O. Šurajevas ir dar keli protesto dalyviai protestuoja taikiai – kompanija laiko plakatus, kuriuose užfiksuoti karo Ukrainoje vaizdai.
Žiniasklaidos kalbintas Olegas Šurajevas kritikavo Lietuvos politikus, esą šie nori stovėti su Ukrainos vėliava, bet nieko nedaryti.
O štai Vilniaus merą visuomenininkas vadino veidmainiu.
„Kur dabar yra Šimašius?“, – klausė O. Šurajevas. Į kapines ateinančius žmones komikas pasitiko šūkiu „Slava Ukraini“, „mirtis Rusijos Federacijai, mirtis priešams“. Taip pat jis vardija istorinius faktus, tarp jų – ir tai, jog Kyjivas atsirado gerokai anksčiau nei Maskva.
Vaizdus iš Ukrainos žmonėms primena ir Vilniaus miesto savivaldybė – prie įėjimo į kapines juos visus pasitinka stendai su šiais vaizdais – tai niciatyva, primenanti gyventojams, kad Rusijos vykdomi karo nusikaltimai šioje šalyje yra prilygstantys nacių vykdytiems nusikaltimams prieš žmogiškumą.
Antrojo pasaulinio karo pabaiga Europoje minima gegužės 8 dieną, pažymint jungtinėmis visų kovojusių valstybių pastangomis nulemtą jo pabaigą ir 1945 metais šią dieną Vokietijos pasirašytą besąlyginį kapituliacijos aktą.
Rusija vadinamąją Pergalės dieną švenčia gegužės 9-ąją. Šiemet minėjimui vykstant tuo metu, kai Rusija tęsia invaziją Ukrainoje, Lietuvoje baiminamasi incidentų.
Prašo nedėvėti draudžiamos simbolikos
Visos už viešąjį saugumą atsakingos tarnybos įpareigotos pasirengti įvairiems scenarijams ir šiomis dienomis dirbti sustiprintu režimu bei didesnėmis pajėgomis, operatyviai reaguoti į gaunamą informaciją, aktyviai stebėti elektroninę erdvę, sustiprinti valstybės objektų ir ambasadų apsaugą, skirti daugiau pareigūnų darbui prie galimų didesnių susibūrimų vietų.
Policija prašo lankant kapines ar kitas vietas laikytis galiojančių įstatymų, nedėvėti draudžiamos atributikos, nepasiduoti provokacijoms, net ir dėl menkiausių nesklandumų kreiptis į susibūrimų vietose dirbančius pareigūnus ir vykdyti teisėtus jų nurodymus.
„Mes žinome, kad yra tam tikra atributika, ji yra draudžiama ir tikrai prašymas į tai reaguoti ir nedaryti pažeidimų“, – sakė A. Bilotaitė.
Prasidėjus karui Ukrainoje, Lietuvoje buvo uždrausta viešai naudoti Georgijaus juosteles – populiarų ženklą tarp mininčiųjų Pergalės dieną karių kapinėse ar prie Raudonajai armijai skirtų atminimo ženklų.
Šalia jų žada budėti sustiprintos policijos pajėgos, segintiems uždraustas juosteles pareigūnai galės skirti kelis šimtus eurų siekiančias baudas.
„Reaguosime, be abejo, į draudžiamų simbolių galimą nešiojimą, demonstravimą. Ar mes reaguosime taip, kad sieksime čia ir dabar tą simbolį pašalinti – turbūt, kad ne. Bet gali būti tokia situacija, kai žmogų įspėjus, užfiksavus jo asmenybę, užfiksavus padarytą pažeidimą, šitą asmenį bauda pasieks, sakykime, kad ir tos pačios dienos vakarą ar galbūt kitą dieną“, – kalbėjo generalinis komisaras.
Vis dėlto jis pabrėžė, kad masinių pažeidimų ar nereagavimo į pažeidimus atveju policija „veiks čia ir dabar“.