Pirmadienį, rugsėjo 19 d. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) atstovai pristatė naujojo sezono programą žiniasklaidai. Svarbiausias sezono įvykis ‒ spektaklių mainai su Estijos nacionaliniu operos ir baleto teatru, anot LNOBT vadovų, yra precendento neturintys reiškinys. Visgi šios neeilinės gastrolės kaip ir ruošiamos sezono premjeros informaciniame sraute kol kas „pasimeta“ po skandalais dėl teatro generaliniam direktoriui Gintautui Kėvišui pateiktų kaltinimų baudžiamojoje byloje dėl valstybinio turto iššvaistymo bei kylančių vidinių nesutarimų.
G. Kėvišas pasidžiaugė vasarą vykusiomis gastrolėmis Šveicarijoje ir Slovėnijoje. Anot jo, jos buvo ypatingos tuo, kad susidomėjimas iš kultūros atstovų užsienyje buvo didžiulis. LNOBT vadovas pabrėžė, kad spektaklių mainai su Estijos nacionaliniu operos ir baleto teatru – neeilinis reiškinys ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. „Teatrų pasikeitimų programų pas mus buvo ir anksčiau, tačiau tokie sinchroniniai mainai organizuojami pirmą kartą“, ‒ teigė jis.
Pasak Estijos operos trupės direktoriaus Marto Mikko, tokie mainai turėtų skatinami labiau. „Džiaugiuosi šiuo netrukus įvyksiančiu kultūriniu ir politiniu įvykiu. Panašų atvejį mes jau turėjome kuomet vyko apsikeitimas tarp Estijos ir Latvijos nacionalinių operų. Manau tokie mainai, turėtų vykti dažniau“, ‒ kalbėjo jis.
Estijos nacionalinė opera Vilniuje pastatys penkis spektaklius. Pirmasis iš jų – metų pradžioje pačioje Estijoje pristatyta Sergėjaus Prokofjevo opera „Meilė trims apelsinams“ ir dvi Džakomo Pučinio operos – „Toska“ ir „Bohema“. Baleto gerbėjai galės išvysti estišką britų choreografo Keneto Makmilano spektaklio „Manon“ pastatymą ir pagal Žiulio Masnė muziką pastatytą Deivido Niksono baletą „Trys muškietininkai“.
„Į Vilnių atvyksime tik su savo operos solistais. Labai džiaugiuosi, kad turime labai jauną, bet labai gabią trupę, kurios pasirodymus galėsite stebėti ir jūs“, ‒ kalbėjo M. Miko.
Spalio mėnesį LNOBT viešės ir Baltarusijos didžiojo akademinio operos ir baleto teatro trupė. Anot G. Kevišo tai jie daro daugiau savo iniciatyva, o egzotika tapusio spektaklio „Spartakas“ pastatymas mūsų šalyje turėtų unikalus renginys žiūrovams.
Estijoje LNOBT parodys operas „Otelas“ ir „Žydė“, taip pat du baletus ‒ „Romeo ir Džiuljeta“ ir „Raudonoji Žizel“.
Nuspręsta atgaivinti prieš 15 metų LNOBT repertuare buvusį baletą „Žydrasis Dunojus“. „Spektaklis buvo itin sėkmingas ir netgi nepaisant pasenusios choreografijos, manau galėjome rodyti daugybę kartų ir būtume surinkę pilnas žiūrovų sales“, ‒ kalbėjo baleto vadovė Tatjana Sedunova.
Atsisakęs komentuoti baudžiamosios bylos detales, kurioje yra kaltinamas stambaus masto valstybinio turto švaistymu, G. Kėvišas neigė žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus apie nesutarimus su baleto vadove T. Sedunova. „Sutarimų su baleto vadove nėra. Mes abu sutinkame, kad teatro trupėje yra problemų, kai tik jos bus išspręstos, surengsime atskirą spaudos konferenciją ta tema“ , ‒ kalbėjo LNOBT vadovas teigdamas, kad kalbėti šia tema kuomet pristatoma sezono programa – ne vieta ir ne laikas.
Anot T. Sedunovos, baleto sezonas jau prasidėjo, todėl aštrinti situaciją diskusijomis apie teatro viduje kylančius vidinius nesutarimus jau ne laikas. „Reformas, jeigu jos ir bus daromos, reikėjo ruošti sezono pradžioje, o ne tada, kai jis prasidėjo“, ‒ trumpai komentavo ji pridurdama, kad tai tik sukeltų dar daugiau sumaišties.