„Kitsy“ laidos bendraautorė Julija Kaminskaitė dalinasi naudingais patarimais.
Gebėjimas prisitaikyti ir artimųjų palaikymas
Įvairiausi tyrimai ir studijos* rodo, kad yra du esminiai faktoriai, apsprendžiantys žmogaus sėkmę ir laimę gyvenime:
1. Vidinis ir asmeninis faktorius - gebėjimas prisitaikyti
2. Išorinis ir aplinkos faktorius - artimiausių žmonių palaikymas
Tai reiškia, kad siekdami ugdyti sėkmingus ir laimingus vaikus, turime leisti vaikams patirti nuobodulį ir suteikti galimybę jiems patiems tą nuobodulį išspręsti. Tad, kai mažyliai pradės niurzgėti ir bambėti, kad nuobodu, kažkas neišeina ir nesigauna, neskubėkime iššūkių spręsti už juos. Palaikykime, supraskime bėdą ir užduodami klausimus padėkime vaikams patiems rasti situacijų sprendimus.
Normalu yra turėti daug talentų
Žinote tuos pasakymus: „Jis toks menininkas… matematika ne jam“, arba „Jai taip gerai sekasi konstruoti robotus, kam jai ta muzika“? Realybė tokia, kad kiekvienas iš mūsų turi ne vieną, o kelis talentus, todėl yra tikslinga ugdyti daugiau nei vieną talentą. Juk žinomiausi menininkai yra tie, kurie puikiai išmano ir verslo niuansus, o puikūs verslininkai tie, kurie išmano žmogaus psichologiją ir turi išlavintą empatiją. Žinoma, labai svarbu prisiminti, jog nereikia ir persistengti lavinant kelis talentus vienu metu, kad ilgainiui už tai mes ir mūsų vaikai nemokėtų pervargimu ir nerimu.
Žinios pritaikomos kasdienybėje žadina smalsumą
Mokykloje ir užklasinėse veiklose vaikai mokosi įvairių dalykų, kurių pritaikyti realiame gyvenime ne visuomet pavyksta. Jei išmokti dalykai nėra „įžeminami“, t.y. nėra praktiškai pritaikomi, tokios žinios greitai užsimiršta, o jų mokymasis ir kartojimas tampa priverstiniu reikalu. Todėl yra prasminga išmoktas žinias pritaikyti kasdieniniuose dalykuose ir žaidimuose. Keli pavyzdžiai: apsipirkę duokite čekį vaikui, kad ši/šis įvertintų, kuri prekė buvo brangiausia, kuri pigiausia, kam pritaikyta didžiausia nuolaida, kurių prekių buvo galima atsisakyti arba
pakeisti kitomis; esant galimybei, žaiskite lobių medžioklę (angl. Scavenger hunt), kuomet ieškodami lobio vaikai turės atlikti įvairias užduotis, kurios sužadins ne tik jų smalsumą, o galbūt atskleis ir naujus talentus. Beje, kodėl svarbu leisti laiką lauke ir ką galime veikti atvėsus orams, Kitsy.lt komanda dalinosi čia: https://www.tv3.lt/naujiena/zmones/1063530/patarimai-ka-veikti-lauke-atvesus-orams-5-dalykai-kuriuos-visa-seima-gali-nuveikti-kartu.
Technologijos - neatsiejama šiandienos ir ateities dalis
Technologijos mus sujungia, kartais nutolina. Daugelio technologijų mes nesuprantame, dėl to pasitaiko, kad jų prisibijome. Vis dėlto, be technologijų mes neišsiverčiame jau šiandien, o ateities darbai bus dar labiau priklausomi nuo technologinės pažangos. Tad jomis reikia naudotis, sekti tendencijas ir, žinoma, nepamiršti, kad technologijos tarnauja mums, o ne priešingai. Todėl, jei yra galimybė, pažindinkime savo atžalas su naujausiomis technologijomis, naudokime jas savo kasdienybei paįvairinti ir palengvinti, tačiau prisiimkime atsakomybę ir kontrolę už tai, kokias technologijas ir kokį turinį mūsų vaikai suvartoja.
Įdomiausia dalis ta, kad ateities darbus sukursime ne mes, o ateities darbuotojai. Visiškai normalu bus per gyvenimą išbandyti įvairiausius dalykus ir mokytis visą gyvenimą - juk vis labiau populiarėja universitetinės programos, kuriose vyresnėliai mokosi naujų dalykų ir persikvalifikuoja į šiandienos darbus. Ką mes galime padaryti šiandien, tai ugdyti smalsias, greitai prisitaikančias, technologiškai išprususias ir empatiškas asmenybes. Svarbu, kad nestatytume vaikų į griežtus savo lūkesčių rėmus, bet ir nepaleistume vėjų laukuose gaudyti. Palaikykime, skatinkime ir parodykime galimybes, o tegu jie patys pasirinks, kokių karjerų ir talentų įgyvendinimo jie sieks.
„Kitsy“ laidas galite rasti GO3 platformoje
* Pateikiame vienos iš minėtų studijų pavyzdį: Ilgiausia Harvard studija ieškanti atsakymo, kas svarbiausia žmogaus laimei: https://news.harvard.edu/gazette/story/2017/04/over-nearly-80-years-harvard-study-has-been-showing-how-to-live-a-healthy-and-happy-life/)