Dovanos turi būti prasmingos, o ne prabangios
Tikrąją švenčių nuotaiką kuria ne brangios dovanos, o artimųjų parodytas dėmesys ir laikas su artimaisiais. Tuo įsitikinęs žurnalistas Vytaras Radzevičius. „Dovanos turi būti prasmingos, o ne spindėti prabanga. Jei turiu laiko, geriau išverdu apelsinų marmeladą ir padovanoju, nei perku brangius daiktus ar žaislus, kurie sulūš po dešimties minučių. Smagu pagalvojus, kad valgydami mano pagamintas dovanas, žmonės prisimins mane“, – šypsosi V. Radzevičius.
Pašnekovas įsitikinęs, kad kalėdinės dovanos turi sukelti emociją, jausmą ar tiesiog būti skanios. „Tai gali būti kartu su vaikais, anūkais iškepti sausainiai, pagaminta uogienė, dailiai įpakuoti prieskoniai, o gal riešutai, turintys svarbią simboliką jau nuo senų laikų. Tai ilgaamžiškumo, gamtos virsmo ženklas, todėl riešutus tinka ne tik dovanoti, bet ir jais paįvairinti vaišių stalą“, – komentavo V. Radzevičius.
Kalėdos kvepia avižiniais sausainiais su riešutais
Violetos Repčenkaitės nuomone, pačios nuostabiausios gyvenime dovanos yra mūsų laikas skirtas artimiems, meilė, apsikabinimai bei pokalbiai. Labai malonu dovanoti ir tokias dovanas, kurias kurdami įdedame savo laiką ir meilę. Pavyzdžiui, iškepti sausainiai, keksiukai ar pyragas. „Žinoma, kad malonios ir materialios dovanos. Čia tiktų ir žinomas Coco Chanel posakis „Geriausi pasaulyje dalykai – nemokami. Antri geriausi – labai brangūs“, – juokiasi Violeta.
Savo vyrui Violeta dovanoja ne materialę vertę turinčias, o brangias širdžiai dovanas. Štai jo gimtadienio proga ji sukūrė vaizdo įrašą, kuriame linkėjimus skyrė draugai. „Pastebiu, kad artimieji ypatingai nudžiunga, kai iškepu visų mėgiamų avižinių sausainių su riešutais, ar obuolių pyragą. Atrodo, tikrai nėra didelė investicija į šiuos malonius dalykus, o malonumas suteikiamas artimam – didžiulis.
Švenčių metu siūlo nepamiršti sveikos mitybos
Mitybos specialistas Paulius Paulauskas atkreipė dėmesį, kad mėgstame ne tik skaniai pavalgyti per šventes, bet ir dovanoti įvairius saldumynus. Daugeliu atveju tai nėra sveikiausios alternatyvos, tačiau šiais laikais galima rasti daug sveikų receptų. „Siūlau prisiminti pagrindinę sveiko valgymo taisyklę – neragauti visų patiekalų iš karto, daryti pertraukas, nepersivalgyti. Tuomet šventės bus kur kas malonesnės. Na, o tiems, kurie ruošia staigmenas ir gamins patys dovanas, rekomenduoju pasigaminti sveiką slyvų pyragą su riešutais, kuris ir kvepės skaniai, ir tikrai nudžiugins savo skoniu artimuosius. Riešutai –naudingas riebalų šaltinis, kartu su slyvomis, jie ypač praturtina įvairių pyragų skonį“, –pasakojo P. Paulauskas.
Štai 5 sveikų dovanų idėjos, tiksiančioms tiek šeimai, tiek draugams
V. Repčenkaitės avižiniai sausainiai
Reikės: 2 valg.š. medaus, 1 kiaušinis, 100 g miltų, 120 g sviesto, 100 g avižinių dribsnių, Po pusę šaukštelio kepimo ir kakavos miltelių, Smulkintų riešutų (taip pat džiovintų vaisių, cinamono, imbiero).
Medų ištirpinti su sviestu, kiaušinius išplakti. Sudėti likusius produktus, prieskonius, sumaišyti. Formuoti paplotėlius ir kepti apie 20-30 min 150 temperatūros orkaitėje.
P. Paulausko Slyvų pyragas
Reikės: 6 šaukštai kokosų aliejaus arba lydyto sviesto ghi 4-5 slyvos 2.5 puodelio viso grūdo arba speltos miltų 2 arb. Šaukšteliai kepimo miltelių Šiek tiek maltų gvazdikėlių, cinamono, pankolių sėklų, šviežiai maltų juodų pipirų 190 ml pieno (riešutų, sėklų, ryžių...) Puodelis klevų sirupo 1 šaukštelis obuolių acto Mėgstami riešutais, sėklos
Gaminimas: 18 cm formą ištepti kokosų aliejumi. Ant dugno išdėlioti pjaustytas slyvas. Į didelį dubenį supilte persijotus miltus, kepimo miltelius, prieskonius ir išmaišykite. Kokosų aliejų ištirpinkite ir supilkite klevų sirupą bei pieną. Šią masę sumaišykite kartu su sausu miltų mišiniu ir actu. Išplakite, kad neliktų gumulėlių. Suberkite riešutus, sėklas. Išmaišykite ir supilkite į kepimo formą ant slyvų. Kepkite 50 – 60 min. 180 laipsnių orkaitėje. Iškeptą pyragą apverskite ir patiekite svečiams.
Džiovintų kriaušių ir saulėgrąžų tinginys
Reikės: • 200 g džiovintų kriaušių • 200 g saulėgrąžų • saujos džiovintų vyšnių arba spanguolių • 30 g kokosų drožlių
Džiovintas kriaušes nuplauti ir užpilti verdančiu vandeniu, kad apsemtų ir palikti išbrinkti per naktį. Saulėgrąžas pakepinti keptuvėje. Atidėti 50 g saulėgrąžų, o likusias sumalti iki rupių miltų. Išbrinkusias kriaušės nusausinti ir sumalti kartu su rupiais saulėgrąžų miltais. Gautą masę išlyginti ant maistinės plėvelės, pabarstyti likusiomis saulėgrąžomis, išdėlioti per vidurį juostą vyšnių arba spanguolių. Suvynioti į ritinėlį, apvynioti maistine plėvele ir lengvai paslėgti. Palaikyti šaldytuve kelias valandas. Apvolioti kokoso drožlėmis ir supjaustyti aštriu peiliu griežinėliais.
Receptas: „Skanios Bajalių istorijos“
Granola
Maistingas užkandis, nuolat sulaukiantis liaupsių ir itin vertinamas smaližių. Pagaminti labai paprasta, o skanauti galima tiek su jogurtu, pienu, riešutų sviestu, užbėrus ant vaisių. Granola atrodys šventiškai, jei ją supilsite į stiklinį indą ir aprišite kaspinėliu.
Reikės: 2 puodeliai avižų Puodelis lazdyno, migdolų, karijų, anakardžių riešutų ir įvairių sėklų bei mėgstamų džiovintų vaisių – datulių, abrikosų, razinų, slyvų, goji uogų 2–3 šaukštai klevų sirupo ar medaus 2 šaukštai gryno kokoso aliejaus ar kito sveiko aliejaus ½ arbatinio šaukšto vanilės ekstrakto
Gaminimas: Įkaitinkite orkaitę iki 300 laipsnių. Sumaišykite visus ingridientus. Mišinį paskirstykite ant kepimo skardos, išklotos kepimo popieriumi. Kepkite 10 minučių, kol granola įgaus auksinį atspalvį.
Įvairių riešutų mišinys
Jei laiko gaminti neturite, artimuosius pradžiugintų šventinė riešutų dėžutė, linkint skalsos, pilnatvės, ilgaamžiškumo ir sveikatos. Štai etnologo, prof. Liberto Klimkos teigimu, graikiniai ir lazdyno riešutai nuo seno naudojami Kūčių vakaro burtams. Be to, anksčiau kartu su džiovintais vaisiais ir riešutais būdavo gardinami pyragai. Tiesiog vietoj cukraus, kad būtų sveikiau ir skaniau. Todėl ši dovana pradžiugins ir mėgstančius gaminti, ir norinčius gyventi sveikiau.