Mantas Strolia jau antrus metus užsiima sporto ir asmeninio efektyvumo trenerio veikla. Pasak sportininko, tai – ne šiaip įmantrus trenerio sporto klube pavadinimas – vyras tikina, darantis kur kas daugiau:
„Aš padedu žmonėms išsiugdyti savybes, kurias sportininkai išsiugdo sportuodami, treniruodamiesi. Kadangi sportas – tokia terpė kuri padeda geriau planuoti laiką, moko geriau išgyventi ir priimti nesėkmes, mažiau galvoti apie tai, ką galvoja aplinkiniai ir daugiau apie tai, ką pats gali padaryti.
Kai kurie žmonės gali daryti dalykus dėl trenerio, dėl šeimos narių – bet ne dėl savęs. Visi tie dalykai, kuriuos išsiugdo sportininkai, jiems yra savaime suprantami ir paprasti, o tiems, kas neužsiima šia veikla, tą padaryti padedu aš.
Tai svarbu, nes dažniausiai, kai žmonės kreipiasi – jie turi įvairiausių lūkesčių – numesti svorio, pagerinti sveikatą, atsikratyti skausmų, ar tiesiog sutvirtėti. Dažniausiai žmonėms to padaryti nesiseka būtent dėl minėtų savybių stokos“, – pasakoja Mantas Strolia.
Kreipiasi įvairūs žmonės
Pasak profesionalaus slidininko, tokio asmeninio trenerio paslaugomis naudojasi įvairiausių profesijų, amžiaus ir lyties žmonės. Visgi, vyras išskiria kelias pagrindines savo klientų kategorijas: „Paprastai pas mane kreipiasi žmonės iki 35 metų, kurie patiria daug įtampos, turi mažai laiko ir daug atsakomybių. Tas atsakomybes ne visada žmonėms pasiseka suvaldyti, atsiranda stresas. Itin svarbu prioretizuoti.
Taip pat pastebėjau tarp klientų vieną savybę – jie mėgsta aiškumą, konkretumą. Nemažai žmonių, kurie kreipiasi, užsiima įvairių rūšių teisiniais dalykais. Nemažai kreipiasi moterų, kurios planuoja šeimos pagausėjimą. Kreipiasi visai nemažai senjorų – tie, kuriems per 60 metų, jie dažniausiai nori pradėti daugiau judėti.
Daug dirbu su verslininkais – jiems sunkiausia save suvaldyti, rasti vidinį balansą ir kontrolę. Jie patys yra savo vadovai, jiems sunku išlaikyti harmoniją tarp gyvenimo namuose ir darbo. Taip ir atsiranda perdegimas“, – teigia asmeninio augimo treneris.
Svarbiausia – viena savybė
Paklaustas, kaip vyksta darbas su tokiu specialistu, M. Strolia išvardija keletą pagrindinių žingsnių. Vyras tikina, jog svarbiausias dalykas, į kurį prieš pradėdamas dirbti su klientu jis atkreipia dėmesį – kodėl žmogus į jį kreipėsi pagalbos:
„Svarbu įvertinti, ar žmogus tikrai nori pokyčių, ar norėtų jų norėti. Norėti kažko norėti reiškia, kad žmogus daro tai, kas priimta visuomenėje, ar to prašo artimieji, bet ne tas žmogus. Tokiu atveju net būna, jog kreipiasi to žmogaus šeimos narys, kuris nori padėti.
Tinkamų kandidatų laukia išsamus 80-ies klausimų testas, kuriuo tikrinama, kaip žmogus pasielgtų tam tikrose situacijose: „Prašau pasirinkti – jis liptų į ketvirtą aukštą laiptais, ar kiltų liftu, yra klausimų ir kaip atsakytų į tam tikras replikas.
Iš to testo išaiškėja, koks tai žmogus – ar jis atsakingas, atviras, motyvuotas, kaip jam sekasi laiką planuoti. Iš to tada galime sudėlioti veiksmų planą, kiek laiko dirbsime. Jeigu programoje yra sportas – pirmą savaitę duodu lengvą treniruočių programą ir kas savaitę ją atnaujiname“, – pasakoja treneris.
Mantas Strolia pasakoja, jog mintis imtis šios veiklos jam kilo dar prieš antrąsias olimpines žaidynes, tačiau tuo užsiimti rimtai jis pasiryžo tik prasidėjus pandemijai: „Po pirmųjų olimpinių žaidynių ne tik sportavau pats, bet ir padėjau kitiems žmonėms.
Vėliau pastebėjau, kad žmogui didžiausią įtaką daro ne tai, kaip jis sportuoja, o kokius sprendimus priima tarp treniruočių. Pastebėdavau, jog duodamas patarimus kitiems žmonėms – ką valgyti, kaip miegoti, kaip reaguoti į tam tikras situacijas – jiems dar labiau padėdavau, nei patardamas sporto salėje.
Pradėti paskatino vienas treneris
Kai 2018 metais ruošiausi olimpinėms žaidynėms, konsultavausi su keliais treneriais. Vienas iš jų buvo treneris iš Švedijos. Mes susitikę buvom tik kartą, dažniausiai bendravome telefonu ar laiškais. Aptardavome, kas kelia nerimą ir jis savo kompetencija man patardavo.
Sumąsčiau, kad tie patarimai, kuriuos jis man duodavo, galėtų padėti ne tik sportininkams, bet ir kitiems žmonės kasdieniame gyvenime. Dar prieš prasidedant karantinui, jau ėmiau konsultuoti žmones savo malonumui. Prasidėjus karantinui, turėjau daug laiko, tad visą laiką tam ir skyriau“, – veiklos pradžią prisimena Mantas Strolia.
Pokalbio pabaigoje treneris sutinka skaitytojams duoti ir porą patarimų. Pasak jo, bene didžiausia problema šiuolaikiniam žmogui – motyvacijos stoka. Vyras aiškina, jog ji atsiranda dėl netinkamo požiūrio:
„Motyvacijos stoka, mano nuomone – tai aiškumo stoka. Žmogus nežino, ko tiksliai nori ir kur eina. Tai vienas dalykas. Įsivaizduokite, turiu nusigauti iki ežero – kaip ir aišku. Bet kai neturiu veiksmų plano, nei kur tas ežeras yra – Vilniuje ar prie Panevėžio – nežinau ko pirmiausia imtis, kaip ten patekti. Tas neaiškumas numuša motyvaciją.
Kitas dalykas – motyvaciją sustiprina įsipareigojimai. Bet jie turi būti ne bauginantys – tarkime, ateinantis terminas, kuris kelia stresą, bet tolesni. Kai man pačiam trūksta motyvacijos, aš save specialiai pastatau į tokią situaciją, kuriai žinau, jog turėsiu pasiruošti. Tai psichologinės technikos – žmogus reaguoja į tam tikras situacijas“, – pataria Mantas Strolia.
Laida „galvOK“ – jau šį šeštadienį 19:30 per TV3!