• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslas griauna mitus: vilkolakiai gyvena tarp mūsų

Milžinai, nykštukai ir vampyrai yra tikri

Žmonija daug amžių tikėjo, kad egzistuoja daugelis mitologinių būtybių. Panašūs įsitikinimai buvo būdingi daugumai kultūrų dar iki tuomet, kai jos susidūrė. Tąčiau tokių istorijų panašumai dar nereiškia, kad tokios būtybės egzistuoja. Modernusis mokslas gali paaiškinti daug dalykų, kurių senovėje bijojo ar kuriuos garbino mūsų protėviai. Listverse.com jums pateikia 10 pavyzdžių.

REKLAMA
REKLAMA

10. Raganavimas ir kerai

Gydymas žolelėmis visame pasaulyje praktikuojamas jau labai ilgą laiką, tačiau kai kuriuose kraštuose ši praktika turi blogą reputaciją ir ja užsiimti nepatariama. Ankstesniais laikais gydymas žolelėmis laikytas raganavimu, o tie, kam jos padėdavo – su velniu sandorį sudariusiais prakeiktaisiais. Mokslui galint paaiškinti vis daugiau dalykų visi suprato, kad gydymas žolelėmis yra įprastos medicinos atšaka. Kai kurių vaistų sudedamosios dalys gaminamos iš žolelėse randamų medžiagų. Taip pat pripažinta, kad žolelės ne tik teikia farmacijai reikalingų medžiagų, bet ir gali būti naudojamos kaip vaistai.

REKLAMA

9. Nykštukai

Nykštukai paprastai suvokiami kaip mažo ūgio vyrai, kurie visą gyvenimą praleidžia dirbdami kasyklose. Dauguma mano, kad jie yra gana tamsaus gymio, stiprūs ir niurzgantys padarai, kurie mažai laiko praleidžia su žmonėmis ir labiausiai mėgsta savo nykštukų kompaniją. Dabar mažas ūgis, trumpos rankos ir kojos laikomi nykštukizmo sindromu. Tam tikrai atvejais žmogaus kūnas ir galva yra normalaus dydžio, o rankos ir kojos – neįprastai trumpos. Šiuo sindromu sergančių asmenų gyvenimo trukmė paprastai yra normali ir kartais šis sindromas net nelaikomas liga. Yra apie 200 skirtingų veiksnių, kurie gali nulemti nykštukizmą, tačiau paprastai tai siejama su hormonų pakitimais.

REKLAMA
REKLAMA

8. Milžinai

Milžinai sutinkami įvairių šalių folklore ir paprastai būna tokie dideli, kad sutraiškytų žmogų, o paskui sutrintų jų kaulus duonai pagardinti. Mituose minimi milžinai paprastai nebūdavo aukštesni nei 3 metrų ūgio. Tuo metu tai atrodė labai daug. Daugelis tikėjo, kad milžinai yra dievų sūnų ir žemiškųjų moterų palikuonys. Tačiau mokslas neįprastai aukštą ūgį laiko gigantizmo sindromu – juo sergantys asmenys ne tik išauga labai aukšti, bet ir neilgai gyvena. Ligą nulemia tam tikri hormonų pakitimai, pasireiškiantys jau vaikystėje. Modernus gydymas kai kuriais atvejais gali padėti juos suvaldyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Drakonai

Faktą, kad istorijų apie drakonus galima rasti visose pasaulio kultūrose, galima paaiškinti tuo, kad dinozaurai ir žmonės gyveno tuo pačiu metu. Būtent skraidantys dinozaurai lėmė pasakojimų apie drakonus atsiradimą. Tačiau tokiai teorijai patvirtinti trūksta įrodymų. Mokslininkai griebiasi kitų paaiškinimų. Ir šiandien egzistuoja tokios gyvūnų rūšys kaip Komodo drakonas, kurie, nors neskraido ir nespjaudo ugnimi, vis tiek gali pakurstyti vaizduotę. Kita grupė tiki, kad tam tikros seniau egzistavusios krokodilų ir aligatorių rūšys taip pat galėjo paskatinti mitų apie drakonus atsiradimą. Dar viena versija – drakonų mitas yra tiesiog žmogaus baimių įkūnijimas, nes per visą evoliuciją buvo bijoma skraidančių padarų, gyvačių, etc.

REKLAMA

6. Undinės

Lamantinas yra vienas gracingiausių ir labiausiai garbinamų jūros gyvūnų. Vakarų Afrikos folklore pasakojama, kad lamantinas yra žmogiška būtybė, o jo nužudymas – didžiausia nuodėmė. Taip pat ilgą laiką gyvuoja pasakojimai apie undines – pusiau moteris, pusiau žuvis, kurios būna gražios, žaismingos ir šelmiškos. Egzistuoja teorija, kad jūreiviai iš didelio atstumo būtent lamantinus bus palaikę pusiau moterimis-žuvimis (to, ko negalėjo įžiūrėti, sukūrė). Nors daugeliui tai atrodo kaip sunkiai suvokiama fantazija, metus ar daugiau laiko praleidus jūroje mąstymas gali pasikeisti.

REKLAMA

5. Demonų apsėdimas

Anksčiau daugelis tikėjo, kad šizofrenija ir kiti haliucinacijomis pasižymintys sutrikimai bei ligos yra demonų apsėdimas. Dalis religingų žmonių tuo tiki ir šiandien. Tačiau, pasak mokslininkų, šizofrenija yra paveldima ir ja sergantys asmenys paprastai turi mažiau pilkosios medžiagos smegenyse ir didesnius skilvelius – kitokios fizinės savybės lemia ir atitinkamus psichologinius pokyčius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Staigių mirčių priskyrimas demonams

Seniau žmonės dažnai mirdavo, kaip tuo metu buvo suvokiama, be jokios priežasties. Tais atvejais mirtis iš karto būdavo priskiriama antgamtinėms jėgoms. Tikėta, kad prieš staigią mirtį žmogaus sielą naktį pagrobdavo demonas arba fėja. Dabar šis požiūris radikaliai pasikeitė. Pavyzdžiui, daugelio kūdikių mirtis aiškinama staigios kūdikio mirties sindromu. Nors mokslininkai iki šiol ginčijasi dėl kūdikių mirties priežasčių, tokių atvejų skaičių žymiai sumažino kūdikių guldymas miegoti ant nugaros arba šono. Besitęsiančioje priežasčių paieškoje fėjų ir demonų įsikišimas atmetamas. Yra atrastas ir šio sindromo atitikmuo suaugusiesiems, o širdies aritmija yra laikoma viena iš pagrindinių staigios mirties priežasčių.

REKLAMA

3. Užkerėjimas

Raganų teismų laikais, o kai kuriose pasaulio vietose ir dabar, epilepsija bei traukulių priepuoliai siejami su burtais ir užkerėjimais. Viduramžiais gydytojai vargiai galėjo paaiškinti tokias ligas, o raganos tuo metu buvo tinkamas atpirkimo ožys. Dabar šias negalias gydytojai aiškina piktnaudžiavimu narkotinėmis medžiagomis, smegenų vėžiu, insultu ir kitomis sveikatos problemomis.

REKLAMA

2. Vilkolakiai

Modernusis mokslas vilkolakių legendą aiškina hipertrichoze arba vilkolakio sindromu, kuriuo sergančiam žmogui tankūs plaukia želia ant viso kūno. Yra žinoma atvejų, kai vilkolakio sindromu sergančius vaikus paliko tėvai, nes šeimai buvo negarbė auginti taip nepaaiškinamai sergančius vaikus. Suprantama, kad seniau žmonės tokia liga sergančius šeimos narius slėpdavo ir į lauką išleisdavo tik naktimis (ypač šviečiant pilnačiai, kuomet būna šviesiausia).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Vampyrai

Yra labai daug priežasčių, kodėl žmonės tiki vampyrais ir visos jos gali būti logiškai paaiškintos. Aiškinama labai įvairiai – nuo kūno irimo iki gyvų žmonių laidojimo. Legendų kūrimo laikais, tikėtina, daug žmonių kentė nuo katalepsijos – žmonės atrodydavo mirę, nors tai būdavo tik laikinas sustingimas. Tad gyvi žmonės būdavo palaikyti mirusiais ir palaidojami – kartais taip pajudėdavo karstai ir palaikai atrodydavo nepaaiškinamai kraupiai. Kiti vampyrų legendų atsiradimą aiškina pasibaisėtinu žmonių elgesiu per didžiąsias maro arba pasiutligės epidemijas. Kalbant apie vampyrų jautrumą šviesai irgi yra paaiškinimas – egzistuoja liga, vadinama porfirija, kuria susirgus oda tampa jautri šviesai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų