Aktorė Natalie Portman (Natali Portman) ir kitos įžymybės savaitgalį susirinko viename Ruandos nacionaliniame parke, kad duotų vardus 23 kalninių gorilų jaunikliams ir atkreiptų dėmesį į šios nykstančios žmoginių beždžionių rūšies išsaugojimą.
Kiek daugiau negu pusė iš 700 pasaulyje likusių gorilų gyvena drėgnuose ir visžaliuose Virungos kalnų miškuose, kurie plyti Ruandoje, Ugandoje ir Demokratinėje Kongo Respublikoje (DKR).
Neramiame regione karinių konfliktų ir brakonieriavimo išnaikintų gorilų skaičius pastaraisiais metais dėl Ruandos vyriausybės pastangų vėl pradėjo pamažu didėti.
Ugandoje ir Ruandoje gorilos yra itin pelningas turistų traukos objektas, bet joms grėsmę tebekelia karinės DKR formuotės.
Įžymybėms buvo surengta ekskursija po nacionalinį parką, tačiau gorilų jaunikliai gyvena laisvėje ir buvo palikti ramybėje - jiems per vardynas atstovavo kostiumais apsirengę vaikai.
Vienam gorilos mažyliui buvo duotas Ingufu vardas, vietos dialektu reiškiantis stiprybę. Šiuo vardu jis buvo pavadintas "krokodilų medžiotojo" Steve`o Irwino (Stivo Irvino), populiaraus dokumentinių filmų apie gamtą kūrėjo, pernai žuvusio nuo dygliauodegės rajos dūrio gimtojoje Australijoje, garbei.
"Jau daug metų planavome čia atvykti. Ketinome atvažiuoti ir filmuoti kalnines gorilas. Deja, tai padaryti sutrukdė praėjusių metų tragedija", - per ceremoniją draustinio papėdėje sakė buvęs S.Irwino vadybininkas Johnas Staintonas (Džonas Steintonas).
"Tačiau garbė čia atvykti ir pavadinti gorilą S.Irwino garbei nustelbia liūdnus prisiminimus. Steve`as būtų tuo labai apsidžiaugęs", - pažymėjo jis.
N.Portman savo gorilos jaunikliui davė Ahazazos vardą, reiškiantį ateitį, o gamtosaugininkas Jackas Hanna (Džekas Hana) savo mažyliui išrinko Ibangos vardą, reiškiantį paslaptį.
Įžymybės į vardynas buvo pakviestos, kad atkreiptų dėmesį į pastangas sumažinti šių gyvūnų vargus, ir už įėjimą į parką paklojo po 500 dolerių - standartinį užmokestį užsienio turistams.
"Tai vienas didžiausių gamtosaugos projektų pasaulyje", - per vardynų ceremoniją, kuri Ruandoje rengiama jau trečiąjį kartą, sakė J.Hanna.
Gamtosaugos specialistai ir mokslininkai tradiciškai duoda vardus savo stebimiems primatams, kuriuos jie atpažįsta pagal raukšles jų veiduose.
Ruanda, kuri vis dar mėgina atsigauti po 1994 metų genocido, per kurį žuvo 800 tūkst. žmonių, orientuojasi į turizmą, kad papildytų savo biudžetą.
2006 metais šalis iš turizmo uždirbo daugiau kaip 36 mln. dolerių, o iki 2010 metų turi tikslą uždirbti 100 mln. dolerių.
"Turime visas priežastis švęsti šių gorilų gimimą, nes nauda, kurią jos teikia mūsų šaliai ir žmonėms yra daugiau negu iškalbinga", - per ceremoniją teigė Ruandos turizmo administracijos generalinė direktorė Rosette Rugamba (Roset Rugamba).
Kalnines gorilas išgarsino filmas "Gorilos rūke" (Gorillas in the Mist)" apie mokslininkę Dianą Fossey (Dajaną Fosi), kuri tyrinėjo šias žmogbeždžiones 7-ajame dešimtmetyje ir savo patirtį aprašė to paties pavadinimo knygoje.