Tarp parodos eksponatų - S.Dali skulptūros, vaizduojančios tirpstantį laiką, dramblį ant plonų kojų, moteris su jų paslapčių stalčiais, vienaragį, sraigę su sparnais. P.Picasso keramikoje - mitiniai faunai, minotaurai, buliai, scenos iš bakchanalijų ir koridos. Taip pat Vilniuje eksponuojamos kelios dešimtys S.Dali grafikos darbų.
Apgadinti kūriniai
Parodoje demonstruojama ir S.Dali skulptūra „Angelo pasirodymas“, kurią psichiškai nesveikas vyras per parodą Rygoje numetė ant žemės ir gerokai apgadino.
„Skulptūra simbolizuoja Vakarų kultūros žlugimą. Tas žmogus, matyt, intuityviai norėjo priešintis tam. Jis daužydamas skulptūrą sakė: „Aš nenoriu mirti“, - trečiadienį per spaudos konferenciją Vilniuje pasakojo kolekcijos savininkas finansininkas iš Rusijos Aleksandras Šadrinas.
Restauruoti „Angelo pasirodymo“ neįmanoma. Pasak A.Šadrino, ji bus eksponuojama su užrašu, kad yra apgadinta per išpuolį.
Visą Rusiją su S.Dali ir P.Pikasso kūriniais apvažiavęs kolekcininkas pasakojo, kad brangūs eksponatai ne kartą nukentėjo nuo parodos žiūrovų. Viena moteris mėgino nuo „Vienaragio“ skulptūros nulaužti ant rago kabantį lašą. Šis liko palenktas.
A.Šadrinas teigė, kad gimtajame Jekaterinburge parodą buvo priverstas uždaryti anksčiau laiko, nes ne tik lankytojai, bet ir muziejaus darbuotojai netausojo eksponatų - jie plikomis rankomis ėmė skulptūras, nutrynė paauksavimus.
„Nors visiems buvo duotos specialios pirštinės, tai, žinote kaip Rusijoje, įsidėjo jas į kišenę, o meno kūrinius ėmė plikomis rankomis“, - patirtimi dalijosi verslininkas.
Kolekcijos istorija
Vilniuje eksponuojamą S.Dali ir P.Picasso kolekciją vyras surinko per 15 metų. S.Dali bronzines skulptūras ir litografijas jis pirko iš menininko bičiulio Benjamino Levy. Tiesa, iš pradžių tenorėjo kolekciją išsinuomoti, kad galėtų parodyti S.Dali kūrinius Rusijoje, tačiau Vakaruose nepavyko rasti draudimo kompanijos, kuri sutiktų apdrausti skulptūras kelionei į Rusiją. Todėl nuomos sutartis buvo perrašyta į pardavimo ir pirkimo.
„Džiaugiuosi, kad nutiko būtent taip, nes kitu atveju būčiau likęs be kelnių. Dabar man liko kolekcija, kurią galiu eksponuoti“, - sakė A.Šadrinas.
P.Picasso keramiką rusas pirko Cristie‘s aukcione 2012 metais. Tuomet išparduotas Ramje šeimos palikimas, kurios dirbtuvėse „Madura“ P.Picasso sukūrė visus savo keramikos darbus.
„Manęs klausia, kodėl aš kolekcionuoju S.Dali ir P.Picasso? Todėl, kad aš matau, jog jie buvo nacionalistai gerąja to žodžio prasme. Jie mylėjo savo tautinę kultūrą. (...) S.Dali paliko savo kūrinius „mylimai ispanų liaudžiai“, - Vilniuje pasakojo A.Šadrinas.
P.Picasso, anot kolekcininko, dėl diktatoriaus Franko režimo buvo priverstas išvykti iš šalies, bet gyveno Prancūzijoje, pasienyje su Ispanija, kad galėtų kvėpuoti savo šalies oru.
„Aš visus „laisvus pinigus“ investuoju į meną. Faktiškai menas man atidaro visas duris. Pažįstu Rusijoje visus gubernatorius, nes jie lanko parodas“, - tvirtino kolekcininkas.
Jis teigė investavęs ir į dokumentų paieškas archyvuose apie S.Dali žmonos Galos, rusės Jelenos Djakonovos šeimą.
„Sugaišome septynerius metus, galybė pinigų išleista“, - sakė A.Šadrinas.
Anot verslininko, pavyko rasti, kad jos tėvai kilę iš Jekaterinburgo. Tėvas - carinės Rusijos prokuroras ir teisėjas, o motina - revoliucionierė.
Iš Vilniaus paroda keliaus į Kiniją.
A.Šadrinas jos gabenimą, eksponavimą, draudimą finansuoja savo lėšomis. Verslininkas nori, kad šio išlaidos atsipirktų, todėl paroda - mokama. Vilniuje ji veiks iki spalio 31 dienos.