Pirmąjį rudens savaitgalį, rugsėjo 2-4 dienomis, į Vilnių grįžta didžiausia miesto šventė „Sostinės dienos“. Ketvirtadienį, rugpjūčio 25 d. surengtoje spaudos konferencijoje buvo pristatyta šių metų festivalio programa. Kaip ir kasmet vilniečiai ir miesto svečiai galės nemokamai dalyvauti įvairiuose kultūriniuose renginiuose , koncertuose, parodose ir mugėse.
„Dūzgiančiame prospekte“ – keturios erdvės
Svarbiausi renginiai kaip ir praėjusiais metais bus koncentruojami Gedimino prospekte. Organizatoriai pabrėžia, kad „Dūzgiantis prospektas“ – ne kaimiška mugė ar turgavietė, o aktyvaus kultūrinio veiksmo ir įvairių kūrybinių sumanymų vieta. Šiemet prospekto programa tematiškai suskirstyta į keturias erdves: „Dainuojantis, šokantis, piešiantis Vilnius“, „Gardusis Vilnius“, „Menų ir knygų Vilnius“ ir dar vieną, kurioje savo programą pristatys Lietuvos kultūros sostinė – Šilutė. Anot festivalio „sielos“, „Dūzgiančio prospekto“ koordinatorės, Zitos Kelmickaitės tai bus svarbiausias šių metų festivalio akcentas „Galite pasakyti visiems, kad žuvies šiais metais tikrai netrūks“, ‒ juokavo ji.
Didžiausi festivalio koncertai vyks Katedros aikštėje. „Džiaugiamės galėdami pristatyti šiandienos populiariausias grupes. Tiek jaunimui, tiek ir vyresniems žmonėms. Šiais mestais džiaugiamės islandų kultines grupes „Gas Gas“ pasirodymu, kurie scenoje gros kartu su „Empti“. Koncertas žada būti tikras delikatesas elektroninės muzikos gerbėjams“, ‒ sakė įstaigos „Vilniaus festivaliai“ direktorius Remigijus Merkelys.
Z. Kelmickaitės teigimu, šiais metais renginiai daugiau orientuoti į jaunimą, todėl pagrindinėje programoje taip pat atsirado ir prestižinį „The People's Music Awards“ apdovanojimą šiais metais pelniusi grupė „BrassBastardz“. Vienas iš laukiamiausių kolektyvų šiais metais ‒ Vokietijos grupė „Club Des Belugas“. Baigiamajame šventės koncerte – bendras žymiausių Lietuvos operos dainininkų ir Lietuvos simfoninio orkestro pasirodymas. „Džiaugiamės, kad mus pakvietė dalyvauti festivalyje. Paruošėme atnaujintą programą, kuria bandysime pritraukti kuo daugiau žmonių, naujos publikos, naujų klausytojų“, - sakė „BrassBastardz“ vokalistė Daiva Starinskaitė.
Festivalis neatsiejamas nuo krepšinio
Festivalio programa šiais metais išplėsta, o visi užsienio svečiai programą galės rasti specialiame Turizmo departamento leidinyje. Kaip kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės, Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktoriaus pavaduotoja Kristina Ulevičiūtė, „Sostinės dienos“ šiais metais šiek tiek „eurobasketinės“. Atidarymo renginyje rankos taiklumą išmėgins ir Vilniaus savivaldybės atstovai, o Lietuvos rinktinės varžybų tiesiogines transliacijas bus galima stebėti didžiuliame Rotušės aikštėje įrengtame ekrane. „Šiais metais turėsime itin daug svečių iš užsienio, todėl norisi, kad renginys pasisektų. Juk svečias išėjęs iš jo su teigiamais įspūdžiais nusiveš juos į savo šalį. Tokia sklaida itin naudinga turizmui“, ‒ dalinosi mintimis ji.
„Kine po atviru dangumi“ – pramoginė programa
Rotušės aikštėje rugsėjo 3-4 d. įsikurs „Kinas po atviru dangumi“. „Per „Kino pavasarį“ ne visi suspėjo pažiūrėti jaunųjų Lietuvos kino kūrėjų darbus, trumpametražių filmų rinkinys sulaukė didžiulio ažiotažo. Taip pat į programą nebuvo įtrauktos 2010 m. „Kanų liūtų“ konkursinėje programoje dalyvavę geriausios reklamos, kadangi tai yra lengvo, pramoginio turinio medžiaga. Būtent todėl pasirinkome šias dvi programas, o visi norintys filmus galės pamatyti nemokamai“, - kalbėjo kino programos rengėja, kino festivalio „Kino pavasaris“ direktorė Vida Ramaškienė.
Anot kino festivalio „Tinklai“ direktoriaus Artūro Jevdokimovo, kino programa buvo ruošiama stengiantis pritraukti ir tuos, kurie kinu domisi mažiau. „Derindamiesi prie krepšinio surinkome filmus, kuriuose vienaip ar kitaip nagrinėjama sporto tematika. Visgi tai yra šventė, todėl surinkome nuotaikingus filmus, idant žiūrovams nereikėtų giliai mąstyti ir analizuoti. Atviroje erdvėje susirenka žmonės, kurie įprastomis aplinkybėmis kine niekada nesilanko“, ‒ kalbėjo jis.
Antikvarų prekiautojai liko už borto
Paklausta apie tai, kodėl festivalyje nebuvo leista dalyvauti antikvarų prekiautojams, „blusininkams“, Z. Kelmickaitė kaip svarbiausią priežastį nurodė pasikeitusią festivalio koncepciją. „Visų pirma erdvė, kurią galime skirti prekybai ribota. Taip pat, šiais metais daugiau dėmesio norėjome skirti knygoms“, ‒ kalbėjo ji.
Šventės biudžetas siekia maždaug 520 tūkst. litų. Didžioji dalis lėšų, anot R. Merkelio, gaunama iš Vilnius savivaldybės, taip pat savo indėlį ineša gatvės prekeiviai ir rėmėjai. Baigdamas spaudos konferenciją „Vilniaus festivalių“ direktorius palinkėjo visiems gero oro. „Visi renginiai vyksta, lauke, todėl jei tik oras prastas, visi nukabina nosis ir slenka į kokį barą arba link namų. Todėl norisi palinkėti gero oro – kad visiems būtų linksmiau“, ‒ optimistiškai baigė spaudos konferenciją jis.