Prognozuojama, kad ateityje sparčiai populiarės tos statybos technologijos, kurios bus nesudėtingos, įvaldomos ir ne specialistui. Jau dabar potencialūs naujakuriai domisi modulinių, skydinių, blokinių namų statyba. Tiesa, tai nėra nauja idėja. Visais laikais statybos darbų paprastumas buvo konstruktorių idėjų smaigalyje. Juk be galo smagu dirbti, kai nereikia pjauti, derinti, glotninti – tiesiog atidžiai surenki namą iš dalių. Ne išimtis šioje vietoje ir rąstiniai namai. Jei norite greitai, o kas svarbiausia - savo rankomis pasistatyti rąstinį namą - turėkite tikslius sienojus ir suprantamą montavimo schemą.
Vienas pagrindinių UAB „Konvesta“ specialistų siekis - pasiūlyti greitai ir kokybiškai statomus rąstinius namus. Bendrovė įsidiegė kokybės vadybos sistemą pagal standarto ISO 9001- 2008 reikalavimus, taikomus medinų statinių gamybai ir montavimo brėžinių rengimui. Tai reiškia, kad užsakovas pasirinkęs statyti rąstinį namą šioje įmonėje be didesnių problemų iš standartinių dalių gali namą susirinkti pats. Esminis momentas – gamintojas pristato preciziškai pagamintus sienojus. Namo savininkui lieka pagal surinkimo instrukciją, patariant bendrovės techniniam konsultantui, surinkti namo detales - sienas, langus, stogą - į vientisą konstrukciją.
Sandarumą garantuoja perdengimo juostos
Rąstiniame name sandarumą nuo vėjo (o tai reiškia pakankamą šilumos izoliaciją) užtikrinama į tarpus tarp sienojų klojant specialią sandarinimo medžiagą. Ši medžiaga gali būti labai įvairi - natūralūs pluoštai (lino pluoštas, avies vilna, samanos) ir sintetinės medžiagos. Svarbiausia, kad šios sandarinimą garantuojančios medžiagos būtų elastingos. Bendrovės „Konvesta“ meistrai dažniausiai naudoja lino pluoštą, kurio storis yra ne mažiau 3 mm. Juosta klojama per išdrožos plotį. Surentus namą tarp sienojų izoliacinė medžiaga neturi būti matoma. Sienojo apatinėje išdrožoje esantys trys dantys neleidžia sienojui visa plokštuma prispausti lino pluošto, todėl medis geriau kvėpuoja, tarpuose nesikaupia drėgmė.
Pamato jungimas su konstrukcija
Pamatai rąstiniam namui turi būti suprojektuoti taip, kad jie saugiai atlaikytų tenkančias apkrovas. Pamato aukštis daromas ne mažiau 300 mm nuo žemės paviršiaus, o pats pamatas turi būti lygus, kad sienojai visu pagrindu priglustų prie pamato. Kadangi pušies mediena nėra labai atspari drėgmei, tam, kad apatinė rastinių konstrukcijų eilė nesiliestų su pamatu, tarp jų dedamos maumedinės lentos. Maumedžio lentos tvirtinamos prie pamato ant kurių, į išorės pusę, tvirtinama skarda, nukreipianti kritulius nuo pamato išorėn. Ant maumedžio lentos tvirtinama pirmoji rąstinių konstrukcijų eilė.
Kaiščiai sutvirtina sienojus
Sienojai yra linkę suktis ir slinkti, todėl rąstų vainikai vertikalia kryptimi yra sutvirtinami mediniais kaiščiais ir ilgasriegiais varžtais. Šie sutvirtinimai negali trukdyti pastato sėdimui ir yra tvirtinami šachmatine tvarka.
Kampų tvirtinimas varžtais
Išoriniai namo kampai per visą sienos aukštį yra sutvirtinami ilgasriegiais varžtais. Toks sutvirtinimas suteikia pastatui stabilumo. Konstruktorius varžtų tvirtinimą numato tose namo vietose, prie kurių būtų patogu prieiti juos suveržti.
Kolonų įrengimas
Namo projekte gali būti numatomos kolonos. Kolona daroma iš tokio pat skersmens rąsto kaip ir visas namas, viršutiniame jos gale išgręžiama 250 mm ilgio ir 28 mm skersmens skylė, į kurią įstatomas varžtas. Per sienojus, kurie bus suveržti varžtu, taip pat išgręžiamos skylės, ir sienojai perveriami varžtu. Tarp sienojo ir kolonos lieka apie 100 – 150 mm ilgio matoma varžto dalis. Apatinė kolonos dalis prie pagrindo turi būti pritvirtinta standžiai.
Langų ir durų montavimas
Namo langams ir durims įstatyti sienojų angų šonuose pjaunamos išpjovos, kurių matmenys yra 40 x 40 mm. Į tuos griovelius vertikaliai įstatomi statramsčiai, prie kurių tvirtinami langų rėmai. Statramsčiai neturi riboti pastato sėdimo proceso ir turi išlaikyti šonines apkrovas. Įstačius duris bei langus virš lango palikti 50 mm, o virš durų – 70 mm tarpus. Šonuose reiktų palikti apie 15 mm tarpus. Tarpai turi būti užpildomi sandarinimo medžiaga (linų pluoštu, mineraline vata), kuri sėdant namui turėtų prisiderinti prie rąsto formos, netrūkinėtų, neprarastų savo sandarumo ir termoizoliacinių savybių. Apvadai turi būti tvirtinami prie lango ar durų rėmo, taip pat jie turi užtikrinti kritulių nutekėjimą į išorę.
Medinis namas - privalumų daugiau
Gyvenimą rąstiniame name galime palyginti su gyvenimu idealiai vėdinamame ir kondicionuojame bute, kuriame oro kokybė atitinka visus nustatytus higienos normų reikalavimus (šiluma, drėgnis, oro kaita). Rąstinis namas kvėpuodamas natūraliai ventiliuojasi per sienas. Rąstinės sienos greitai įšyla ir lėtai vėsta, o vasarą nepraleidžia karščio į vidų bei optimaliai sureguliuoja drėgmę patalpose. Sienos iš 20 cm storio rąstų paprastai nebešiltinamos.
Projektavimo ypatumai
Projektuojant medinį statinį svarbu teisingai išdėstyti ilginius (tai sumažina stogo apkrovas į sienas), numatyti elektros instaliacijos taškų vietas, numatyti rąstinių pertvarų vietas. Kampų sukirtimo tipas gali būti įvairus, svarbu, kad jis būtų pagamintas kokybiškai ir tiksliai. Surinkus namą objekte, sienas iš lauko pusės reikia padengti dažyve (dažai, aliejus, impregnantas ir t.t.), kurie apsaugos medieną nuo klimato poveikio.
Architektūrinė įvairovė
Rąstinis namas pasižymi išskirtine estetika bei architektūriniais sprendimais. Šio tipo namai be jokios papildomos apdailos patraukliai atrodo tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Šiuo metu architektai gali pasiūlyti ne tik klasikinės architektūros projektų – keturios sienos plius dvišlaitis stogas, bet ir modernių pavyzdžių, kuriuose naudojama daug stiklo, siūlomos erdvios terasos, vienšlaičiai stogai ir panašiai. Jeigu norite gyventi sveikoje aplinkoje, mėgstate natūralumą, siekiate išvengti sudėtingos apdailos darbų - rinkitės rąstinį statinį. Bendrovės „Konvesta“ specialistai pagamins kokybiškas konstrukcijas ir visada Jus pakonsultuos visais rūpimais statinio surinkimo klausimais.