• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavasariniai jausmai prabunda rudenį: pradėjus anksti temti, atsiranda daugiau laiko pabūti kartu, pasimėgauti romantiškais vakarais dviese. Tačiau ar tik tai lemia, kad daugiau vaikų gimsta vasarą?

REKLAMA
REKLAMA

Vokietijos statistikos departamento duomenys, renkami jau nuo 1990 metų, rodo, kad vaikai dažniausiai pradedami spalio-gruodžio mėnesiais, todėl kitais metais gimsta daug „vasarinukų“. 1990-2007 metais liepos mėnesį gimė 8,5 proc., o rugpjūtį - 7 proc. daugiau vaikų nei vidutiniškai per metus.

REKLAMA

Žiemos metu reproduktyvumas vėl mažėja, kol vasario mėnesį pasiekia žemiausią tašką. Šį mėnesį pradedama 7 proc. mažiau vaikų nei vidutiniškai per metus, todėl lapkričio mėnesį gimsta mažiausiai vaikų.

Vis dėlto kas lemia, kad daugiausia vaikų pradedama rudenį? Ar priežastis yra tik šaltesnės ir trumpesnės dienos? O gal tam įtakos turi su metų laikais susiję hormonų svyravimai ar tiesiog racionalus šeimos planavimas?

REKLAMA
REKLAMA

Nustatyta, kad didesnis gimstamumas vasarą yra modernus reiškinys, pastebimas nuo 80-ųjų pradžios. Iki tol gimimų skaičius visais metų mėnesiais buvo apylygis. Tyrinėtojai teigia, jog didesnį „vasarinukų“ skaičių lemia sąmoningas šeimos planavimas.

„Moterys šiandien iš anksto planuoja nėštumą ir dažniausiai nori, kad vaikelis gimtų vasarą, nes šis metų laikas palankesnis ir nėščiajai, ir kūdikiui “, - sako gydytojas Christianas Albringas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų, kontraceptinių tablečių atsiradimas 60-ais metais supaprastino šeimos planavimą. Tačiau ir iki tol vaikų gimimas buvo planuojamas. Antropologai nustatė, kad kaime gyvenančios moterys apie 1900 metus, priešingai nei dabar, vaikų dažniausiai susilaukdavo žiemą.

REKLAMA

Taip buvo todėl, kad moterys vasarą ir rudenį, derliaus nuėmimo metu, net 14 valandų per parą dirbdavo žemės ūkio darbus. Todėl vaikams auginti tiesiog nebūtų buvę laiko. O žiemos mėnesiai, kai moterys daugiau dirbdavo namuose, buvo tinkamiausias metas kūdikių auginimui.

Tačiau tokiam gimimų skaičiaus pasiskirstymui įtakos turi ne tik protingi apskaičiavimai, bet ir biologija. Biologas Bernhartas Ruso teigia, jog spalio-kovo mėnesiais tikimybė, jog moteris pastos, o embrionas įsitvirtins gimdoje, yra didesnė nei kitu metų laiku. Be to, rudenį ir pavasarį pagerėja vyrų spermos kokybė.

REKLAMA

Kodėl būtent šiuo metu padidėja vyrų ir moterų vaisingumas, dar nėra aišku. Spėjama, kad organizmas reaguoja į dienos ilgumo sumažėjimą, todėl atitinkamai pakinta hormonų pusiausvyra.

Mokslininkai pastebėjo, jog panašus mechanizmas, lemiantis didesnį gimstamumą palankesniu metų laiku, dažniausiai metų pradžioje, veikia ir gyvūnų organizme.



Šaltinis: „Welt“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų