Gerovės visuomenė, orientuota į klimato kaitos problemų sprendimą, mažesnį vartojimą ir sąmoningą finansų planavimą, galima tik finansiškai raštingoje aplinkoje.
Ir nors šiandien įrankių, padedančių tvarkyti asmeninius finansus netrūksta, vis tik, įvairių tyrimų duomenys rodo, jog dauguma Lietuvos žmonių neturi tvirto finansų valdymo pagrindo. Specialių ugdymo institucijų, mokančių apie finansinį raštingumą, nėra, todėl suaugę daugiausiai mokosi iš savo asmeninių patirčių ir jas perduoda savo vaikams. Puiku, jei tėvų pavyzdys yra toks, kuriuo gali sekti augančios atžalos, tačiau dažniausiai nė vienas nesame idealūs tiek valdydami savo finansus, tiek ugdydami savo vaikus.
„Ir tai yra visiškai normalu, juk mes visi mokomės iš savo klaidų“, – įsitikinęs Leonardas. Su juo sutiks ir TV3 laidos „Tylūs geradariai. Tvarumo istorijos“ herojė Justė Kantauskaitė, gydytoja ir privačios klinikos įkūrėja, kuri itin daug dėmesio skiria savo vaikų finansiniam raštingumui.
Moters užsispyrimas ir svajonė tapti gydytoja išsipildė, tačiau siekdama savo tikslo, ji turėjo nemažai išmokti apie asmeninius finansus, savo biudžeto planavimą bei valdymą. Laidos vedėjas svečiuodamasis Justės namuose neslėps susižavėjimo, kaip puikiai ji edukuoja savo vaikus, nebijo leisti jiems klysti, moko taupyti svajonėms ir skatina pačius imtis veiklos, kuri leistų papildyti jų taupykles. Užsukęs į vaikų kambarius ir juos pakalbinęs Leonardas stebėsis, kiek daug gali duoti tinkamas auklėjimas. Jau dabar Justės vaikai, Elžbieta ir Jokūbas, stebina savo finansinėmis žiniomis, tad ką jau kalbėti apie tai, kokie pažengę bus užaugę. Leonardas įsitikinęs, kad tokio auklėjimo sėkmės paslaptis – nuolatinis bendravimas ir diskutavimas su vaikais apie pinigus bei skaudžias neapgalvotų pirkinių pasekmes.
SEB banko valdybos narė Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė laikysi tokios pat nuomonės. Pašnekovės teigimu, vaikus būtina įtraukti į biudžeto planavimą net ir tuomet, kai apsipirkinėjama parduotuvėje ar internetu. Sonata siūlys nevengti su vaikais tartis, lyginti kainas: „Tokiu būdu pradėsite formuoti suvokimą apie kainas, pinigų vertę, apie apsisprendimą, ką pirkti, o ko ne. Taip pamažu stiprinsite vaikų žinias apie tvarų finansų valdymą“. Sonata įsitikinusi – vaikai geba priimti finansinius sprendimus, kada ir kiek taupyti bei ką pirkti, jau ankstyvame amžiuje. Nuolat vystomi, tokie įgūdžiai išlieka visą gyvenimą.
Laidos herojės Justės istorija ir patarimai, kaip formuoti vaikų finansinius įgūdžius – jau šį šeštadienį laidoje „Tylūs geradariai. Tvarumo istorijos“ 11.30 val. per TV3.