• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Shelby Preston buvo vos 24 metų, kai jai galiausiai diagnozavo žarnyno vėžį, nors anksčiau jai buvo nustatyta kita diagnozė – dirgliosios žarnos sindromas ir geležies trūkumas.

Shelby Preston buvo vos 24 metų, kai jai galiausiai diagnozavo žarnyno vėžį, nors anksčiau jai buvo nustatyta kita diagnozė – dirgliosios žarnos sindromas ir geležies trūkumas.

REKLAMA

Praėjus vos kelioms savaitėms po 40-metės ledi Deboros James mirties nuo žarnyno vėžio, Shelby Preston išgirdo tokią pat bauginančią diagnozę. „Buvo taip baisu suvokti, kad tai, kas atėmė jos gyvybę, auga ir mano kūne“, – sakė ji. Laimei, priešingai nei Deboros atveju, moteriai vėžys buvo nustatytas ankstyvoje stadijoje tik jos atkaklumo ieškant tikslios diagnozės dėka, rašo express.co.uk.

Maždaug nuo 18 metų amžiaus nekilnojamo turto asociacijoje dirbanti Shelby pradėjo viduriuoti, kraujuoti ir jausti pilvo skausmus. Be to, nepaisant sveiko apetito, jai krito svoris. „Tai reguliariai kartodavosi kas kelis mėnesius, todėl ne kartą lankiausi pas šeimos gydytoją, – pasakojo Shelby. – Man buvo atlikti keli tyrimai. Iš pradžių man pasakė, kad trūksta geležies, paskui teigė, kad sergu dirgliosios žarnos sindromu (DŽS).“

2022 m. pradžioje merginos svoris nukrito iki 38 kilogramų, o gegužę, atostogaudama su savo 26 metų vaikinu Willu, ji pradėjo smarkiai kraujuoti. Shelby jautė, kad kažkas negerai, ir ji atkakliai ėmė ieškoti atsakymų.

REKLAMA
REKLAMA

Galiausiai ji buvo nukreipta pas gastroenterologą, kuris atliko žarnyno tyrimą – sigmoidoskopiją. „Po šešerius metus besitęsiančių simptomų, tai buvo pirmas kartas, kai buvo pažvelgta į mano kūno vidų, – sakė mergina. – Stebėdama žarnyno tyrimo eigą ekrane pamačiau piktai atrodantį auglį, kuris kraujavo. Iš baimės man pasidarė bloga. Gydytojas paaiškino, kad tai storosios žarnos polipas, kuris paprastai būna gerybinis, tačiau jis vis tik atliko biopsiją.“

REKLAMA

Po savaitės mergina sužinojo, kad jai nustatytas pirmos stadijos žarnyno vėžys. „Kai man liepė pas gydytoją ateiti kartu su artimu žmogumi, supratau, kad tai nebus gera žinia, tačiau išgirsti žodį „vėžys“ vis tiek buvo didžiulis šokas, – pasakojo ji. – Niekada negalvoji, kad tai nutiks tau, dvidešimtmetei.“

Deja, Shelby nėra vienintelė, kuriai diagnozuotas žarnyno vėžys tokiame jauname amžiuje. Šių metų pradžioje paskelbtame tyrime buvo konstatuota, kad nuo šios ligos miršta vis daugiau jaunesnių pacientų.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvau išsigandusi, bet kartu jaučiau ir palengvėjimą, kad atkakliai ieškojau savo simptomų paaiškinimo, nes tai galėjo būti dar blogesnė žinia, – tęsė Shelby. – Man buvo leista pasirinkti – atlikti procedūrą, vadinamą TEM (transanalinė endoskopinė mikrochirurgija), kuri atliekama per išangę, todėl man neliktų pjūvio ar randų. Vėžiniai polipai būtų pašalinti, o tiesioji žarna liktų nepažeista ir nereikėtų daryti stomos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Arba man gali būti atlikta rimtesnė operacija, kurios metu būtų visam laikui pašalinta tiesiosios žarnos dalis, – toliau aiškino ji. – Turėčiau laikiną stomą, bet buvo tikimybė, kad ji gali tapti nuolatine. Privalumas buvo tas, kad vėžio atsinaujinimo rizika buvo mažesnė.“ Mergina pasirinko antrąjį variantą, nes jis suteikė didesnę tikimybę gyventi be vėžio.

REKLAMA

Septynias valandas trukusi žarnyno operacija buvo sėkminga, ir kitus devynis mėnesius, kol kūnas gijo, ji praleido su laikina stoma. Nors ją gąsdino perspektyva turėti nuolatinę stomą, Shelby suprato, kad norint gyventi be vėžio, jai tereikia su tuo susitaikyti ir išmokti su tuo gyventi.

Socialinėje žiniasklaidoje Shelby užmezgė ryšius su kitais jaunais žmonėmis, turinčiais stomą, ir tas solidarumas bei jų patarimai merginai buvo labai naudingi. 2023 m. rugpjūtį stoma buvo išimta ir dabar jos žarnyno veikla yra maždaug 80 proc. normali. „Vis dar pasitaiko atvejų, kai man skubiai reikia į tualetą, – sako ji. – Aš valgau subalansuotą maistą, stengiuosi vengti maisto produktų, kuriems žarnynas jautrus.“

REKLAMA

Tolesnio gydymo merginai neprireikė, tačiau jai reguliariai atliekami žarnyno skenavimai, apžiūros ir kraujo tyrimai. „Iki šiol visi tyrimai yra geri, – džiaugiasi Shelby. – Žinoma, sunku nejausti nerimo prieš juos, ir net skrandžio sutrikimai gali kelti minčių, kad tai kažkas grėsmingesnio. Stengiuosi gyventi toliau ir tikėti, kad vėžys jau praeityje.“

Praėjus beveik dvejiems metams nuo diagnozės nustatymo, Shelby nori pasidalyti tuo, kaip svarbu niekada neignoruoti simptomų ir kovoti už save. „Mano amžiaus žmonės mano, kad vėžys jų nepalies, tačiau tai nutinka vis dažniau, – sako ji. – Jei nerimaujate, nenumokite ranka į simptomus, ieškokite pagalbos ir nepasiduokite, kol neįsitikinsite, jog žinote tikrąją negalavimų priežastį. Atkaklumas išgelbėjo man gyvybę.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žarnyno vėžys yra ketvirtas pagal dažnumą Jungtinėje Karalystėje (po krūties, prostatos ir plaučių vėžio) ir antras pagal mirtingumą, kuriuo serga ir vyrai, ir moterys.

Kas 12 minučių kam nors diagnozuojamas žarnyno vėžys. Tai yra beveik 44 000 žmonių kasmet arba maždaug 120 žmonių kasdien.

Jei žarnyno vėžys diagnozuojamas ankstyvoje stadijoje, beveik visi išgyvena. Tačiau ligai pažengus tikimybė pasveikti gerokai sumažėja. Ankstyva diagnozė iš tiesų gelbsti gyvybes.

REKLAMA

Žarnyno vėžio simptomai:

- kraujavimas iš išangės;

- kraujas išmatose;

- pasikeitę tuštinimosi įpročiai: dažniau ar rečiau tuštinatės, kartojasi viduriavimas ar reguliariai užkietėja viduriai;

- be aiškios priežasties krenta svoris;

- nuolatos jaučiatės labai pavargę;

- skausmas pilve ar užčiuopiate gumbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų