Liepos 15 d. 18 val. Trakų salos pilies centriniuose rūmuose atidaroma paroda „Piniginiai lydiniai Stasio Žukausko kolekcijoje“, kurioje – šio kolekcininko surinkti XII–XV a. eksponatai: Lietuvos ir kaimyninių kraštų sidabriniai pinigai bei svareliai tauriesiems metalams sverti.
„S. Žukauskas savo kolekcijoje yra sukaupęs unikalų numizmatikos rinkinį, – sako Virgilijus Poviliūnas, Trakų istorijos muziejaus direktorius. – Privačios kolekcijos – Lietuvos paveldo dalis, todėl itin džiugu, kai jos atveriamos ir plačiajai visuomenei“.
Anot V. Poviliūno, Trakų istorijos muziejus jau 15 metų organizuoja įvairias temines parodas, kurioms eksponatų maloniai skolina kolekcininkai. Ši paroda, kurioje eksponuojama dalis vieno kolekcininko rinkinio, – tai naujas požiūris į muziejų ir kolekcininkų bendradarbiavimą.
Pernai dalis S. Žukausko sidabro lydinių ir Vytauto Didžiojo (1392–1430) pinigėlių buvo eksponuota tarptautinėje parodoje „Žalgirio mūšio laikmečio monetos“, kurią Lietuvoje ir Lenkijoje organizavo Trakų istorijos bei Olštyno Varmijos ir Mozūrų muziejai. Tačiau daugelis S. Žukausko kolekcijos eksponatų visuomenei pristatomi pirmą kartą.
Nemažą kolekcininko visuomenei pristatomo rinkinio dalį sudaro į Lietuvą iš užsienio sugrąžinti eksponatai: Litvos lobis – iš JAV rytinės pakrantės, Sembos pusiasalio (Jantarno) lobis – iš Vokietijos, dar keletas lydinių – iš Lenkijos ir Olandijos aukcionų ir antikvariatų.
Trakų istorijos muziejuje sukauptas didelis – maždaug 60 tūkst. eksponatų – numizmatikos rinkinys, kurį sudaro 45 monetų lobiai, monetos, apdovanojimai, medaliai, žetonai ir ženkleliai. Į šį rinkinį iš S. Žukausko kolekcijos pateko XIV a. 31 lydinys iš Ešerinės lobio, totoriški somai, Šiaurės Rusios lydiniai ir itin unikalūs XIII–XIV a. aukso lydiniai.