• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Potencialo žadintuvas

Prieš  skaitydami šį straipsnį paklauskite savęs: „Kiek aš išnaudoju savo potencialo?“Apimkite visas gyvenimo sritis, kurios jums rūpi, ir pasirinkite skaičių nuo 1 iki 100. Pabandykite! Tikrai bus įdomu…

REKLAMA
REKLAMA

– Kiek žmonės išnaudoja savo potencialo?

Paklauskite savęs: „Kiek aš pats išnaudoju savo potencialo?“ – ir gausite labai subjektyvų atsakymą. Jau rytoj šis skaičius gali pasikeisti. Turite pajusti, kad galite pasiekti kur kas daugiau, negu pavyko iki šiol. Žmonės, kurie labai gerai save vertina, galvoja: „Aš išnaudojau jau didelę dalį savo potencialo.“ Jie nemato didesnių galimybių. Tie, kurie teigia, kad jų išnaudojamas potencialas yra mažas, tiki, kad gali daugiau.

REKLAMA

 Būtų labai patogu įvertinti savo išnaudojamą potencialą 100%. Tuomet nusiramintume ir didžiuotumės savimi. Tačiau ar ilgai sugebėtume taip save “apgaudinėti”? Tikiu, gyvenimas netrukus mums įrodytų, kad galime daugiau. Tada pradėtume pykti ant savęs, kad nieko iki šiol nedarėme, kad „užsisėdėjome“ vienoje vietoje... Sulig kiekviena minute augtų nepasitenkinimo savimi jausmas, pasipiktinimas neišnaudoto potencialo galimybėmis... Peržengęs šią ribą žmogus nebegali daugiau laukti ir imasi konkrečių veiksmų!

REKLAMA
REKLAMA

Gal tas neišnaudotas potencialas ir skatina mus veikti bei tobulėti? O gal tikėjimas, kad galiu daugiau negu dabar turiu, verčia judėti į priekį? Jei taip, gal būtent čia ir slypi žmogaus galimybių paslaptis?!



  – Tai kas yra potencialas?

Potencialas – tai visa, ką žmogus turi sukaupęs savyje: energija, žinios, patirtis, vaizduotė... Tai viskas, kas mums padeda arba kažkada padėjo realizuoti save. Kiekvienas mūsų turi didelį kiekį potencialo, tačiau jo išnaudoja skirtingai – vieni mažiau, kiti daugiau. Žmonių pasiekimai taip pat skiriasi – vieni pasiekia daugiau, kiti mažiau. Tai nepriklauso nuo gabumų. Svarbu – kiek savo potencialo žmogus išnaudoja. Jį galime suskirstyti į dvi dalis – išnaudotą ir neišnaudotą. Išnaudotą potencialą nesunku pastebėti; stebime kitą žmogų, matome jo pasiekimus, tai ir yra jo išnaudotas potencialas. Kuo daugiau potencialo išnaudojame, tuo didesnių rezultatų pasiekiame ir atvirkščiai; kuo mažesni pasiekimai, tuo mažiau potencialo išnaudojame. Mus, kaip ir jus, labiau domina neišnaudotas potencialas, nes būtent jame ir slypi tobulėjimo galimybės.



  – Kaip pasakyti sau: „Aš  galiu daugiau?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmiausia, reikia norėti daugiau. Tie žmonės, kurie visą savo laiką skiria tik darbui ir šeimai, nė neįsivaizduoja, kad gali būti kitaip. Jie mano, kad visur gyvenimas vienodas ir nesistengia jo pažinti. Antra, turime tikėti, kad kiekviename mūsų slypi didesnis potencialas. Trečia, reikia suprasti, kad mūsų galimybės kur kas didesnės, negu mes manome. Žymus išradėjas Tomas Edisonas yra pasakęs: „Jei padarytumėt viską, ką galite, net patys nustebtumėte!“ Tai ką daryti, kad pasiektume daugiau? Kurkime gražaus gyvenimo vizijas (vaizdinius paveiksliukus) arba, kitais žodžiais tariant – pradėkime svajoti! Juk niekas už tai mūsų nebars. Būtent nuo svajonių viskas ir prasideda. Mes pradedame norėti! Kuo dažniau svajojame, tuo daugiau norime. Tuomet mūsų netenkina, ką jau turime, ieškome naujų galimybių, norime kažką keisti... O kas ieško – visada randa.



–  Kaip atrasti savyje neišnaudotą potencialą?


Įsivaizduokime žmogų, kuris ieško potencialo: mąsto, analizuoja savo veiksmus, pasiekimus... Sunku suvokti, kaip tokiu būdu jis galėtų atrasti savo neišnaudotas galimybes. Analizuojant save potencialo neatrasime. Yra tik vienas būdas, padėsiantis atrasti savo neišnaudotą potencialą, tai – Veiksmas. Tačiau šis veiksmas turi būti nesusijęs su įprastiniu darbu, kurį atliekame kasdien (Darydami tai, ką jau esame pratę, naudosime tą potecialo dalį, kurią jau esame išnaudoję – nė trupučio daugiau). Tai turi būti nauja veikla! Tarkim, dirbdami įprastą darbą ir skirdami bent valandėlę naujos kalbos mokymuisi, paliesime tą potencialo dalį, kuri buvo neišnaudota, apie kurią ničnieko nežinojome. Taip atrasime naują – neišnaudotą potencialą, plėsime savo galimybes ir tobulėsime kaip asmenybės. Tobulėjimo formulė paprasta – stengtis drąsiau daryti tai, ko niekada nebandėme! Būtent ten ir slypi mūsų nerealizuotas potencialas, visos tobulėjimui skirtos galimybės.

REKLAMA

  – Paprasta kalbėti, tačiau sunku įsivaizduoti. Tai kodėl tuomet tiek daug žmonių, kurie to nedaro? Kas jiems trukdo?

Priežastis labai paprasta – nepasitiki savimi, savo galimybėmis. Tuomet kiekvienas tikslas atrodo neįmanomas. Žmogus – įdomi būtybė. Savo nesėkmes prisimena žymiai ilgiau, nei sėkmes. Todėl natūralu, esame linkę save nuvertinti ir nematyti realių galimybių...

REKLAMA

Vertindami save galime pakliūti į užburtą ratą. Tarkim, šiandien mums nepavyko išnaudoti savo potencialo, esame nepatenkinti savimi, savo pasiekimais, imame save vertinti tik pagal šios dienos rezultatus. Ir ką jūs norite išgirsti taip save vertindami? Kad esate vidutiniokas? Todėl sakau – geriau atsisakyti savęs vertinimo ir naudotis visomis galimybėmis, kurias siūlo gyvenimas. Darykime tai, ką galime padaryti vienoje ar kitoje situacijoje. Judėkime bent mažais žingsneliais pirmyn – link tikslo. Paskui atsiras įprotis, ir žmogus eis į priekį išnaudodamas kiekvieną galimybę, kurią suteiks gyvenimas. Tuomet sulauks rezultatų, labiau pasitikės savimi, gyvenimo pokyčiai taps lengvi ir džiuginantys. Kitais žodžiais tariant, bus įdomiau gyventi! Jei galime – bandykime žengti bent vieną žingsnį į priekį. Niekas neprašo realizuoti viso gyvenimo plano. Žengus vieną žingsnį, atsiras galimybė žengti dar vieną. Taip po truputį patys susikursime naują – teigiamą realybę. Savęs vertinimas atsiranda realizuojant save, savo potencialą. Todėl pirmiausia reikia – Veikti. Paskui atsiranda pasitikėjimas savimi, savo jėgomis, padidėja žmogaus savivertė.



  – Kaip galima padidinti savo potencialą?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei koncentruosimės  į potencialo didinimą, iškart užklups mintys: „Reikia mokytis, skaityti daug knygų, lankyti seminarus...“ Nieko panašaus! Žmogus gauna ne tik jam naudingą informaciją, bet ir tą, kuri jį riboja. Jei realizuosime tai, ką jau turime savyje, negalvodami, kaip padidinti turimos informacijos kiekį, o tiesiog ją išnaudodami – rezultatai padidės penkis kartus ir dar daugiau. Todėl, manau, tikslingiausia būtų ne didinti savo potencialą, o išnaudoti jau turimą. Kaip tai padaryti? Reikia veikti ir daryti tuos dalykus, kurių anksčiau nesam darę (apie tai kalbėjau jau anksčiau), įveikti baimes ir nenuvertinti savęs.

REKLAMA

Na, o dabar įsitaisykite patogiai, gerai pagalvokite, ką perskaitėte, ir dar sykį savęs paklauskite: „Kiek aš pats išnaudoju savo potencialo?“ Manau, skaičius, kurį užrašėte prieš skaitydami šį straipsnį ir po to, kai jį perskaitėte, pasikeitė. Jei jis maženis – sveikiname! Jūs pradėjote norėti daugiau ir pasitikėti savimi labiau! Artėja pokyčiai!



Laukite tęsinio kitame žurnalo numeryje. Jame kalbėsime apie tai, ar turi potencialas ribas.

REKLAMA

Vasario numeryje taip pat skaitykite:



Sėkmės istorija – Algirdas Karalius (geriausias verslo konsultantas Lietuvoje)

Ophra Winfrey – pramogų verslo karalienė

Tavo gyvenimo kokybė – Atostogos yra privalomos!

Ir tu gali būti lyderis

Visvaldas Matijošaitis: „Jei pats turi pakankamai, tai pasidalyk su kitais“

Atkaklumo pamokos

Dievas technologinėje visuomenėje

Smulkusis verslas namuose

Kaip pažadinti kūrybines galias

Oleg Kovrikov

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų