Ilgiau nei metus trukusi filmo pristatymo kampanija ne kartą buvo pavadinta skandalinga, humoristine, aštria bei vieną po kitos skleidė vis garsesnes žinutes apie savo vykdomas misijas – nuo žmogiškumo ir kiaulių integracijos iki Lietuvos įvaizdžio formavimo. Tai padėjo filmo dar nemačiusiems gerbėjams susiburti į 20 tūkst. fanų minią socialiniame tinkle „Facebook“, o filmo anonsas internete buvo peržiūrėtas daugiau nei 400 tūkst. kartų.
Nauji Lietuvos įvaizdžio kariai?
Ilgai ir garsiai aptarinėtas filmas, jo siužetas bei aktoriai šiandien atskleidė tikruosius keturių draugų britų nuotykius Lietuvoje. Šalyje, kurios jie neįsivaizdavo egzistuojant, o atsidūrę – neįsivaizdavo, kaip greičiau nešdintis iš šio keisto krašto.
Filmo pristatymo proga surengtos spaudos konferencijos metu režisierius E. Vėlyvis teigė šia kino juosta norėjęs saviironiškai pristatyti paradoksalų mažų tautų sindromą – saviplaką bei pyktį kiekvienam, drįstančiam įžeisti šalies vardą.
„„Redirected / Už Lietuvą!” kiekvienas žiūrovas vertins ir supras savaip, tačiau galiausiai visi turėtų matyti, jog už šokiruojančių filmo kadrų slypi vienintelė ir nepakeičiama tiesa – meilė tėvynei. Visus, kurie ims piktintis filmo idėja ar jo forma, galiu nuraminti – trauktis jau per vėlu, nes tai tapo reiškiniu, apie kurį kalba ne tik Lietuva“, – sakė filmo režisierius.
Pasak E. Vėlyvio, filmas tapo paveikus gerokai anksčiau, nei pasiekė kino sales, kadangi apie jį kalbama jau ne pirmą mėnesį, kuriami projektai, analizuojantys Lietuvos įvaizdį, ugdoma saviironija ir mokomasi atleisti tiems, dėl kurių ir kilo filmo idėja – užsieniečiams, stereotipiškai vertinantiems Lietuvą.
Kelerius metus gimdytas ir vienerius augintas filmas
Nors filmas gali akimirksniu perkelti žiūrovą iš Londono į gūdžią Lietuvos provinciją, realybėje jo kūrimo darbai truko gerokai ilgiau, o jų intensyvumas buvo itin didelis.
„Pasiruošimas bei komandos formavimas truko keletą metų, dar beveik pusmetį vykdėme parengiamuosius darbus, intensyvius filmavimus aikštelėse tiek Lietuvoje, tiek Londone, kurios buvo įrengtos net 38 skirtingose vietose“, – sakė viena filmo prodiuserių Asta Liukaitytė.
Šimtai tarptautinės filmo komandos narių
Filme „Redirected / Už Lietuvą!“ skirtingus vaidmenis iš viso atliko daugiau negu 50 aktorių iš Lietuvos, D. Britanijos, JAV, Latvijos, Rusijos bei Australijos. Aktorių komandos vadovo Donato Šimukausko teigimu, tai buvo didžiausia filmo stiprybė, nors jos suvaldymas tapo tikru iššūkiu.
„Tai pirmas kartas lietuviško kino istorijoje, kuomet filme vaidmenis atlieka pasaulyje puikiai žinomos kino žvaigždės, tokios kaip Vinnie Jones arba Artur Smolyaninov. Svarbu, kad šalia tarptautinio lygio žvaigždžių profesionaliai pasirodė Lietuvos kino aktoriai – filmas pažėrė tikrų atradimų ir padėjo pamatyti naujų, ryškių charakterių“, – pasakojo D. Šimukauskas.
Pirmame tarptautinio lygio kino produkte Lietuvoje pagrindinius vaidmenis atlieka tokios užsienio kino žvaigždės kaip JAV gyvenantis britas, Guy Ritchie filmų žvaigždė Vinnie Jonesas, britai Scotas Williamsas, Anthony Strachanas, australas Gilas Darnellis, rusas Arturas Smolyaninovas bei kiti. Svarbiausius lietuviškus vaidmenis filme kuria Kęstutis Jakštas, a.a. Vytautas Šapranauskas, Mindaugas Papinigis, Rafailas Karpis, Andrius Žiurauskas, Monika Vaičiulytė, Vita Šiaučiūnaitė, Karina Stungytė, Vitalijus Cololo ir kiti.
„Redirected“ – už Lietuvą, tačiau ne tik Lietuvoje
Tragikomiškas veiksmo filmas „Redirected / Už Lietuvą!“ jau spėjo patraukti ne vieno tarptautinio kino platintojo dėmesį. „Partnerių paieškos truko ilgai, dėl jų keliavome į Kanų kino festivalį, vyko derybos su dešimtimis skirtingų kino platintojų visame pasaulyje. Tarptautinių partnerių ieškome ir dėl tautiečių, gyvenančių užsienyje – nuolat sulaukiame klausimų apie filmo premjerą Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Norvegijoje ar JAV, taigi esame užtikrinti, jog filmas yra itin laukiamas ne tik Lietuvoje“, – teigia filmo prodiuserė Daiva Jovaišienė.
Pasak jos, prieš pat Kalėdas pagaliau pavyko baigti derybas ir pasirašyti sutartį su Londone ir Los Andžele įsikūrusia tarptautine kompanija „Content Media Corporation“, kuri filmui padės išsikovoti pozicijas už Lietuvos ribų.
Tikslus filmo premjerų užsienyje laikas dar neaiškus. Žinoma tik viena – laukiantys jo ne Lietuvoje turės apsišarvuoti kantrybe bent iki ateinančios vasaros ar rudens.
„Redirected / Už Lietuvą!“ kuria prodiuserių kompanija „Kino kultas“. Filmo sukūrimą finansavo Lietuvos kino centras bei privatūs rėmėjai ir investuotuojai: „Birštono mineraliniai vandenys“, „Lietuvos geležinkeliai“, „Stumbras“, „Švyturys“, „Unibet“, „Crowne Plaza“, „Wizzair“. Iš viso bendradarbiauta su daugiau nei 40 įmonių.