„Aš nesu nei už, nei prieš. Aš suteikiu galimybę būti išgirstam“, - tokiu principu vadovaujasi slem poezija, kas mėnesį sostinėje vykstančių varžybų metu į svetingą sceną kviečianti visus, turinčius, ką pasakyti. Paskutinįjį spalio savaitgalį slem poezijos varžybos visus, išsiilgusius gryno kalbėjimo, sukvies į didžiausias Vilniaus ir Klaipėdos scenas.
Amerikos kabokėliuose gimusi ir populiariu judėjimu tapusi slem poezija prieš pusantrų metų įsitvirtino ir Lietuvoje. Nors jos apraiškų mūsų šalyje buvo ir anksčiau, tačiau kiekvieną paskutinįjį mėnesio ketvirtadienį sostinėje rengiamos varžybos tik prieš metus pavirto augančio susidomėjimo sulaukiančia tradicija. Pradžioje slem scena sau vietą rado „Fluxus Ministerijoje“, vėliau įsikūrė „BIX“ bare. Iš čia varžybos kartais iškeliauja pasisvečiuoti į kitus miestus, įvairius festivalius, savo atstovą kasmet siunčią į tarptautinį Europos slemą.
„Slem“ poezijos skaitymas (nuotr. Dariaus Jurevičiaus)
Komiko Domo Raibio vedamos slem poezijos varžybos – tai gyva poezijos ir energijos iškrova, sujungianti atlikėjus ir publiką. Kaip viskas vyksta? Varžybose poetams dažniausiai yra taikomos trys pagrindinės taisyklės: galima skaityti tik savo darbus, negalima naudoti jokių specialių kostiumų, makiažo ar dekoracijų, vieno skaitymo trukmė - iki trijų minučių. Poetų pasirodymus vertina penkių narių komisija, sudaryta iš atsitiktine tvarka parinktų žiūrovų. Varžybos skirstomos į tris etapus: pirmajame pasirodo visi poetai, vėliau iškrenta mažiausiai taškų surinkusieji, kol galų gale pasibaigus paskutiniam etapui paskelbiami du daugiausiai taškų surinkę dalyviai. Finale visų žiūrovų simpatijos lemia, kas paskelbiamas nugalėtoju. Jam atisitenka pereinamoji simbolinė taurė – 10 litų.
Varžytuvių vedėjas Domas Raibys teigia: „Slemas yra poezija, kuri kalba čia ir dabar, ir kurią turi suprasti čia ir dabar. Tai taip pat gali būti ir tavo pirmas žingsnis į pažintį su literatūrą.“
„Slem“ poezijos skaitymas (nuotr. Dariaus Jurevičiaus)
Anot nuolatinio slem poezijos propaguotojo, varžybų dalyvio bei hip-hopo kultūros atstovo Žygimanto Kudirkos, paprastoje poezijoje žmogus tampa teksto tranzistoriumi, tai yra, išlaiko tokį tekstą, koks jis yra. O sleme raiška gali suteikti tekstui papildomo turinio, tekstas nėra vien pats savaime visas turinys. Išraiška – kaip papildomas prasminis lygmuo.
2010 – aisiais spalio 12 – ąją, audiovizualinės poezijos „Tarp“ metu, slem poezijos organizatoriai Lietuvai pristatė svečią iš JAV – ryškų slemo atstovą savoje šalyje ir visame pasaulyje. Šiais metais beveik visą mėnesį trunkantis festivalis „Tarp“ lietuvius supažindins su slem poezijos legenda, poetu, muzikantu ir aktoriumi – Saul Williams iš JAV.
Saul Williams poetinis pasirodymas įvyks festivalio uždarymo renginyje, spalio 30 dieną, menų fabrike „Loftas“ (Vilniuje). To paties vakaro metu įvyks ir lietuvių poetų slem poezijos varžybos, ką tik sugrįžusios iš viešnagės Klaipėdoje. Uostamiesčio klube „Tema“ spalio 29 dieną drauge su kitais festivalio „Tarp“ renginiais vyksiančios slem poezijos varžybos į sceną kvies visus turinčius ką pasakyti klaipėdiečius.
Slem poezijos scena atvira, todėl dalyvauti gali visi norintys. Festivalio „Tarp“ ir slem poezijos varžybų organizatoriai ragina nepraleisti šanso ir spalio 29 dieną Klaipėdoje („Temoje“, nuo 21 val.) bei (arba) spalio 30 dieną Vilniuje („Lofte“, nuo 19 val.) dalyvauti slem poezijos varžybose. Tiek vienose, tiek kitose varžybose norintys dalyvauti, kviečiami registruotis adresu [email protected] arba [email protected].