Per savo ilgą gyvenimą karalienė išgyveno Antrąjį pasaulinį karą, skambius skandalus, susijusius su jos šeimos nariais, politinius ir socialinius sukrėtimus pasaulyje.
Britams karalienės šeima visada buvo stabilumo ženklas. Dar paauglystėje, Antrojo pasaulinio karo metais, Elžbieta II įstojo į Moterų pagalbinę teritorinę tarnybą, kur išmoko vairuoti ir buvo žinoma kaip leitenantė Elizabeth Windsor. Tai buvo pirmas kartas karališkosios šeimos istorijoje, kai moteris tarnavo kariniame dalinyje.
Po karo, 1947 m., Elžbieta ištekėjo už Filipo. Iš pradžių visuomenė nepritarė šiai santuokai, nes Filipas buvo stačiatikis, be pinigų.
Po metų porai gimė princas Charlesas, o dar po metų – princesė Anne. Iš viso pora turi keturis vaikus, aštuonis anūkus ir 10 proanūkių.
Žinia apie karaliaus George'o V mirtį užklupo Elžbietą Kenijoje. Kitą dieną ji buvo paskelbta karaliene. Pats Elžbietos karūnavimas žiniasklaidoje dar ilgai bus vadinamas „puikiausiu istorijoje“.
Skandalas dėl princesės Dianos
Karalienei jo sūnaus santuoka su Diana virto katastrofas. Ir nors Charleso išrinktoji turėjo aristokratiškų šaknų, užsienio žiniasklaida teigė, kad karališkoji šeima nebuvo patenkinta tokiu pasirinkimu.
Devintajame dešimtmetyje Charlesas ir Diana susilaukė dviejų sūnų Williamo ir Harry. Tačiau šeimos gerovės neišgelbėjo: princas ėmė apgaudinėti žmoną su kita moterimi, o Diana užmezgė romaną su jojimo instruktoriumi.
Oficialios skyrybos įvyko 1996 metais Elžbietos II iniciatyva. O jau 1997 metais Diana žuvo autoavarijoje.
Žinia apie tragišką Dianos mirtį sukrėtė Didžiosios Britanijos visuomenę, o princesės mirtį sutiko su neviltimi ir dejonėmis. Gerbėjai dėl avarijos inscenizavimo kaltino britų specialiąsias tarnybas ir pačią Elžbietą II, kuri esą negalėjo atleisti to, kad jos šeima atsidūrė skandalo centre.
Elžbietos II sūnaus ir anūkų likimas
Elžbietos II sūnus Charlesas vėliau po Dianos mirties vėl vedė – su ta pačia moterimi, su kuria, anot žiniasklaidos pranešimų, jis apgaudinėjo Dianą – Camilla Parker-Bowles.
Vyriausias Dianos ir Charleso sūnus Williamas įgijo puikų išsilavinimą Etono koledže, po kurio išvyko savanoriauti į Čilę. Studijavo meno istoriją, geografiją ir baigė kursus Sandhursto karališkojoje karo akademijoje.
Williamas žiniasklaidoje kaip pavyzdingas karališkojo titulo paveldėtojas. 2011 metais visa Britanija šventė jo santuoką su ilgamete drauge Kate Middleton. Dabar šeima auginas tris vaikus.
Tuo pat metu kitas Elžbietos II anūkas – Harry – nuo jaunystės pateko į keistas situacijas. Kaip ir jo brolis, Harry įgijo puikų išsilavinimą, be to, tarnavo Afganistane.
Harry 2016 metais pradėjo susitikinėti su amerikiečių aktore ir modeliu Meghan Markle. Kaip ir Kate Middleton šeima, Markle nebuvo „mėlyno kraujo“ paveldėtoja. Netrukus pora persikėlė gyventi į JAV ir užsiima labdara.
Viename iš interviu pora užsiminė apie rasizmą britų monarchų rate. Pasak Harry, per tą laiką, kurį Meghan praleido su juo Bakingemo rūmuose, nei vienas šeimos narys žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose nepasisakė prieš rasistinius išpuolius prieš juos. Meghan Markle motina yra afroamerikietė.
Meghan atskleidė, kad kol ji laukėsi pirmosios atžalos – Archie – karališkoji šeima nerimavo dėl to, „kokia tamsi bus kūdikio oda, kai jis gims“.
Bakingemo rūmuose šie kaltinimai buvo sutikti su pasipiktinimu, mat tuo metu Elžbietos II vyras Filipas gulėjo ligoninėje. Pati karalienė atsisakė žiūrėti interviu.
Seksualinis Elžbietos II sūnaus Andrew priekabiavimas
Niujorke oficialiai nutraukta britų princui Andrew jo ilgametės kaltintojos Virginios Giuffre iškelta byla dėl seksualinės prievartos, nešlovę užsitraukusiam karališkosios šeimos nariui pagal susitarimą sumokėjus moteriai neįvardijamą sumą.
Vasarį šalys pasiekė susitarimą užbaigti ginčą neteisminiu būdu, apsaugojusį britų monarchės Elžbietos II antrąjį sūnų nuo viešo pažeminimo teisme.
Abi šalys federaliniam teismui Niujorke pateikė prašymą nutraukti bylą, kurį antradienį pasirašė teisėjas Lewisas Kaplanas.
Susitarime buvo rašoma, kad šalys pateiks prašymą nutraukti bylą „panelei Giuffre gavus išmoką“. Tai rodytų, kad pinigai jau buvo sumokėti.
38 metų V. Giuffre tvirtino turėjusi lytinių santykių su princu Andrew, kai jai buvo 17-a ir pagal Amerikos įstatymus ji dar buvo nepilnametė. Su princu ją supažindino velionis amerikiečių finansininkas Jeffrey Epsteinas.
2019-aisiais 66 metų J. Epsteinas nusižudė Niujorko miesto kalėjime laukdamas teismo dėl seksualinių nusikaltimų.
Princui, kuriam dabar 61 metai, kriminaliniai kaltinimai nebuvo pareikšti.
Laikraštis „The Daily Telegraph“ pranešė, kad Andrew turėjo sumokėti 10 mln. svarų (12 mln. eurų) V. Giuffre ir dar 2 mln. svarų (2,4 mln. eurų) labdaros organizacijai, kuri rūpinasi prekybos žmonėmis seksualinio išnaudojimo tikslais aukomis.
Sausį iš Andrew buvo atimti kariniai garbės titulai ir pareigos labdaros fonduose bei organizacijose.
2019 metais jis atsisakė karališkųjų pareigų po plačiai išjuokto interviu britų visuomeniniam transliuotojui BBC, kuriame stengėsi įrodyti esąs nekaltas dėl V. Giuffre jam mestų kaltinimų.
Prarasti meilę visam gyvenimui: Elžbietos II vyro mirtis
Princo Philipo, su kuriuo Elžbieta II buvo beveik 74 metai, mirtis paveikė karalienės sveikatą. Tuomet apie skaudžią netektį šeima kukliai pareiškė, o pati monarchė kurį laiką nepasirodė prieš kamerą.
Elžbieta ir Philipas buvo tolimi pusbroliai, o pirmą kartą susitiko vestuvėse 1934 m., kai jai buvo tik devyneri. Tačiau po daugelio metų vėl susitikę jie pradėjo susirašinėti laiškais ir įsimylėjo.
Jų istorija prasidėjo, pasak princesės Elžbietos vaikystės guvernantės Marion Crawford, kai susipažinus su Philipu, būsimą karalienę traukė jo atletiškumas bei „vikingiškas“ šviesių plaukų ir mėlynų akių vaizdas.
Jie susipažino artimiau, kai 1939 m. Philipas lydėjo princesę Elžbietą ir jos seserį Margaret aplink Britanijos karališkąjį jūrų laivyno koledžą Dartmute. Draugai pasakojo, kad jis, norėdamas pasirodyti, ėmė šokinėti per teniso tinklus.
Savo atsiminimuose Marion rašė, kad Elžbietai jis paliko tokį įspūdį, kad ši sušuko: „Koks jis geras, Crawfie. Kaip aukštai jis gali šokti“.
Guvernantė pasakojo, kad vėliau kaskart Philipui pasirodžius karališkoje jachtoje, Elžbietos veidas nurausdavo, rašoma „Mirror“.
Pats Philipas taip pat liko neabejingas princesei. Jis, Antrojo Pasaulinio karo metu tarnaudamas karališkajame laivyne, princesei rašė nuostabius meilės laiškus.
Philipas Eade'as, knygos „Jaunasis princas Philipas: jo neramus gyvenimas“ autorius, sakė, kad princas Philipas 1946 m. viename laiške princesei rašė: „Būti pagailėtam kare ir pamatyti pergalę, gauti galimybę pailsėti ir prisitaikyti, kai esi įsimylėjęs visiškai ir be išlygų, visos asmeninės ir net viso pasaulio bėdos atrodo mažos ir menkos“.
Philipas meilės laiškus rašė karo metu
Elžbietai buvo tik 13 metų, kai ji pirmą kartą krito į akį Philipui, todėl oficialių sužadėtuvių teko palaukti 8 metus. Jie slapta susižadėjo 1946 m., tačiau oficialios sužadėtuvės buvo atidėtos, kol Elžbietai 1947 m. balandžio mėn. sukako 21 metai. Tų pačių metų lapkritį jie ir susituokė.
Nors jo žmona vėliau užėmė sostą, Philipas niekada nesitikėjo tapti karaliumi, nes dėl sosto būtų reikėję kovoti su karaliene. Atmetęs savo paties karjeros siekius, jis kiekvienais metais įrodinėjo tvirtą pareigos jausmą tarnauti šaliai ir atsisakė nebedirbti net būdamas 90-ies.
Po penkerių metų princesė Elizabeth tapo karaliene Elžbieta II. Tai tapo jos gyvenimo vaidmeniu, kurį ji gavo, kai mirus jos tėvui, dėdė atsisakė sosto. Princas Philipas tvirtai ją palaikė. Kartu jie keliavo po pasaulį, atlikdami savo karališkas pareigas, dalindamiesi spalvinga patirtimi ir juokais paversdami iškilmių nesklandumus. Artimieji nenustebo pamatę karalienę kikenančią, kai 2005 m. Bekingemo rūmuose ji praėjo pro savo vyrą, stovintį su karine uniforma.
Princas Williamas apie savo senelius 2012 m. sakė: „Jis prajuokina ją, nes kai kurie dalykai, kuriuos jis sako ir daro, bei jo požiūris į gyvenimą akivaizdžiai skiriasi nuo jos, todėl kartu jie yra puiki pora“.
Bet, kaip ir kiekvienoje ilgoje santuokoje, ne viskas buvo tik juokai.
Karalienė ir princas Philipas kartu išgyveno šeimos krizes, karus ir politinius perversmus, tačiau visada buvo vieninga ir nepalaužiama pora.
Philipas nesitaikė su pataikūnais
Kai niekas negirdėdavo, jis karalienę vadino Lilibet arba brangiąją. Jų santykiai artimiesiems paliko neišdildomą įspūdį.
„Manau, kad jis tikrai yra jos uola, o ji – jo“, – sakė jų anūkė princesė Eugenija. „Kartu jie yra nenugalimi. „Stiprybė“ buvo dažnai vartojamas žodis, kai karalienė girdavo savo vyrą“.
Savo kalboje, auksinių vestuvių metinių metu, 1997 m. karalienė sakė: „Bijau, kad princas Philipas labai dažnai turėjo klausytis mano kalbų. Dažnai mes iš anksto aptariame mano numatytą kalbą ir, kaip jūs įsivaizduojate, jo nuomonė visada buvo tiesmukiška. Jis buvo mano stiprybė ir likimas visus šiuos metus, ir aš, ir visa jo šeima, <...> esame skolingi daugiau nei jis kada nors pareikalaus, arba mes kada nors sužinosime“.
Jo rūstumas kontrastavo su karalienės malonės dovana. Jo polinkis nesitaikyti su pataikūnais sugretinamas su nepriekaištinga Elžbietos diplomatija. Ir jie tai dievino.
Savo kalboje auksinių metinių metu princas Philipas sakė: „Manau, kad pagrindinė pamoka, kurią išmokome, yra tai, kad tolerancija yra pagrindinis bet kurios laimingos santuokos ingredientas. Galite patikėti manimi, karalienė pasižymi didele tolerancija“.
Princas Philipas buvo „geros formos“ likus vos kelioms dienoms iki savo mirties – paskutines gyvenimo dienas jis leido su savo mylimąją Lilibet, kaip jis vadino Karaliene, Vindzoro pilyje, pranešė „Mirror“ šaltiniai.
Karalienė paskelbė apie savo „gilų liūdesį“, kai patvirtino, kad Edinburgo kunigaikštis, neseniai gydytas dėl širdies ligos ir infekcijos, mirė penktadienio rytą, likus vos dviem mėnesiams iki 100-ojo gimtadienio.
Bekingemo rūmų pranešime rašoma: „Su dideliu liūdesiu jos Didenybė Karalienė paskelbė apie savo mylimo vyro, Jo Karališkosios Didenybės, Edinburgo kunigaikščio princo Philipo, mirtį. Jo karališkoji aukštybė šį rytą ramiai mirė Vindzoro pilyje“.