„Emocijų pavasaris!“ – toks yra šių metų festivalio šūkis. Dėl to ceremoniją, kurią vedė geriausia praėjusių metų „Kino pavasario“ lietuvių aktorė Aistė Diržiūtė ir ilgametis festivalio draugas, diktorius Marijus Žiedas, lydėjo skirtingas emocijas perteikianti muzika – nuo vilties iki aistros ir liūdesio. Jas reprezentavo Alina Orlova, „Golden Parazyth“, „Gerai Gerai“ ir kiti muzikos kūrėjai.
Ceremoniją pradėjo Vidas Bareikia, atlikdamas grupės „Beach Boys“ hitą „God Only Knows“. Ši daina pasirinkta šių metų festivalio himnu – ji skamba ir viename „Kino pavasario“ filmų „Meilė ir malonė“ („Love & Mercy“).
„Mūsų gyvenime pilna įvairių emocijų. Jos praturtina sielą, praskaidrina kasdienybę. Noriu padėkoti savo svajonių komandai, kuri ištisus metus rinko emocijas kino seansuose visame pasaulyje. Jie tai darė tam, kad atneštų jas į Lietuvą šioms dviem savaitėms. Noriu jums palinkėti gražių emocijų ir kine, ir gyvenime“, – susirinkusiuosius pasveikino festivalio direktorė Vida Ramaškienė.
Sveikinimo žodį vaizdo įrašu perdavė ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Kino pavasaris“ vienam jam žinomu ypatingu būdu kiekvienam iš mūsų suranda bent po vieną pačią tinkamiausią juostą. Tokią, kuri suranda tiesiausią kelią ir į širdį, ir į protą. Linkiu neprasilenkti su savo filmu, savo režisieriumi, savo aktoriumi ir mintyse jam nusiųsti asmeninį „Oskarą“, „Auksinį lokį“ ar „Sidabrinę gervę“. Visiems salėje – žydinčio pavasario!“, – tarė Prezidentė.
Ceremonijos svečius gyvai pasveikino Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius. „Su džiaugsmu sveikinu vieną didžiausių ir labiausiai laukiamų miesto renginių – Vilniaus kino festivalį „Kino pavasaris“. Šis renginys jau seniai peržengė kino festivalio ribas – tai viso miesto šventė, kasmet vis įdomesnė, įvairesnė ir pritraukianti vis daugiau svečių iš viso pasaulio. Nuoširdžiai dėkoju visiems, kuriantiems draugišką ir atvirą miesto atmosferą“, – ceremonijos metu kalbėjo Vilniaus meras R. Šimašius.
„Džiugu, kad kiekvienais metais „Kino pavasaris“ auga ir kad festivalio dėka geras kinas aplanko ir kitus Lietuvos miestus. Kiekvienais metais „Kino pavasaris“ suteikia išskirtinę kokybę kino lankytojams – ši savybė kasdien lydi ir mūsų veiklą. Linkiu solidžios šventės“, – prie sveikinimų prisidėjo ir pagrindinio festivalio partnerio ERGO generalinis direktorius Saulius Jokūbaitis.
Atskirai buvo padėkota gausiai festivalio savanorių komandai – šiemet prie jos pirmą kartą prisijungė ir savanoriai-senjorai.
„Kino pavasaris“ taip pat prisijungė prie daugelio kino festivalių visame pasaulyje ir išreiškė palaikymą Pietų Korėjos miesto Busano filmų festivaliui. Dėl cenzūros, kurią patiria Busano festivalio organizatoriai, kol kas neaišku, ar šis labai svarbus kino festivalis įvyks.
Į atidarymo ceremoniją iš viso atvyko per 600 svečių, kurie taip pat pamatė ir vieną originaliausių festivalio trumpametražių filmų „Dešimties metrų tramplinas“. Renginį tiesiogiai transliavo televizijos kanalas „LRT Kultūra“.
Festivalis prasidėjo islandišku filmu su „Sigur Ros“ narių muzika
Kai Filharmonijoje svečiai ruošėsi atidarymo ceremonijai, Vilniaus kino teatrai jau pradėjo rodyti „Kino pavasario“ filmus. 18 val. į kino sales atėję žiūrovai galėjo pamatyti atidarymo filmą „Viskas dėl šou“ („The Show of Shows“), o „Forum Cinemas Vingis“ lankytojai – ir susitikti su jo režisieriumi Benediktu Erlingssonu. Islandų kino kūrėjo juostoje rodomi praėjusio amžiaus cirko vaizdai, kuriuos lydi specialiai filmui sukurta grupės „Sigur Ros“ narių muzika. Penktadienį, balandžio 1 d. šį filmą pamatys Kauno, Šiaulių ir Panevėžio žiūrovai, o sekmadienį, balandžio 3 d. – Klaipėdos žiūrovai.
Iš viso „Kino pavasaryje“ šiemet galima rinktis iš daugiau nei 200 pilnametražių ir trumpametražių filmų, pirmą kartą rodomų Lietuvoje. Tarp jų – šešiems „Oskarams“ nominuota drama „Kerol“ („Carol“), „Oskarui“ už geriausią užsienio filmą nominuoti „Karas“ („A War“) ir „Mustangės“ („Mustang“) ir daugelis kitų.
Festivalyje įvyks ir lietuviškos filmų premjeros: Mariaus Kvedaravičiaus „Mariupolis“, Igno Miškinio „Karalių pamaina“, Albinos Griniūtės „Ateljė „Rojaus drabužiai“. Kaip ir pernai, „Kino pavasaris“ rengia programą „Lietuviai svetur“, kurioje – Lietuvos kino kūrėjų, gyvenančių ne Lietuvoje darbai. Iš viso festivalyje įvyks 18-os filmų premjeros, prie kurių dirbo Lietuvos kino kūrėjai.
Pernai festivalio filmus pamatė virš 100 tūkst. žmonių
Festivalio atidaryme dalyvavo ir pirmieji tarptautiniai festivalio svečiai, tarp jų – britas Markas Reederis, sensacingos muzikinės dokumentikos „Geismas ir garsas Vakarų Berlyne (1979-1989)“ („B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin (1979–1989)“) pagrindinis veikėjas ir garso takelio sudarytojas. Superpopuliarų Vokietijos didžėjų Paulą Van Dyką atradęs muzikos prodiuseris prisiminė ir savo paties didžėjavimo įgūdžius: vakaro metu M. Reederis atliko savo šviežiai sukurtą grupės „New Order“ dainos remiksą. „Geismas ir garsas Vakarų Berlyne (1979-1989)“ bus galima išvysti festivalio programoje „Dokumentika“.
Taip pat į festivalio atidarymą atvyko lietuviškų šaknų turintis menininkas Nathanas Jurevicius – trumpametražio animacinio filmo „Virsmas“ („Junction“) režisierius, tarptautiniu mastu žinomas iliustratorius, dėstytojas.
Festivalio metu Lietuvą aplankys Berlyno kino festivalyje už geriausią scenarijų apdovanotas filmo „Jungtinės meilės valstijos“ („United States of Love“) režisierius ir scenaristas Tomaszas Wasilewskis, Šiaurės Korėjoje slapta filmuotos dokumentikos „Čia visad šviečia saulė“ („Under the Sun“, rež. Vitaly Mansky) operatorė rusė Alexandra Ivanova, trijų „Oskarų“ laimėtojas, su filmų „Krikštatėvis“ ir „Avinėlių tylėjimas“ muzika dirbęs garso režisierius Chrisas Newmanas ir daugelis kitų svečių.
Šiemet minint 400-ąsias Viljamo Šekspyro mirties metines festivalyje surengta retrospektyva „Šekspyras gyvas“, kurioje – žinomų režisierių filmai, paremti žymiojo rašytojo kūriniais. Kita festivalio retrospektyva skirta progresyviojo sovietmečio Lietuvos režisieriaus Raimondo Vabalo kūrybai. „Kino pavasario“ naujovė – pirmą kartą rengiamas lietuviškų muzikinių klipų konkursas „Kažkas atsitiko“. Tradiciškai paskutinėmis „Kino pavasario“ dienomis, šį kartą balandžio 12–14 d., vyks kino industrijos konferencija „Meeting Point – Vilnius“, vėl bus organizuojamas nemokamų mokslo populiarinimo filmų festivalis „Eureka“.
Festivalis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje tęsis iki balandžio 14-osios. Pernai jubiliejinio „Kino pavasario“ seansus aplankė per 100 tūkst. žmonių. Bilietus į festivalio filmus ir renginius galima įsigyti festivalio tinklalapyje „Kinopavasaris.lt“ arba kino teatrų kasose.
Apie festivalį: 21-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks 2016 m. kovo 31–balandžio 14 dienomis. Tai – didžiausias kino renginys Lietuvoje, pernai pritraukęs 107 tūkst. žiūrovų, ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Šiemet „Kino pavasaryje“ bus parodyta 130 pilnametražių ir 80 trumpametražių filmų, kuriuos festivalio atstovai atrinko, per metus aplankę daugiau nei 30 tarptautinių festivalių. Daugiau informacijos: www.kinopavasaris.lt