Kai kurie žmonės sugeba savo namuose palaikyti idealią tvarką nuolatos. Deja, aš - ne iš pastarųjų tipo. Mano kūrybinė netvarka, kurioje jaučiuosi geriausiai, netrunka virsti tiesiog didele netvarka, o tam, kad kambariuose įsivyrautų tvarka, tenka įdėti nemažai pastangų. Sakyčiau, net ne fizinių – veikiau moralinių. Nes tvarkymosi procesui turiu nusiteikti. O menkiausias trukdis gali išmušti iš vėžių ilgam... Pavyzdžiui, iki kitos savaitės. Ar dar ilgiau.
O vis dėlto tvarkingų namų labai noriu. Tad nuolat ieškau trijų dalykų: įkvėpimo (na, žinoma, ne kūrybinio, o to paprasto, buitinio), protingo patarimo (kuris padėtų apskrieti namus pasibalnojus šluotą greitai ir neskausmingai, kol dar nevirtau depresuojančia ir ant visų bambančia ragana) arba... stebuklingos lazdelės, kuria mostelėjus namuose stotų dzenbudistinė ramybės oazė.
Deja, įkvėpimas – toks slidus dalykas: vieną dieną kokia nors pastaba, sakinys ar šiaip idėja mesteli iki palubių (t.y. kyla ūpas išvalyti šviestuvus ir dulkes netgi nuo viršutinių sekcijos lentynų), o kitą kartą, žiūrėk, tik žiovulį sukelia.
Stebuklingos lazdelės man irgi niekas dar nepadovanojo (aš vis dar tikiu, kad tokia yra, nes kito paaiškinimo, kaip kai kurie žmonės geba palaikyti namuose sterilią švarą ir tvarką, nerandu).
O vis dėlto patarimų, kaip tą patį atstumą (ar, kambarių tvarkymo atveju, plotą), apsiginklavus šluota ir skuduru, įveikti greičiau, kartkartėmis atkapstau.
Dalinuosi pastarojo meto receptais.
• Naudok tinkamas priemones. Kad ir kaip sau įrodinėčiau, jog dėl vienos dėmės ant kilimo neverta pirkti kilimams skirto valiklio, ir bandau tą nelemtą dėmę įveikti kitomis priemonėmis (juk logiška, kad valiklis, kuris šalina dėmes iš vilnonių audinių, turėtų išvalyti ir dėmę iš mano kilimo, kurio pluošto sudėtyje yra ir vilnos), anksčiau ar vėliau tenka eiti į parduotuvę ir pirkti tai, ko iš tikrųjų reikia. Ir keiksnoti save, kad jau 5 kartus, valydama tą dėmę, esu atlikusi visą serija pratimų bicepsams ir tricepsams. Raumenų nuo to neužsiauginau, nervų šiek tiek pagadinau, ir galiausiai vis tiek teko pirkti kilimų valiklį. Tad jei jau kokia butinė užduotis pasirodo per sunki – domėkitės, ieškokite, ar nėra sukurta produkto būtent tai užduočiai spręsti!
• Tvarkykite namus nuo viršaus į apačią. Tik taip ir niekaip kitaip. Nes dulkės, nešvarumai, vandens purslai ir visa kita paklūsta visagaliam gravitacijos dėsniu ir krenta žemyn. Taigi viršutines lentynas svarbu valyti pirmiau nei apatines, o grindis plauti tik tada, kai jau sutvarkėte visa kita, kitaip teks darbą daryti du kartus.
• Jei švaru – kam valyti? Tinginių taisyklė, kuriai tikrai nepritartų pedantai. Ir vis dėlto ji praverčia. Įsisukus į tvarkymosi rutiną linkstame daugybę veiksmų atlikti nė nesusimąstydami, ar to iš tikrųjų reikia. Akivaizdu – darbo dėl to tik padaugėja. Taip, taip, žinau, dulkės ant paviršių linkusios kauptis ir pritraukti kitas dulkes. Tad lentynoms, stalams ir kitiems horizontaliems paviršiams tai negalioja – jei nenorite dulkių kilimėlio, teks brūkštelėti per paviršių šluoste net ir tada, kai iš pirmo žvilgsnio tų dulkių nesimato. Bet pasvarstykite – juk būna taip, kad šveičiame švarią kriauklę, valome švarų veidrodį ar langą – vien todėl, kad jau pasiėmėm į rankas reikiamas priemones. Taigi belieka palinkėti daugiau kritiškumo nuosavam žvilgsniui: pirma įvertinti, ką tikrai reikia valyti, ir tik tada planuoti veiksmus.
• Nusistatykite zoną, kurioje dirbsite. Užsibrėžkite labai konkrečius tikslus, ką turite padaryti. Ir liaukitės tvarkęsi tada, kai užsibrėžtą tikslą pasiekėte. Priešingu atveju kyla rizika eilinį tvarkymąsi paversti generaliniu ir vietoj planuotos valandos jam paaukoti visą dieną.
• Po tvarkymosi sutvarkykite priemones. Išskalbkite šluostes, tvarkingai sudėliokite šepečius ir šepetėlius į jų vietas, sustatykite į lentyną valiklius. Tai – ne šiaip sau priesakas. Tai įstatymas. Ypač aktualus tinginiams. Nes vargu ar kas atmuštų pasiryžimą tvarkytis labiau nei suvokimas, kad... visos pagalbinės švarinimosi priemonės išmėtytos bet kaip, dalis jų kol kas nepanaudojama, dalis – nesukomplektuojama, o kai kurios apskritai pasibaigusios, tik buteliukas likęs. Taigi sustatykite viską tvarkingai – tai padės jums lengviau ir dažniau ryžtis švarinimosi procedūroms.