Pastaruoju metu vis kylant liūtims su žaibais ir perkūnija, ugniagesiai gelbėtojai pataria, kaip jų saugotis - vengti aukštų objektų, slėptis po krūmais ar atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.
Anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD), geriausia ant pastatų įsirengti žaibolaidžius, o jeigu jie jau yra, patartina patikrinti, ar jie gerai įžeminti, tvarkingi.
Žaibuojant ir griaudžiant patartina pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą.
Būtina išjungti visus elektros prietaisus, atjungti antenas.
Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai.
Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, bet reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.
Jeigu audra užklupo lauke, siūloma nesislėpti po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškoti prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, vengti aukštesnių atvirų vietų.
Pasak PAGD, geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.
Ugniagesiai atkreipia dėmesį, kad žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, raginama skubėti į krantą.
Griaudžiant patariama nebėgioti, nevažiuoti motociklu ar dviračiu, nelaikyti rankose metalinių daiktų.
Pamačius kamuolinį žaibą, siūloma elgtis ramiai, nejudėti, prie jo nesiartinti, nebandyti paliesti jo kokiu nors daiktu ar nuo jo bėgti, nes oro srovė gali jį pritraukti prie žmogaus.
PAGD taip pat pataria, kaip elgtis per karščius. Anot ugniagesių, svarbu tinkamai apsirengti: dėvėti natūralaus pluošto, laisvus drabužius, vengti sintetinių rūbų, rinktis šviesesnes spalvas ir odinę avalynę, pridengti galvą.
Taip pat siūloma kuo ilgiau būti vėsesnėse patalpose, vengti tiesioginių saulės spindulių, neužmigti saulėkaitoje, fizinius darbus atlikti ryte ir vakare, kai būna vėsiau. Karštomis ir tvankiomis dienomis, ypač 11-17 val., patariama nesportuoti.
Ugniagesiai primena, kad skysčius vartoti reikėtų dažniau nei troškina. Gerti geriausiai tinka vanduo be angliarūgštės, mineralizuotas ar pasūdytas, nes karštoje aplinkoje žmogaus organizmas su prakaitu netenka daug skysčių ir mineralinių medžiagų.
Savaitgalį sinoptikai Lietuvoje prognozuoja karščius bei trumpus lietus su perkūnija ir gūsingu vėju.
REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
TOLIAU SKAITYKITE
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą