• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teatro terapijos užsiėmimus organizuojantis režisierius Arvydas Lebeliūnas dalinasi mintimis apie gydomąjį teatro poveikį. „Teatro terapija išmoko kurti, net ir tuos, kurių profesija ar kitokia veikla tiesiogiai su kūryba nieko bendra neturi“, ‒ tvirtina menininkas pridurdamas, kad būtent teatras jam padėjo suprasti aplinką, kurioje gyvena.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip atradote teatro terapiją?

Skambės mistiškai, bet daug metų būdamas teatre jaučiu gydomąjį jo poveikį. Šis pojūtis, matyt, atsirado dar mokykloje, kuomet ir pats teatras atėjo į mano gyvenimą. Visai savaime. Tiesiog mėgau stebėti pasaulį, ir visada siekiau turėti tam tikrą gyvenimo filosofiją. O gal tiesiog nemokėjau kumščiais grumtis su pasauliu. Būtent per teatrą aš supratau aplinką, kurioje gyvenu.

REKLAMA

Na o tokių užsiėmimų idėją parsivežiau iš Kanados. Vankuveryje, kur gyvenau ketverius metus, kiekvieno mikrorajono bendruomenėje galėjai dalyvauti ne tik sporto ar šokių užsiėmimuose, bet ir gilintis į tokias sritis kaip aktorystė. Pamaniau, kad Lietuvoje žmonės lygiai tokie pat smalsūs, norintys pažinti, bendrauti.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl teatras?

Teatras yra daugiafunkcinis menas, į kurį įeina dailė, literatūra, muzika, judesys, psichologija ir savianalizė. Visi šie dalykai susiję su savęs formavimu. Dabar mes dažnai akcentuojame dvasinių dalykų svarbą, ironiškai žiūrėdami į tuos, kurie rūpinasi savo kūnu. Bet juk be kūno net pastangos mąstyti yra bergždžios. Savo kūno priėmimas man tapatus savęs suvokimui. Žmogus dažnai tampa emocijų gumulu, todėl teatro terapija moko valdyti savo nuotaiką, jausmus, bei ugdo tinkamą kūno kalbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip tai susiję su kūryba?

Teatro terapija išmoko kurti, net ir tuos, kurių profesija ar kitokia veikla tiesiogiai su kūryba nieko bendra neturi. Mes tiesiog kartu mokomės atrasti tai, ką mėgstame ir darome geriausiai. Žmogus, kuris nėra atradęs savo galimybių ir gyvena iš inercijos, susipažinęs su kūrybiniu procesu gali išties neįtikėtinai atsiskleisti. Ir visai nesvarbu, tai studentas, buhalteris, ar virėjas. Žinoma, aš nežinau laimės recepto. Juk jo žmogus ieško visą savo gyvenimą. Bet šventai tikiu, kad tik kuriantis žmogus yra laimingas.

REKLAMA

Terapijos sąvoka kiek primena psichologinį seansą...

Taip, teatro terapija yra savianalizė, tačiau tai ne psichologinis seansas, kuriame terapeutas užduoda klausimus savo klientui. Savęs atradimas čia vyksta ir per kitus žmones. Dirbame grupėse, kuriose dalyviai skiriasi amžiumi ir daugeliu kitų aspektų. Kitas žmogus yra atskiras pasaulis, į kurį tokių užsiėmimų metu leidžiama įsiterpti ir tau. Teatro terapijoje žmonės pradeda kur kas akyliau analizuoti situacijas, į kurias atsiduria kartu su kitais žmonėmis.

REKLAMA

Kokie yra esminiai terapijos tikslai?

Teatro terapijoje nesieksiu išmokyti žmonių vaidybos, o pasitelkiant aktorinio meistriškumo įrankius, per savo pačių patirtis, nuotaikas, mintis ir intuicijas bandysime priimti mus supantį pasaulį. Vienas iš esminių teatro terapijos tikslų – pažinti, kas tu esi, ir tuomet atsikratyti dalykų, kurie tau trukdo atsiskleisti – kompleksų, baimių, manymo, kad kažko nesugebi. Labai daug supratimo apie save mes atsinešame iš vaikystės – vieni buvo skatinami atrasti pasaulį, kiti – priešingai, girdėjo apie savo ribotumą, tačiau visi mes tik patys galime išaugti iš vaikystės kompleksų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar pats daug improvizuojate terapijos užsiėmimuose?

Aš vadovaujuosi principais, įgytais aktorinio meistriškumo, o vėliau režisūros studijose. Vėliau, dėstydamas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, atradau specifinių technikų, kurias taip pat panaudoju. Bet terapijos baigties numatyti negaliu. Taip, tai be galo nenuspėjamas procesas. Terapijoje nekinta tik tikslų eiliškumas – nuo tapimo visiškai baltu popieriumi, iki savęs pildymo nauju suvokimu.

REKLAMA

Kalbino Rūta Mykolaitytė

Artimiausi seminarai vyks:

Kaune:  Lapkričio 26  ir 27 d., nuo 10 iki 17 val. Lokacija – „Teatro klube“, Vilniaus g. 22 (Architektų sąjungos salė (II aukštas)).

Vilniuje:  Gruodžio 3 d., nuo 10 iki 17 val. ir gruodžio 4 d. nuo 15 iki 20 val. Lokacija - kūrybinės dirbtuvės „Artoteka“, A. Strazdelio g. 1, (iš Šv. Dvasios g. pusės / netoli Barbakano / šalia gyvos muzikos klubo „Tamsta“).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų