• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Smilkalai plačiai naudojami religinėse apeigose, taip pat kasdieniame gyvenime. Jie padeda sukurti ypatingą jaukumo atmosferą, šalina rūkalų kvapus. Gaminami iš degių kvapiųjų medžiagų, kurios palengva smilksta ir paskleidžia unikalų aromatą.

REKLAMA
REKLAMA

Ne vieną tūkstantmetį žmonės išgaudavo įvairius aromatus iš kvapiųjų dervų, medienos, žolelių, žievių, sėklų, gėlių žiedų. Dabar smilkalai laikomi itin efektyvia aromaterapine priemone. Tiesa, kad jie išties padėtų, o ne pakenktų, turėtų būti pagaminti tik iš natūralių medžiagų, be cheminių priedų. Smilkalų formą galima pasirinkti pagal poreikį: gali būti lazdelės, maži kūgeliai, rutuliukai ar kubeliai. Lazdelėms reikalingas specialus laikiklis, o pastatomus smilkalus galima degti tiesiog padėjus ant lėkštutės ar padėkliuko.

REKLAMA

Kokių natūralių medžiagų būna smilkaluose?

Populiariausia augalinė žaliava, iš kurios gaminami smilkalai, – tai agarmedis, ajeras, alavijai, anyžiai, arbatmedis, cinamonas, eukaliptas, gvazdikėliai, kadagiai, kalendros, kedrai, kiparisai, laurai, levandos, mira, muskatai, sandalmedis, šalavijas, vanilė ir kt. Iš gyvulinių medžiagų į smilkalų sudėtį dažniausiai įeina ambra, muskusas, operkulas. Taip pat kvapui sustiprinti naudojami eteriniai aliejai – rožių, jazminų, pačiulių, kedrų, kvapiųjų kanangų, citrinų, mandarinų.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje anksčiau gaminti smilkalai iš žolelių, žievių, vaistažolių (jonažolių, pelynų, ajerų). Buvo tikima, kad jie gali saugoti nuo įvairių ligų. Taip pat dažnai smilkyti gintaro milteliai. Gintaro kvapas leidžia atsipalaiduoti, šalina nuovargį.

Vienas labiausiai vertinamų ir prabangiausių kvapų – jazminų. Ramina, šalina stresą, pakelia nuotaiką. Įdomiai veikia ir pačiulio kvapo derinys su rožės aromatu. Jis tinka daugeliui atvejų: jei kankina depresija – suteikia gyvenimo džiaugsmo, o jeigu esate per daug energingi ar įsitempę – nuramina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsargiai: gali pakenkti!

Smilkalai tiek senovėje, tiek šiandien – nepigus malonumas. Iš natūralių medžiagų pagaminti smilkalai kainuoja palyginti brangiai. Daugelyje prekybos centrų ir parduotuvių parduodamuose pigiuose smilkaluose apie 95 proc. visų kvapams naudojamų medžiagų yra sintetinės, gaunamos iš naftos. Tokie kvapai ne tik nėra naudingi sveikatai, bet gali netgi pakenkti: sukelti nuovargį, trikdyti nervų sistemos veiklą. Dauguma jų dirgina kvėpavimo takus, nuolat būnant smilkalų dūmais persismelkusioje patalpoje pažeidžiamos kepenys. Smulkios sintetinių smilkalų dalelės lengvai įkvepiamos, todėl jautresniems žmonėms gali iškart sudirginti kvėpavimo takus: vos pajutę dūmus, jie pradeda čiaudėti ar kosėti, kitiems tokia reakcija gali kilti vėliau. Ilgainiui gali išsivystyti astma, kontaktinis dermatitas, onkologinės ligos.

REKLAMA

Smilkstant naftos produktų pagrindu pagamintiems smilkalams, į aplinką išsiskiria daugybė pavojingų medžiagų: benzenas, muskuso junginiai, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (tokie patys susidaro ir degant dyzeliniam kurui).

Jei patalpoje susitvenkė smilkalų aromatas ir dūmai, paskubėkite išvėdinti kambarį. Įsigijus sintetinius smilkalus juos apskritai rekomenduojama smilkyti ne patalpoje, o atviroje erdvėje: pavyzdžiui, balkone, terasoje. Čia bus juntamas aromatas, tačiau jis greitai išsisklaidys, kenksmingų medžiagų koncentracija ore nebus didelė.

REKLAMA

Natūralūs smilkalai taip pat veikia mūsų organizmą, tik šis poveikis – teigiamas. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad aromaterapinės priemonės (įvairūs kvapai, smilkalai, vonios ar masažai su eteriniais aliejais) veikia centrinę nervų sistemą ir padeda normalizuoti psichinę būseną, gerina kraujo ir limfos apytaką, žadina organizmo funkcijas ir daro mus atsparesnius aplinkos poveikiui. Dar žinoma, kad kiekvienas eterinis aliejus turi tik jam vienam būdingų unikalių gydomųjų savybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar kaina – pagrindinis skirtumas?

Jei neturite galimybių patikrinti smilkalų sudėties, kaina išties įvardijama kaip vienas natūralumo kriterijų. Tačiau yra ir patikimesnių būdų: jei smilkalus uždegėte patalpoje ir pabuvote joje 10–15 minučių, prie kvapo turėtumėte priprasti, beveik jo nepastebėti. Sintetinių smilkalų kvapas, kad ir kiek būtumėte patalpoje, išlieka stiprus, su juo neapsiprasite.

Parengė Laura Mureikaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų