„Dabartiniai vaikai kenčia nuo to, kad susižavima greitu nenatūraliu maistu“, - sako vienas žinomiausių šalyje vaikų ligų gydytojų docentas Algimantas Vingras.
Pasak pokalbininko, šiuo metu Europa kenčia nuo galybės alerginių ligų. Galbūt civilizacija iškreipė produktų kokybę ir žmogaus organizmas nebesugeba jų gerai įsisavinti, sutrinka organų veikla.
Algimantas Vingras
„1964-1966 metais, kai pradėjau dirbti, susirgimai astma buvo retas dalykas. Bėrimas vaikui atsirasdavo tik dėl to, kad per anksti būdavo pradėtas girdyti karvutės pienu, o dabar beria nuo daugelio produktų. Galima kaime užsiauginti grūdų, pagaudyti sliekų ir užsiauginti ekologišką vištytę ar gyvulėlį, o dabar valgo per kelis mėnesius su chemikalų pagalba užaugintų gyvulių mėsą“, - sakė A. Vingras.
Tėčiai ir mamos, pasak gydytojo, nueina lengviausiu keliu - kam skinti uogą ir užšaldyti, jei ją galima nupirkti, kam virti košę, jei galima nusipirkti jau pagamintą. O po darbo grįžę nebeturi nei laiko, nei noro pabendrauti su vaiku.
„Dabartiniai tėvai turėtų suvokti, kad nuo jų priklauso tautos ateitis, atrasti savyje jėgų ir kantrybės, auginti kuo daugiau vaikų, kuo sveikesnių vaikų, nes po 40- 50 metų su tokiu gimstamumu mes neišgyvensime“, - patikino A. Vingras.
Medikas įsitikinęs, jei mamos turi dvejus metus vaikui auginti, tai ir turi juos išnaudoti tinkamai, nes savo mažyliui ji yra nepakeičiama ir būtina. Vaikai kenčia nuo priklausomybių todėl, kad tėvai jiems neranda laiko, su jais mažai bendrauja, nenukreipia į lavinimo, sporto ir kitus būrelius.
„Reikia vaiką išklausyti, paguosti, patarti tada, kai vaikas nori kalbėtis, o ne tada, kai kas nors nutinka“, - sakė vaikų gydytojas.
„Didelė problema - emigrantų palikti vaikai. Tėvai turėtų pasiimti savo vaikus kartu“, - mano gydytojas A. Vingras.
Gydytojas svarstė, kuris būdas vaikui būtų mažiau traumuojantis: ar išvykimas, kuomet teks išmokti kitą kalbą, prisitaikyti prie naujos aplinkos, būti ilgą laiko tarpą, kol tėvai dirbs, ar pasilikti pas gimines ar senelius namuose, tačiau be tėvų.
„Senelių anūkai neklauso, per didelis mąstymo skirtumas. Jie vaikui nėra autoritetas. Kiek bebūtų šeimoje senuliukų ir bobulyčių, visi anūkėlį lepina, vaikas nebežino, kaip jam elgtis, todėl reikia būtinai nubrėžti ribas“, - patikino gydytojas.
Į klausimą, ar vaikui reikalingi skiepai, gydytojas atsakė - reikia, nes tik taip galima kontroliuoti plintančias ligas, išvengti kai kurių ligų komplikacijų.
Natalija KONDROTIENĖ