Šiauliai po ilgai trukusios trinties spėjo įšokti į benuvažiuojantį traukinį su aštuonetu milijonų, skirtų Menų inkubatoriaus įkūrimui viename iš buvusių odos fabriko „Elnias“ pastatų. Ūkio ministras Evaldas Gustas praeitą pentadienį pasirašė įsakymą skirti finansavimą Šiaulių regiono plėtros agentūros projektui „Šiaulių menų inkubatoriaus įkūrimas“.
Tąsėsi dvejus metus
Ginčai dėl šio projekto truko porą metų. Dėl Menų inkubatoriaus ateities ietis intensyviai laužė ir politikai, ir visuomenės atstovai, ir menininkai. Miesto tarybos narys Artūras Visockas, išanalizavęs Menų inkubatoriaus galimybių studiją, manė, jog per 10 metų šiam objektui išlaikyti reikėtų mažiausiai pusseptinto milijono savivaldybės dotacijų, neskaičiuojant milijonų, kurių reikės projektui įgyvendinti. Jo oponentai atsikirto teigdami, kad dėl projekto įgyvendinimo lėšų nereikėtų nerimauti, nes tai – ES milijonai, o savivaldybės indėlis būtų tik 5 proc. Savivaldybės administracijos vadovai įtikinėjo, kad tą projektą būtina vykdyti vien todėl, jog antrąkart milijonų Menų inkubatoriui niekas neduos, todėl būtina išnaudoti progą... Į ginčą buvo įtraukti ir menininkai (juk net projekto pavadinime yra žodis „menų“). Tiesa, menininkai teigė tik viešojoje erdvėje sužinoję, kad kažkas neva jų labui daroma, jų niekas neklausę, ar tokio objekto jiems apskritai reikia.
Į ginčą įsitraukė ir prokurorai, stoję ginti viešojo intereso. Įsivėlus į teisminius ginčus, Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) nutraukė Šiaulių menų inkubatoriaus projekto paraiškos vertinimą, kol nepaaiškės, kas iš tiesų valdys objektą. Prokurorai, gindami viešąjį interesą, teismui buvo apskundę Šiaulių apygardos teismo sprendimą dėl jų prašymo pastato pirkimo–pardavimo sutartį pripažinti niekine ir taikyti restituciją. Prokurorai teismui buvo apskundę ir pastato pritaikymą Menų inkubatoriui, nes, jų manymu, projektuotojas buvo pasirinktas be konkurso, pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą. Šiaulių apygardos teismas sutartį su projektuotojų bendrove buvo pripažinęs niekine, bet paaiškėjo, jog sutartis jau įvykdyta.
Nors teismai tebevyko, Savivaldybė suskubo iš naujo rengti konkursą Menų inkubatoriui statyti, Viešųjų pirkimų tarnyba, nustačiusi pažeidimų, jį nutraukė... Praeitą birželį Vilniaus apygardos administracinis teismas panaikino buvusio ūkio ministro Rimanto Žyliaus įsakymą nefinansuoti šio projekto. Tada į teismą kreipėsi Šiaulių regiono plėtros agentūra. Ir taip daugiau nei porą metų. Dešimtys tūkstančių litų išleista besibylinėjant.
Suksis spėriai
Situacija pasikeitė po galutinio ir nebeskundžiamo teismo sprendimo, kad Savivaldybė pramonės paveldo pastatą buvusio „Elnio“ fabriko teritorijoje nusipirko teisėtai. Šį pastatą Šiaulių miesto savivaldybė 2010 m. už 325 tūkst. Lt nusipirko iš šiauliečio verslininko. Pastatas pirktas tada, kai miestui vadovavo pastato savininko partijos kolega liberalcentristas Genadijus Mikšys. Naujam gyvenimui ketinamas prikelti čia minimas objektas yra kultūros vertybė. Tačiau į Kultūros vertybių registrą jis buvo įrašytas tik po gaisro prieš kelerius metus. Kol 1911 m. statytas pastatas iš tiesų buvo kažko vertas, jis paveldosaugininkų nedomino, o kai sudegė, tapo vertybe. Kai pastatas, menantis garsaus fabrikanto Chaimo Frenkelio laikus, tapo vaiduokliu, kai iš anų laikų čia buvo likusios tik pavojingos griuvenos skylėtomis ir aptrupėjusiomis sienomis, be stogo ir ant trečiojo aukšto perdangos užaugusiais medžiais, jis buvo pripažintas kultūros paveldo vertybe. Vienintelis dalykas, kuris dar priminė buvusį garsų objektą, – tai užrašas virš įėjimo į griuvenas „Korupcijos fabrikas“, regis, atsiradęs per įsiplieskusius ginčus dėl Menų inkubatoriaus kūrimo. Tokia realybė.
Prasidės darbai
Gavus finansavimą, darbai netrukus prasidės, nes rangos darbų pirkimas jau yra įvykęs, parengtas įgyvendinimo projektas, reikia tik pasirašyti sutartį. Menų inkubatoriaus projekto vertė – 7 905 406 Lt, europinės paramos dalis – 95 proc., tad Savivaldybei reikės prisidėti tik 5 proc.
Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas sakė, kad Menų inkubatorių reikėtų įsivaizduoti ne kaip pastatą, o kaip verslą, juolab kad 2014–2020 m. ES paramos programose numatyta, jog menų inkubatoriuose besikuriantys menininkai galės rašyti projektus ir gauti savo verslui finansavimą. Todėl Menų inkubatorius, mero įsitikinimu, bus pagalba verslui bei Šiaulių universitetui. Projektą įgyvendinti šiauliškiai turi iki 2015 m. spalio. Taigi, neliko nė dvejų metų, tad teks suktis labai spėriai.