• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai nugriaudėjusios Paryžiaus olimpinės žaidynės į Lietuvą atnešė daugiau diskusijų apie vis dažniau aptariamą sporto šaką – breiką. Pasirodo, kad šiuos šokius puikiai išmano menininkas Remigijus Gataveckas, su broliu jaunystėje breiko srityje pasiekęs aukštumų.

REKLAMA

Apie tai jie primena karts nuo karto sušokdami breiką arba teisėjaudami varžybose.

Pastarosiomis dienomis Dominikos Banevič, žinomos slapyvardžiu B-Girl Nicka, vardas viešojoje erdvėje linksniuojamas gan dažnai. 17-metė vilnietė nuskriejo iki finalo pirmą kartą į olimpiadą įtrauktoje breiko rungtyje, ir joje iškovojo sidabro medalį. 

Merginos pergale džiaugėsi ir R. Gataveckas, prisiminęs savo breiko pasiekimus. 

„Nuo 17 metų su broliu šokame breiką, tai profesionaliai darėme apie 15 metų. Paskui tekdavo pateisėjauti, nes buvo nebe ta energija, teko nutraukti savo karjerą.

REKLAMA
REKLAMA

Jaunimui perleidome nešti breiko vėliavą Lietuvoje, – pasakojo menininkas Remigijus Gataveckas.

Breikas Lietuvoje atsirado apie 1980-uosius, o sparčiai išpopuliarėjo 1990-aisiais. Tuomet į breiko šokėjus žiūrėta nerimtai, patys jie buvo apipinti neigiamais stereotipais – „apsirūkę“, gatviniai žmonės, susirinkę tik maištauti prieš visus. 

REKLAMA

Visgi tokia šokio forma greit skynėsi kelią tarp jaunimo, Lietuvoje greitai pradėjo formuotis įvairios komandos.

„Lietuvai anksčiau atstovavo trys komandos, bet tada breiko varžybos buvo neoficialios, nebuvo dar atsiradusi olimpinė breiko šaka. Iki tol vyko neoficialūs renginiai, finansuojami rėmėjų“, – sakė pašnekovas. 

Pats R. Gataveckas su broliu breiką atrado ir jo subtilybių pradėjo mokytis jau po 2000-ųjų. Tačiau kad Lietuvoje jis pradėjo populiarėti dar sovietmečiu, bylojo net to meto išleista muzika. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kai mes pradėjome šokti breiką, papuolėme į vadinamą antrąją bangą. Pirmoji buvo dar su Sipavičiaus daina apie breiką. Antrojoje bangoje, kuri prasidėjo nuo 1999-ųjų ir tęsėsi apie 10 metų, breikas buvo toks populiarus, kad praktiškai kiekvienas miestelis turėjo po breiko šokėjų komandą.

Vien tik Šiauliai turėjo apie 11 komandų, po tris turėjo net Alytus, tokie mažyčiai miesteliai kaip Visaginas, Kėdainiai. Buvo labai didelė konkurencija, tuo metu buvo komandinės varžybos, o ne vienas prieš vieną. Paskui komandos mažėjo – varžėsi 5 prieš 5, 3 prieš 3, o galiausiai ir 1 prieš 1“, – apie šokio evoliuciją kalbėjo vyras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remigijus ir Algirdas Gataveckai – breiko savamoksliai. Visgi pašnekovas atskleidžia, kad tuomet, dar 2000-iaisias, visi mokėsi patys, be trenerių, o žinių semdavosi dalyvaudami įvairiuose čempionatuose. 

„Socialiniai tinklai tuomet neegzistavo, mokėmės kažkur gaudami informaciją iš užsienio. Atsirado turnyrai, galėjau stebėti, kažką matyti. Dabar dar didesnės galimybės – galima stebėti seminarus, vaizdo įrašus internete.

Labai gaila, kad iš pirmosios bangos neliko šokėjų, kurie pratęstų breiko kultūrą Lietuvoje. Ji nutrūko ir nebuvo tęsiama, tad mes trenerių neturėjome“, – kalbėjo pašnekovas. 

REKLAMA

Breiko fenomenas

Visgi šiais laikais, anot pašnekovo, breiko banga Lietuvoje ganėtinai nuslopusi. Tiesa, ją padeda atgaivinti olimpiadoje medalį iškovojusi B-Girl Nicka. 

„Nickos atsiradimas yra visiškas fenomenas. Lietuvos breiko pasaulyje kol kas yra tikra sausra, dykuma, banga ir populiarumas yra tikrai nuslopęs. Pati Nicka kalba, kad labai nori, kad breikas Lietuvoje populiarėtų. Manau, kad breikas Lietuvoje nuslopo, nes pagrindinės trys komandos paseno, breikeriai nebepasirodydavo turnyruose, tapo tik treneriais.

REKLAMA

Jaunosios kartos nėra tiek daug, bet ji nuteikia pozityviai ir, yra ganėtinai stipri. Be abejo, Nicka lyginant su Lietuvos lygiu iškrenta iš konteksto, nes mūsų lygis žemesnis, nei jos“, – teigia jis. 

Anot žinomo menininko, 17-metė geba įveikti net profesionalius šokėjus iš kitų šalių, kovodama net ir vaikinų tarpe. Savo jėgas ji parodė dar 2021-aisiais, Lietuvai atstovaudama kartu su vaikinų komanda „Vilnius Represent“.

„Kai Nicka dalyvauja oficialiose varžybose, ji varžosi su merginomis, bet kai ji dalyvauja neoficialiose varžybose, ji Lietuvai atstovauja vyrų kategorijoje. Ir ji net pravirkdo tuos šokėjus, nes jie negali prieš ją laimėti! Mus tas džiugina, latvius – labai liūdina“, – juokiasi R. Gataveckas. 

„Su Nickos pagalba mes sugebame į Lietuvą pritraukti didžiausias breiko žvaigždes, kurios gali savo patirtimi dalintis su mūsų jaunimu. Nicka turi hobį, kuris jai jau yra kaip darbas. Mes savo laiku turėjome darbą, mokslus, tad breikas buvo kaip užklasinė veikla. Jai nelabai kas skirdavo finansavimą, bet su Nickos atsiradimu viskas pasikeitė. Ji yra svajonės išsipildymas Lietuvai“, – šypteli jis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų