Tačiau kosmetikos priemones su apsauginiais UV filtrais reikia naudoti ne tik einant į paplūdimį ar ilgiau būnant gamtoje – anot BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertės Ramunės Uosienės, apsauga nuo saulės turi būti įtraukta į kasdienę odos priežiūros rutiną.
Po pilkų žiemos dienų visi būname išsiilgę saulės ir šviesos, tačiau kuo aukščiau į zenitą kyla saulė, tuo pavojingesni darosi jos spinduliai. Todėl S. Nainė veidui apsaugą nuo saulės pradeda naudoti kiekvieną dieną jau nuo kovo mėn. pradžios, rašoma pranešime spaudai.
„Svarbiausi mano kasdienės odos priežiūros akcentai būtų tokie: švariai nuvalyta oda, tonikas, ampulės veidui arba serumas, maitinamasis arba drėkinamasis veido kremas, paakių kremas. Ir, žinoma, apsauga nuo saulės. Kadangi turiu pigmentinių dėmių, kurios tinkamai nesirūpinant oda, gali dar labiau išryškėti, apsaugą nuo saulės naudoju kasdien“, – sako Simona.
Sveikos odos instituto ekspertė R. Uosienė taip pat primena, kad prasidėjus saulėtajam metų sezonui reikia saikingiau naudoti ir kosmetikos produktus su organinėmis rūgštimis, juos tepti tik vakarais, o ryte naudoti kremus su UV apsauga. Odos priežiūros rutinoje naudojant produktus su vitaminu C ar vitaminu A, galioja ta pati taisyklė, mat jie irgi gali sukelti odos fotojautrumą.
Tikslas vienas – apsauga nuo saulės, tačiau formų – galybė
Produktų su apsauga nuo pavojingų saulės spindulių gali būti įvairių formų: nuo aliejų iki gaivių dulksnų ar gelinės konsistencijos – kas kam patogiau. Produktus galima rinktis ir pagal odos tipą – vieni tinka sausai odai, kiti pritaikyti riebiai ar linkusiai į aknę, todėl nekemša porų, padeda kontroliuoti blizgesį.
Prasidėjus šiltajam metų sezonui apsaugą nuo saulės į kasdienę odos priežiūros rutiną galima įtraukti įvairiai: pavyzdžiui, naudoti savo įprastą drėkinantį ar maitinantį veido kremą ir papildomai – produktus, skirtus apsaugai nuo saulės. Kita išeiti – ieškoti odos priežiūros ar kosmetinių priemonių, kurios siūlo dar ir apsaugą nuo saulės – tai gali būti veido kremai ar kompaktinės pudros su UV filtrais.
Taip pat, anot kosmetikos konsultantės R. Uosienės, labai svarbu nuo saulės saugoti ne tik veido ar kūno odą, bet pasirūpinti ir priemonėmis su UV apsauga lūpoms, rankoms, plaukams – jie taip pat kenčia nuo žalingų spindulių poveikio.
S. Nainė pasakoja, kad kasdienėje grožio rutinoje priemonių su apsauga nuo saulės naudoja nemažai, nes skirtingai situacija mėgsta turėti skirtingą produktą: „Kūno odai labiausiai tinka losjonai, pieneliai, o veido odai labai patinka naudoti dulksnas. Patogu, kad galima jas naudoti ir ant makiažo – tiesiog lengvai pasipurškiu veidą likus 15 min. ar pusvalandžiui iki ėjimo į lauką. Kaip žinia, apsaugą nuo saulės reikia atnaujinti kas pora valandų, todėl man patogiausia įsigyti mažą dulksnos buteliuką, kuris puikiai telpa į rankinę, neužima daug vietos ir esant poreikiui labai paprasta bei patogu naudoti“, – apie savo odos priežiūros rutiną pasakoja Simona.
Žinant savo odos tipą ir kokios formos kosmetikos priemones patogiausia naudoti, dar svarbu atkreipti dėmesį ir į pačią apsaugą nuo saulės – kokie filtrai naudojami, nuo kokių UV spindulių priemonė saugo.
„Odai pavojingi ir ultravioletiniai B spektro spinduliai, ir ultravioletiniai A spinduliai. UVB labiau veikia odos paviršių ir suteikia jai rudos spalvos, tačiau jie atsakingi ir už daugelį odos pažeidimų, pavyzdžiui nudegimus, navikinius pokyčius, melanomas. UVA spinduliai skverbiasi į gilesnius odos sluoksnius – jie paveikia kolageną, turi įtakos odos elastingumui, skatina senėjimo bei raukšlių atsiradimo procesus. Be to, net debesys, šešėlis ar skėtis nuo saulės sulaiko tik 50 proc. UVA spindulių, jie prasiskverbia ir pro automobilio ar namų langus. Todėl perkant kremą nuo saulės, svarbu atkreipti dėmesį, kad jis saugotų ir nuo UVB, ir nuo UVA spinduliuotės“, – sako BENU Sveikos odos instituto ekspertė R. Uosienė.
Anot jos, priemones nuo saulės verta rinktis su ne žemesniu nei SPF30, o veidui ir SPF50. Apsaugos nuo saulės faktorius nurodo, kiek apytikriai laiko šią apsaugą turinti priemonė leis išvengti žalingo saulės spindulių poveikio. Tik reikia nepamiršti, jog kiekvieno žmogaus oda į saulę reaguoja skirtingai: „Dauguma Lietuvių priklauso II arba III odos fototipui – esame šviesaus gymio, todėl mūsų oda veikiama saulės dažniau nudega negu paruduoja“, – sako R. Uosienė.
Odos priežiūros ritualai turi tapti rutina
Prekės ženklo „Nunu“ įkūrėja S. Nainė sako, kad saikingai įdegęs kūnas jai gražu, tačiau sveika oda – dar gražiau: „Tikiu, kad malonu šiek tiek pasilepinti saulės voniomis, tačiau per ilgas buvimas saulėje gali turėti rimtų pasekmių. Saulės vengiu sąmoningai ir nesideginu, o kai norisi pasimėgauti spinduliais, visada naudoju priemones su maksimalia apsauga“, – apie vieną svarbiausių savo grožio rutinos akcentų pasakoja žinoma moteris.
Anot R. Uosienės, žmonių odos tipai skirtingi, todėl ir jos priežiūros rutinos skiriasi, tačiau visiems galioja viena taisyklės – norint džiaugtis sveika ir gražia oda, priežiūros rutinos reikia laikytis kasdien.
„Nebus naudos, jeigu nusipirksite jūsų odai tinkančią kosmetikos priemonę, tačiau ją naudosite chaotiškai ar net netaisyklingai, pavyzdžiui fotojautrumą skatinančius produktus tepsite ryte ir be apsaugos nuo saulės, – įspėja specialistė ir pasakoja, kad į vaistinę dažnai ateina žmonės ne tik nusipirkti dermatologinės kosmetikos, bet ir nusistatyti savo odos tipą, gauti patarimų, kaip tinkamai ją prižiūrėti. – Tik iš pirmo žvilgsnio odos priežiūra atrodo įprastas dalykas, o iš antro – viskas kiek sudėtingiau. Tačiau pradėję tinkamai rūpintis savo oda, žmonės pamato teigiamus rezultatus ir taip atranda meilę odos priežiūrai“.
R. Uosienė sako, kad tikslas – odos priežiūros rutiną paversti kasdieniu ritualu. Turėti sveiką ir gražią odą – kartais yra nemenkas iššūkis, nes priežiūros ritualai gali būti skirtingi, kaip ir mūsų oda: sausa, riebi, mišri, pavargusi, brandi, jauna, linkusi į aknę, probleminė. Tačiau rutinos laikantis kasdien, rezultatai būna puikūs.