• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Namuose dažnai pasitaiko, kad reikia atlikti nedidelius remonto darbus – suklijuoti sulūžusius daiktus, prikabinti atsilupusias interjero detales, suremontuoti įtrūkius. Kiekvienas šeimininkas turi savo pamėgtus klijavimo metodus. Bet naujovės klijų rinkoje keičia įsisenėjusius įpročius. Kokius klijus reikia turėti namų meistro spintelėje: universalius, tinkamus visiems darbams ar daug skirtingų, pritaikomų atskiru atveju.

REKLAMA
REKLAMA

Į klausimus atsako UAB „Bostik“ atstovas Audrius Mizeris ir UAB „Soudal“ atstovas Gintaris Maslauskas.

REKLAMA

Kokie klijai labiausiai yra paplitę ?

Dar visai neseniai buityje populiariausi buvo klijai PVA, o vieni populiaresnių šio tipo klijų – Lipalas. Tokie klijai turi daug gerų savybių, bet negali būti vadinami universaliais. PVA klijai geriausiai tinka tvirtoms jungtims sukurti, o momentiniu fiksavimu, deja, nepasižymi. Šiuo metu darbui buityje, atliekant smulkų remontą, populiarėja universalūs montažiniai klijai. Jie yra elastingi ir pasižymi stipriu momentiniu fiksavimu.

Pagal pagrindinę sudedamąją medžiagą klijus galima suskirstyti į kelias kategorijas – universalūs medienos klijai PVAc pagrindu, klijai skiediklių pagrindu, poliuretaniniai klijai (vieno ir dviejų komponentų klijai), MS polimeriniai klijai, sintetinio kaučiuko klijai, poliuretaniniai, dviejų komponentų epoksidiniai klijai.

Sparčiausiai džiūva organinių tirpiklių pagrindu pagaminti klijai. Tokių klijų džiūvimo laikas priklauso nuo pagrindo, patalpų oro drėgmės ir temperatūros, klijų sluoksnio ir suspaudimo jėgos. Atliekant remontą drėgnose patalpose, rekomenduojama naudoti sintetinio kaučiuko ir dervos pagrindo klijus.

Medienos detalėms, parketui, parketlentėms klijuoti šiuo metu naudojami elastingi poliuretaniniai klijai modifikuoto polimero pagrindu. Jie sukuria elastingą, netrūkinėjančią jungtį.

REKLAMA
REKLAMA

Ką galėtumėte papasakoti apie universalius klijus? Kokios jų savybės?

Universalūs klijai naudojami buityje dėl kelių svarbiausių savybių – jie greitai sukimba, o likučius pašalinti labai paprasta. Atliekant smulkius remonto darbus, kabinant veidrodį, kabyklą, paveikslą, greitas sukibimas su paviršiumi yra itin svarbus. Ne mažiau svarbu – kad priklijuotas detales būtų nesudėtinga nuimti, o klijavimo siūles greitai nuvalyti. Universaliais momentiniais klijais klijuotos mechaninės detalės nusiima mechaniškai, metaline mentele ar styga, o likučiai pašalinami specialiais valikliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Universalūs momentiniai klijai (Maxi Bond (Bostik), Fix All (Soudal) netinka dirbti sudėtingose situacijose – netoli karščio šaltinių, intensyvaus vandens tekėjimo zonų. Šio tipo klijai fiksuoja momentiškai, jie dar vadinami klijuojančiu hermetiku. Tokiu atveju verta naudoti specialius klijus. Visus MS polimerinius klijus galima naudoti tik iki 90 laipsnių karščio zonose.

REKLAMA

Kokiomis savybėmis pasižymi epoksidiniai klijai, kam jie yra skirti ?

Epoksidiniai klijai buityje yra paplitę dėl jų tvirtumo. Tačiau šio tipo klijų laikyti universaliais negalima. Naudojant montažinius klijus, išgaruoja arba susigeria tirpikliai, todėl jie gali būti naudojami įvairiomis situacijomis. O dviejų komponentų klijuose vyksta cheminė reakcija, todėl jie gali būti naudojami uždarose ir drėgmės neabsorbuojančiose vietose bei užpildyti nelygumams.

REKLAMA

Teko girdėti apie klijus skiediklių pagrindu. Ar tiesa, kad jie tinka medienai klijuoti ?

Klijų, pagamintų skiediklių pagrindu, siūlė nėra labai elastinga. Pagrindinis šių klijų komponentas – sintetinės dervos, įvairių plastifikatorių ir mineralinių priemaišų mišinys. Skiedikliai naudojami, kad būtų galima šiuos komponentus sumaišyti ir suteikti masei patogų dirbti skystą pavidalą. Šių klijų skiedikliai sudaro iki 20 proc. klijų masės ir yra organiniai alkoholio, eterio junginiai arba išvalytas acetonas. Kadangi šiuose klijuose nėra vandens, jie tinkami beveik visoms medinėms detalėms klijuoti. Taip pat šie klijai visiškai atsparūs sudėtingoms aplinkos sąlygoms, greitai džiūva. Dėl šių savybių juos noriai naudoja medinių grindų klojėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokiems paviršiams klijuoti yra skirti polimeriniai klijai ?

MS polimeriniai klijai (kitaip dar vadinami modifikuotu sandarikliu) – chemijos pramonės produkcija, skirta medžio gaminiams ir parketui klijuoti. Šie polimero pagrindu gaminami klijai vertinami dėl savo universalių savybių. Šių klijų elastingumas panašus į dispersinių klijų, bet pastarųjų sudėtyje yra vandens, jie yra atsparūs UV spinduliams, drėgmei ir aplinkos sąlygų kaitai, nereikia gruntuoti pagrindo adhezijai pagerinti, tinka visiems pagrindams, greitai džiūsta. Be to, MS polimeriniai klijai dėl jų aukšto elastingumo, esant skirtingoms temperatūroms, idealiai tinkami naudoti klijuojant parketlentes ant šildomų grindų. Vienintelis trūkumas – šie klijai, palyginti su dispersiniais klijais, yra gerokai brangesni.

REKLAMA

Ką galėtumėte pasakyti apie gana paplitusius poliuretaninius klijus ?

Poliuretaniniai klijai – klijai, dažniausiai naudojami medinėms grindims, parketui ir laiptų konstrukcijoms klijuoti. Poliuretanas – labai atspari medžiaga, kuri susidaro jungiantis izocianatams su derva, turinčia poliolio. Kaip kietiklis dviejų komponentų klijuose naudojamos izocianatų grupės medžiagos. Atsižvelgiant į tai, koks yra dervų mišinys ir naudojamas kietiklis, galima pagaminti klijus, kurie bus labai elastingi.

REKLAMA

Vieno komponento poliuretaniniams klijams kaip kietiklis naudojama aplinkoje esanti drėgmė. Dirbant su poliuretaniniais klijais, itin svarbi aplinkos temperatūra ir drėgmė, kurioje klijuojamos medinės dalys. Esant žemesnei temperatūrai ir mažesnei drėgmei, klijų veikimo laikas pailgėja. Optimali darbo temperatūra yra 10–30 laipsnių šilumos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didelis šių klijų privalumas yra tas, kad juose nėra nei vandens, nei kenksmingų žmogui medžiagų. Klijų siūlė yra elastingesnė už dispersinių ir skiediklinių klijų siūles. Šie klijai tinkami klijuoti medines detales ant visų paviršių, pavyzdžiui, betono, akmens, metalo, keramikos. Šie klijai, palyginti su dispersiniais ir skiedikliniais klijais, yra brangesni. Svarbu nepamiršti, kad sumaišius komponentus, šių klijų naudojimo laikas tampa ribotas (iki 2 val.), todėl neįgudusiam meistrui su šiais klijais dirbti gali būti sudėtinga.

Autorius D.Girdauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų