Indo studento Peterio Alwino sukurtas mikroindukcinis kaitintuvas „Sraigė“ ateityje gali tapti rimtu iššūkiu šiandieninėms kaitlentėms, mikrobangų krosnelėms ir orkaitėms. Magnetine indukcija paremtas kompaktiškas ir mobilus kaitinantis elementas laimėjo pirmąją tarptautinio koncepcinių buities prietaisų konkurso „Electrolux Design Lab 2010" vietą.
Iš teisingai atspėjusių „Electrolux Design Lab 2010" konkurso pirmosios vietos nugalėtoją burtų būdu ištraukti 3 “Electrolux“ prizų laimėtojai.
- Virdulys atitenka [email protected]
- Skrudintuvas atitenka [email protected]
- Plaktuvas atitenka [email protected]
Dėl prizų atsiėmimo su laimėtojais bus susisiekta tiesiogiai el. paštu.
„Sraigė“ nereikalauja tiek vietos kaip įprastos viryklės, kaitlentės ar mikrobanginės – ji prilimpa tiesiai prie puodo, keptuvės, puodelio ar kitos talpos ir kaitina jo turinį. Didelio tankio cukraus kristalų baterija generuoja energiją, kuri įkaitina spiralę, sukuriančią magnetinę indukciją. Į prietaisą integruoti sensoriai identifikuoja kaitinamo maisto tipą ir automatiškai parenka tinkamą laiką ir temperatūrą. Procesą leidžia stebėti lytėjimui jautrus ekranas su vartotojo sąsaja.
Konkurso komisijos, kurią sudarė dizaino specialistai, teigimu, „Sraigė“ yra itin gerai išanalizuota koncepcija, pranokstanti užduotį. Be to, tai puikus sprendimas miestiečiui, turintis ir platesnį socialinį potencialą – toliau nuo miestų įsikūrusiems gyventojams jis gali tapti kažkuo panašiu, kaip kadaise mobilusis telefonas. „Sraigės“ dizainas atveria galimybę įvairiems ir individualizuotiems sprendimams, panaudojant skirtingas spalvas ar formas.
Pergalę šiam prietaisui prognozavo ir praėjusių metų konkurso finalistė lietuvė dizainerė Toma Brundzaitė. Tuo tarpu dauguma (34 proc.) Balsas.lt lankytojų, turėjusių galimybę balsuoti už, jų nuomone, pirmosios vietos labiausiai vertą prietaisą, pasirinko valančią drabužinę. Pirmąją vietą mikroindukciniam kaitintuvui prognozavo 17 proc. balsavusiųjų, 16 proc. rinkosi modulinę virtuvę „Elements“, šaldytuvą „Biortobotą“ – 9 proc.
Antrosios ir trečiosios konkurso vietų laimėtojai iš tiesų patvirtino Balsas.lt lankytojų simpatijas. Antrąją konkurso vietą užėmė ruso Yuriy Dmitrijevo sukurtas keturis kartus mažesnis nei įprastas šaldytuvas „Biorobotas“, kuris liuminescencijos pagalba atšaldo biopolimerinį gelį. Vietoj lentynų naudojamas nelipnus, bekvapis gelis įsiurbia produktus, taip sukurdamas jiems atskirą erdvę ir kartu garantuodamas lengvą išėmimą. Atsisakius durų, lentynų ir motoro, 90 proc. erdvės skiriama esminei šaldymo funkcijai, be to, visi produktai išsaugo savo kvapą ir yra laikomi jiems optimalioje temperatūroje. Šaldytuvas gali būti pritaikytas įvairioms patalpoms: pasirenkant iš įvairių matmenų, jis montuojamas ir vertikaliai, ir horizontaliai. Šis koncepcinis prietaisas pelnė ir daugiausia interneto balsuotojų simpatijų.
Trečioji vieta atiteko amerikiečio Mathew Gilbride modulinei, ant sienos tvirtinamai virtuvės sistemai „Elements“, kuri siūlo lanksčius virimo, šaldymo, oro kondicionavimo, apšvietimo ir aplinkos dizaino variantus, panaudojant nedaug erdvės. Prietaisas naudoja energiją, kuri nuotoliniu būdu gaunama iš sienoje įmontuoto „powermat“ įrenginio, be to, papildomai jos gauna iš saulės baterijų. Įvairūs skyriai ir paviršiai kontaktuoja tarp savęs naudodami protingą bevielį tinklą, be to, gali būti individualiai komponuojami, priklausomai nuo vartotojų poreikių.
„Electrolux Design Lab 2010“ konkursui, kurio tema „Antrasis kosmoso amžius“, buvo pateikta per 1300 projektų iš 17 skirtingų pasaulio šalių - trečdaliu daugiau nei praėjusiais metais. Šių metų konkurso dalyviai siūlė prietaisų idėjas, kaip žmonės gamins ir laikys maistą, skalbs drabužius, plaus indus savo namuose 2050-aisiais, kuomet, kaip prognozuojama, 74 proc. gyventojų gyvens miestuose, o jų gyvenamoji erdvė sumažės beveik perpus. Šiemet nei vienas iš 22 Lietuvos dizaino studentų pateiktų darbų į finalą nepateko.
Į „Electrolux Design Lab 2009“ finalą pernai pateko lietuvės Vilniaus dailės akademijos bakalaurės Tomos Brundzaitės sukurta indaplovė „Bifoliate“. Visi aštuonių šių metų finalistų koncepcinių prietaisų prototipai pernai buvo atvežti į Lietuvą ir eksponuojami „Daiktų viešbutyje“ bei naujame VDA pastate „Titanikas“.
Apie „Electrolux Design Lab“
Įsteigtas 2003 m., „Electrolux Design Lab“ yra kasmetinis globalus dizaino konkursas industrinio dizaino studentams, kurie kviečiami pristatyti inovatyvias ateities buities prietaisų idėjas. Per visus ankstesnius metus Design Lab sulaukė tūkstančių dalyvių iš daugiau nei 100 šalių.
Daugybei konkurso dalyvių „Design Lab“ padėjo pradėti karjerą dizaino sferoje. Šiuo metu viename iš „Electrolux Global Design“ centrų dirba trys finalistai, o praėjusių metų nugalėtojas atlieka šešių mėnesių praktiką.
Kiekvienais metais konkursas turėdavo skirtingą temą ir baigdavosi finaliniu renginiu vis kitame mieste: „Dizainas 90-iai metų į priekį“, Londonas, 2009; „Dizainas interneto kartai", Ciurichas, 2008; „Žaliasis dizainas ", Paryžius, 2007; „Dizainas sveikai mitybai", Barselona, 2006; „Ateities dizainas", Stokholmas, 2005; „Ateities dizainas", Niujorkas, 2004; „Vartotojų skatinami sprendimai", Budapeštas, 2003.