyviai“, – įsitikinusi daugiavaikė mama, prisijungusi prie projekto „Ar Tau nusikosėti ant visų?“ bei raginanti saugoti ne tik savus, bet ir aplinkinius vaikus nuo virusų ir mikrobų. 

REKLAMA
REKLAMA

Ligos etiketą žino ne visi

Kita prie šio edukacinio projekto prisijungusi tinklaraštininkė S. Šveikauskaitė prisipažįsta visai neseniai sužinojusi apie teisingo kosėjimo etiketą prisidengiant burną alkūne. Nors susirgusi visada stengdavosi čiaudėdama ar kosėdama prisidengti ranka, mažiau kontaktuoti su vaikais. Ir iš tiesų pavykdavo išvengti ligų. „Tik sunku pasakyti, ar padėjo kosėjimo etiketas, ar stiprus imunitetas, tačiau džiaugiuosi, kad dabar ir ketverių metų dukrytė seka mūsų pavyzdžiu. Ir kaskart kosėdama vis pasitikslina: „Tai kaip teisingai reikia?“ – juokiasi metų mama išrinkta S. Šveikauskaitė. – Vaikai mėgdžioja tėvus, todėl noriu perduoti savo vaikui tik tai, kas geriausia.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma moteris atvirauja, kad saugodama dukrytę stengiasi vengti vietų, kur gali rinktis sergantys žmonės. O grįžusi namo visada kruopščiai plauna rankas. Tačiau tinklaraštininkė įsitikinusi, kad didžiausi užkrato židiniai vis tiek išlieka darželiai, kuriuose ypatingai svarbu laikytis ligos etiketo. Deja, bet nors ir labai prašomi, tėvai ne visada sergančius vaikus palieka namuose. „Suprantama, kad ne visi tėvai turi galimybių palikti vaikus seneliams. Tačiau ateina vienas sergantis vaikas ir išguldo dar dešimt. Gaila vaikų, kurie per metus daugiau laiko praleidžia sirgdami, o ne žaisdami su bendraamžiais darželyje. Tam būtinai reikia ieškoti sprendimų“, – neabejoja S. Šveikauskaitė.

REKLAMA

Vienas būdų išvengti susirgimų – teisingas kosėjimo metodas. Žinoma moteris džiaugiasi, kad kosėjant naudojamas „Drakulos judesys“ sulaukia itin palankių aplinkinių reakcijų: „Smagu, kad tai tampa jau žinoma ir žmonės supranta šio gesto reikšmę ir prasmę. Kai internete pasidalinau teisingo kosėjimo metodu su savo gerbėjais, mamos labai aktyviai sureagavo, pasipylė komentarai, visos dėkojo ir pažadėjo mokyti savo vaikus ir aplinkinius.“

REKLAMA

Todėl žinomos mamos labai džiaugiasi, kad Lietuvoje garsiai startavusios edukacinės akcijos „Ar Tau nusikosėti ant visų“ metu vaikai ir suaugusieji gali daugiau sužinoti ne tik apie kosėjimo ir čiaudėjimo etiketą, geriausią elgesį susirgus, bet ir apie užkrečiamųjų ligų sukėlėjus, organizmo reakciją į bakterijas ir virusus, atsakingą medikamentų vartojimą bei organizmo stiprinimą šaltuoju metų laiku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtina sustabdyti mikrobų platinimą

Šeimos gydytoja Vidmantė Vilkė primena, kad viena dažniausiai kosėjančių grupių – vaikai, kurie serga dažniau nei suaugusieji. Skaičiuojama, kad sergantis vaikas per dieną sukosėja vidutiniškai apie 140 kartų. Kosėjant į orą bakterijos pasklinda 6 metrų spinduliu, todėl būtina laiku sustabdyti mikrobų platinimą. Taisyklingo kosėjimo ir čiaudėjimo vaikučius reikia mokyti nuo mažų dienų. Mikrobams užkirsti kelią patekti į aplinką galima pasitelkus „Drakulos judesį“, kai kosėjama ar čiaudima į sulenktą alkūnę, pakėlus ranką 90 laipsnių kampu. 

Anot medikės, pasaulyje jau sutariama, kad kosėjimas ar čiaudėjimas į alkūnę, ypač jei po ranka nėra nosinės, – vienas efektyviausių būdų apsaugoti aplinkinius nuo užkrato, nes jei kosulys ar čiaudulys sukeltas infekcinių ligų, tai – atviras kelias plisti bakterijoms ar virusams oro lašeliniu būdu. „Kosėjimas ar čiaudėjimas užsidengiant veidą ne delnu, o alkūne apsaugo aplinkinius nuo virusų bei bakterijų, kurias kosėjantis ar čiaudintis žmogus perneša nuo delno ant rankenų, indų ir kitų daiktų. Lietuvoje „Drakulos judesys“ dar nėra plačiai žinomas, kitaip nei JAV ar Jungtinėje Karalystėje, kur šios kosėjimo ir čiaudėjimo technikos mokoma kiekviename vaikų darželyje. Lietuviai vis dar linkę sirgti nelabai „mandagiai“, – pastebi V. Vilkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų