COVID-19 viruso pandemija palietė visus. Suvaržytomis sąlygomis ir kovoje už išlikimą pasaulis gyvena jau visus metus. Ypač bejėgiai jaučiasi onkologinėmis bei kitomis lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, kurie atsidūrė didžiausioje rizikoje susirgti koronavirusu.
Visai neseniai į Nacionalinį vėžio institutą atkeliavo gyvybiškai svarbi šiems sergantiesiems parama, kuria pasirūpino krepšininkas Rimantas Kaukėnas ir jo įkurta paramos grupė. Būtent šiandien, TV8 televizijos medicinos laidos „Sveikatos medis“ jautriausioje rubrikoje „Ačiū, daktare“ padėka iš medikų lūpų keliaus į krepšininko labdaros fondo komandos gretas.
„Mūsų anesteziologijos, reanimacijos ir operacinės skyrių pasiekė gyvybiškai svarbūs aparatai, kurie naudojami pacientų kvėpavimui pagerinti. Jie dideliu kiekiu tiekia deguonį ir yra paskutinis vilties šiaudas pacientų gydyme, nes sekantis etapas – dirbtinai sukelta koma ir intubacija bei ventiliacija“, – laidoje pasakos NVI Anesteziologijos, reanimacijos ir operacinės skyriaus vedėjas, gydytojas anesteziologas reanimatologas Renatas Tikuišis.
Tokie deguonies tiekimo aparatai itin išpopuliarėjo COVID-19 pandemijos metu. Pasireiškus pacientų kvėpavimo nepakankamumui, šie aparatai padeda atidėti intubavimo procedūras, todėl gydymo išeitys tampa kur kas geresnės.
„Šie aparatai naudojami ne tik pacientams, sergantiems koronavirusu, bet ir sudėtingiems pacientams, kuriems vystosi kvėpavimo nepakankamumas. Onkologijoje tokių pacientų pasitaiko itin dažnai, ypač kuomet ligos eigoje pakenkiami plaučiai“, – pasakos R. Tikuišis.
Už vertingą ilgametę draugystę ir savalaikę pagalbą Rimantui Kaukėnui ir jo paramos grupei dėkoja visas NVI kolektyvas. Jau devynerius metus aktyvią veiklą vykdantis fondas didelį dėmesį skiria onkologinėmis ligomis sergančių vaikų gyvenimo kokybės gerinimui: prisideda prie naujos medicininės įrangos įsigijimo ligoninėse, aprūpina sunkiai sergančių vaikų šeimas būtinomis priemonėmis, pildo mažųjų ligoniukų asmenines svajones.
Kartu su fondu labdaringa veikla užsiimantis Rimantas Kaukėnas atvirauja, jog sergančioms šeimoms daug svarbesnis yra fondo komandos atnešamas pozityvas, šypsenos ir juokas. Būtent pandemijos metą, kurį neretai lygi depresijos ir slogių minčių šešėlis, pasak krepšininko gali praskaidrinti daromi geri darbai.
„Yra labai geras ir paprastas vaistas – daryti gerus darbus, padėti kitiems, šypsotis daugiau ir būti vieni kitiems malonesniais. Kiek galėdamas mano vardo fondas prisideda prie tokių darbų ir kartu bandom visą laiką sureaguoti į iškylančios pagalbos poreikį. Norėtųsi, kad žmonės nesirgtų, bet realybė yra kitokia. Norisi paskatinti žmones nepamiršti reguliariai pasilankyti pas gydytojus, tirtis ir nebijoti, kad kažką suras. Statistiškai, suradus vėžį ankstyvoje jo stadijoje, daugiau nei 95 proc. atvejų jis yra išgydomas“, – laidoje pasakos R. Kaukėnas.
Kaip apsaugoti savo organizmą nuo peršalimo?
Šaltuoju metų sezonu ypatingai padaugėja kvėpavimo takų infekcijų. Šalia pasaulį sukausčiusio COVID-19 virusu, niekur nesitraukia gripas bei kitos peršalimo ligos. Nors dabar viešose vietose privaloma dėvėti kaukes, galinčias padėti apsisaugoti nuo oro lašeliniu būdu plintančių virusų, tačiau ne visi nešiojame kaukes teisingai ar laikomės kitų būtinų higienos reikalavimų. Čia į pagalbą stiprios sveikatos palaikymui ateina mokslininkų sukurtos pastilės, tokios kaip „Medistus Antivirus“ su „Kistosyn 200“ ekstraktu, saugančios kvėpavimo takus nuo virusinės ir bakterinės kilmės infekcijų.
„Iš natūralios ir augalinės kilmės medžiagų sukurto ekstrakto veikliosios medžiagos pasiskirsto burnoje ir padengia jos gleivinę apsauginiu sluoksniu, neleidžiančiu bakterijoms ir virusams įsiskverbti į organizmo ląsteles bei ten daugintis. Moksliniais tyrimais nustatyta, jog būtent polifenolių ir biopolimerų jungtinio dėka bakterijųprilipimas prie gleivinės sumažėja net 95 proc.“, – laidoje pasakos vaistininkė Jolita Skinderskienė.
Plaučių vėžio būtų galima išvengti, atsisakant vieno žalingo įpročio
Rūkymas – tai viena labiausiai paplitusių priklausomybės formų. Apie šio įpročio nepataisomą žalą kalbama jau daugelį metų, tačiau mesti rūkyti pavyksta tik vienetams. Deginamo tabako dūmuose randama tūkstančiai sveikatai kenksmingų cheminių medžiagų, o daugiau nei 70 iš jų – patvirtinti kancerogenais, skatinančiais vėžio vystymąsi.
„Rūkymas sukelia ne tiktai pačią baisiausią ir pagrindinę ligą – plaučių vėžį, bet ir aibę kitų ligų, kenkia širdžiai, kraujagyslėms. Plaučių vėžio gydymo rezultatai yra labai prasti, nes apie 85 proc. visų pirminių plaučių vėžių yra susiję būtent su rūkymu“, – laidoje pasakos NVI direktoriaus pavaduotojas klinikai, gydytojas, krūtinės chirurgas prof. dr. Saulius Cicėnas.
Kaip sustiprinti sąnarius, po patirtos traumos?
Ortopedai traumatologai pripažįsta, jog vos pasnigus ir keliams pasidengus ledu, ypač padaugėja pacientų su galūnių lūžių traumomis. Tai kenkia raumenims, kaulams ir juos jungiančioms jungtims – sąnariams. Gamtos užprogramuota, kad žmogaus gyvenimo trukmė nėra sveikatos sąjungininkė, o blogiausia, kad mes patys pagreitiname tuos senėjimo procesus, užuot juos stabdę. Pasak gydytojų, sąnarių kremzlėse gausu kolageno, kurio su metais mažėja. Būtent tai sukelia greitesnį kremzlės nusidėvėjimą, atsiranda skausmai. Kolageno pakankamai negaunat su maistu, rekomenduojama mitybą papildyti maisto papildais, tokiais kaip „Cemio Gemze“, kurių sudėtyje yra grynos formos pirmo ir antro tipo kolageno bei vitamino C, itin veiksmingo sąnariams ir jų kremzlėms.
„Per parą rekomenduojama padaryti nuo 5 iki 10 tūkst. žingsnių, jog žmogaus kaulai būtų tvirti, sąnariai teptųsi, o kremzlės gautų tinkamą mitybą. Kolagenas yra ne tik kaulų sudedamoji dalis, jis įeina į odos ir sausgyslių sudėtį. Žmogui senstant, organizmas nebepagamina reikiamo kiekio kolageno ir audiniai praranda savo atsparumą“, – laidoje pasakos Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Boleslovas Vaitekonis.
Devintąjį sezoną medicinos laida „Sveikatos medis“ pradėjo atsinaujinusi – prie ilgametės laidos vedėjos, gydytojos Irenos Pivoriūnienės prisijungė veikli ir aktyvi mama, iniciatyvos „60+“ įkūrėja Laura Balčiūtė. Ilgametė medicinos laida ir toliau džiugina žiūrovus nuoširdžiomis ir jautriomis padėkomis gydytojams tiesiai iš pacientų lūpų, dalina naudingus patarimus, kaip užkirsti kelią klastingoms ligoms, pažindina su naujausiais pasiekimais medicinoje ir atsako į visiems rūpimus klausimus apie sveikatą.
„Sveikatos medis“ – tai laida, nestokojanti svarbiausių medicinos aktualijų bei patarimų, jautrių ir abejingų nepaliekančių gyvenimiškų istorijų tiek iš gydytojų, tiek iš pacientų lūpų.
Medicinos laida „Sveikatos medis“, kurioje susivienijo ilgametė gydytojos Irenos Pivoriūnienės patirtis ir prodiuserės, laidų kūrėjos Vaidos Skaisgirės jaunatviškas veržlumas – sekmadieniais, 15 val. per TV8!