Gaila, tačiau atsirado komentatorių, teigiančių, jog komisija savo darbą atliko bet kaip, savo balsus sudėlioję vos ne per random.org. Keli komentarai teigė, jog balsavę žmonės nieko nesupranta apie muziką ir repą, todėl tik sužymėjo draugus… Nežinau, ar verta rimčiau reaguoti į porą absurdiškų lunatikavimų komentaruose, tačiau būtent tokie dalykai paskatina viešai argumentuoti savo nuomonę.
Čia ne rinkimai Baltarusijoje, todėl kiekvieną raginame išreikšti savo mintis – tai yra svarbu. Jūsų palaikymas ypač svarbus atlikėjams (tiek nominuotiems, tiek ir nepatekusiems į penketukus). Balsavimo sistema kiekvienais metais vis gerėja, tobulumas, jei toks išvis įmanomas, dar nėra nepasiektas, tačiau visumoje situacija tikrai labiau optimistiška nei negatyvi. Galbūt tiesiog esame labiau linkę pastebėti tas smulkias negandas, negu gražią visumą? Esame vienintelė alternatyvi kultūra, kuri turi savo apdovanojimus. Ir tai yra jėga. Renginys yra reikalingas, įdomus ir svarbus, tad dar kartą raginame savo nuomonę išreikšti balsavime ir Sausio 15 dieną Lofte drauge sužinoti kas, už ką ir kiek laimės.
Balsuoti galite ČIA.
Bilietus į renginį galite įsigyti ČIA.
Na, o vos žemiau rasite trijų komisijos narių - Mirono, Simo ir DJ Mamanios - trumpus komentarus apie kiekvieną nominaciją.
Geriausias metų albumas:
Nominantai: G&G Sindikatas, Mesijus ir Munpauzn, Dee & kamy, Omerta, Lilas ir Innomine, Beeta
Mironas: Daug kartų buvo sakyta, kad 2015-ieji albumų atžvilgiu yra labai derlingi, bet kai pradedi gilintis, dalis to, kas pretendavo į šį penketuką, buvo tai remix’ų albumai, tai savitos antologijos… Bet buvo ir tokie, kurių visi laukė ir apie kuriuos visi kalbėjo… Ir šitas penketukas tai gerai atspindi. Ilgai lauktas naujas G&G albumas, sukėlęs gan dvipusę nuomonių bangą. Kaip visada, originalus ir koncepto surištas Mesijaus darbas, Dee & Kamy su savo boomabapu ant bangos, Omerta, apie kurio trigubą formatą buvo daug kalbų… Bet, vėlgi, ar lūkesčiai buvo pateisinti? Brandus ir protingas Lilo naktinis albumas, Beeta - tai dar vienas iš geriausiųjų metų albumų, prisotintas nuoširdumo, pozityvios energijos ir meilės Hip-Hop’ui. Kad ir kas laimėtų, visi jie verti laurų.
Simas: Tarp tokios gausybės albumų šiemet (~30) garbė patekti jau ir tarp nominuotojų. Vertų būti penketuke yra tikrai daug ir jei tokie albumai kaip Garazhe Nerūkoma darbas „Ydos“ ar IGG lieka šalia, tai tik įrodymas, kad pasirinkimų turime į valias ir kiekvienam albumui lengva rasti tokį požiūrio kampą, kad jis taptų vertas būti galbūt net geriausiu. Visi labai skirtingi – visi tūkstančius kartų perklausyti ir kadangi jie turi išliekamąją vertę, bus klausomi dar ilgai. Šie metai taip pat prasidėjo kalbomis apie naujus albumus (pvz.: MadMoney) , keli rimti albumai šiemet į kategoriją patekti nespėjo (Iron Vytas , Despotin…), todėl 2016 taip pat bus be jokios abejonės derlingi.
Mamania: Po tokių derlingų metų išrinkti geriausius – tikras iššūkis. Net ir nominacijoje yra šeši darbai, kai visose kitose kategorijose po penkis. Labai norėčiau išskirti Mesijaus su Munpauzn bei Beeta albumus. Mane visuomet žavėjo konceptualūs albumai, o į šią kategoriją patenka būtent jie. Išskirtinė nuotaika klausant nuo pradžių iki galo, neišskiriant atskirų gabalų, o gaunant atskirą visumą klausant juos vieną po kito. Beetos albumo įpakavimas bei Mesijaus su Munpauzn albumo dizainas, žinutė ir pateikimas visiškai išsiskiriantys iš kitų.
Geriausias metų DJ:
Justines, Swix, Yankee, SlamSounds, Mamania
Mironas: Sudėtinga nominacija… Kaip išsirinkti geriausią DJ, kai DJ elementas tarsi miega laukdamas naujos bangos? Vis tie patys vardai, sąlyginai vis tas pats lygis. Kas ką sugeba galime spręsti tik iš jų dalyvavimo albumuose ir ką jie parodo tūsų metu. Man atrodo, kad ,kaip ir beatboxe, DJ‘us reikia rinkti jiems tradiciniu būdu. Kovos būdu.
Simas: Tik iš dalies sutikčiau su Mironu, kad DJ miega. Jų kiekis akivaizdu, kad ir yra giliam letargo miege. Tačiau dabartiniai vardai tikrai atlieka svarbų darbą ir kasmet pasirodo vis daugiau gabalų, prie kurių prisideda ir DJ. DJ taip pat vaidina vieną esminių vaidmenų renginiuose ir tokie projektai kaip FreeStylesesion, kur kultūros vardan vinilus pasukti nepasibodi Mamania, Yankee ir Swix tik įrodo, kad reikalas nėra miręs. Idėja gyva, sugebėjimų yra. Battle atskleistų techniškiausią DJ, tačiau dėmesio ir gero žodžio verti visi nominuotieji.
Geriausias metų MC:
Beeta, Ltzoo, Erke, Micro One, Omerta
Mironas: Čia yra naujų vardų… Beeta su puikiu albumu, LTZOO, jaunas, bet jau nusipelnęs pagarbos Erkė. Praeitų metų favoritas Micro - išties išskirtinė asmenybė, unikalus MC, taip pat forumų ir daugumos koncertų žvaigždė. Taip pat Julius, a.k.a. Omerta ir gaunasi tikrai garbinga kompanija. Kas laimės sudėtinga pasakyti. Aš turiu savo favoritą, bet manau, kad laurai gali kartoti praėjusių metų ciklą.
Simas: Kartais net sunku būna nuspręsti, ką vadinti grupe, o ką MC ir kaip visą tai išskaidyti. Vertinimo kriterijai taip pat svyruoja nuo nuveiktų darbų kiekio, matomumo, „skilzų“ rašyme ir atlikime, todėl tai yra dar viena kategorija, kurioje galima pagrįstai argumentuoti labai daug nuomonių. Kaip viename interviu minėjo Ganjamanas, tikras MC turi mokėti freestylint – todėl norėtųsi tarp visų pelnytai daug nuveikusių ir nominuotųjų paminėti dar ir Slem su Jama. Visiems MC linkiu nesustoti ir, išsikėlus dar daugiau tikslų, ambicingai jų siekti.
Mamania: Man asmeniškai MC nebuvo sunku rinkti ir favoritai tikrai suteikė galimybę apie save žinoti visus metus. Panašu, kad internetinė terpė yra ypač patogi promoutinti save individualiai. Tuo puikiai naudojasi Beeta ir Micro, labai smagu, kad jų kurybą seka tiek daug žmonių. Taip pat paminėsiu LTZoo, kuris būdamas TIE GERESNI grupės nariu sėkmingai išsiskiria savo solo darbais.
Geriausias metų prodiuseris:
Mtw, Donciavas, Frgmnt, Innomine, Munpauzn
Mironas: Šiuo atveju vėlgi viskas priklauso nuo albumo, nes visi savo užnugaryje turi albumus, kurių dėka pateko į penketuką. Kai kurie iš patekusių yra gan nuspėjami, bet tikri originalai, aš už juos.
Simas: Šių žmonių darbas dažnai lieka nepastebimas. Tačiau žvilgtelėkite į sąrašą šalimais paveiksliuke ir pamatysite, kad jie nemiega. Innomine ir Munpauz yra šaunuoliai, kad parodė, jog prodiuseriai nebūtinai turi likti studijoje. Taip pat norėtųsi paminėti pozityviuosius ir savo darbui tikrai atsidavusius MTW ir į penketuką nepatekusį Pheonix. SLJ ir HDZ prodiusuoti „oldschooliniai“ remiksų albumai yra tikrai tai, kas verta dėmesio ir pagarbos. 2015 metais vyrai studijose tikrai nuveikė daug gero.
Mamania: Bytmeikerių Lietuvoje nemažai, tikiu, kad nemažai jų nusiminė nepatekę į šį penketuką. Savo anketoje viršuje išrikiavau Donciavą už tikrai daug puikios produkcijos G&G ir Dogmos albumuose, bei MTW ir SLJ už kiekį, kokybę ir man asmeniškai labai patinkantį skambesį.
Geriausias metų vaizdo klipas
Lilas „Sau ir tau“, LTZoo „Girios“, V. Bareikis „Babkės“, Micro One „Katana“, Dogma „6 pėdos“
Mironas: Filmuoti klipus dabar gali visi, tad jų gausa vėlgi stebina, nors kokybė ir idėja kartais šlubuoja… Man atrodo, kad į šios kategorijos balsavimą reikia įtraukti filamvimo profus. Jie tikrai žinotų, kur gudrūs efektai, sulėtinimai ir šiaip.
Simas: Pamenate kaip ankščiau dar visai rimtais veidais diskutuodavome apie video, kurie filmuoti telefonu (elementariai „prabėgant“ ir sumontuojant be jokios minties ar juolab scenarijaus)? Taip, jei gabalas geras – dėmesio gali susilaukti ir toks darbas. Tačiau kalbame apie video ir dabar tokie video nuo dėmesio lieka gan toli, o tarp nominuotojų nepatenka netgi tokie rimti darbai kaip Ade „Outro“ ar Shpil „Shachmati“. Kalbos verda, ar animacinis video klipas yra vertas būti penketuke? Video surenka milijonus peržiūrų bei yra pristatomi atskirai kino teatrų ekranuose. Turbūt galima daug kur ginčytis, tačiau reikia sutikti, kad situacija su vaizdu vis gerėja ir gerėja. Didžiausia dilema - kaip šioje kategorijoje vertinant video atsiriboti nuo paties gabalo. Geras gabalas nebūtinai turi gerą vaizdą, ir atvirkščiai.
Mamania: Klipai yra bene pagrindinis šių dienų variklis atlikėjams būti matomais. Tiek jų platinimo terpė, tiek galimybės juos darant yra prieinamos daugeliui, todėl gausa neturėtų stebinti, o progresas turėtų netgi džiuginti. Čia taip pat, mano manymu, labai daug reiškia konceptas, leidžiantis vėlgi originaliai išsiskirti. Dogma bei Lilas su Innomine įdėjo žiauriai daug darbo filmuojant, tam reikėjo labai daug žmonių, laiko, išgalių, o tuo metu Vidui Bareikiui teko pasitikėti animacija ir jos galimybėmis. Puikūs darbai, reikia tik pasidžiaugti, nors šiek tiek liūdna, kad Ades “Outro” ir Tų Geresnių “Juoda” liko už borto.
Geriausias metų projektas ne lietuvių kalba:
Z on A, Dee&Kamy, TB2, Vilnius Flava, Shpil
Mironas: Z on A – vieni iš metų atradimų, Dee and Kamy vėlgi su stipriu albumu sudrebino 2015 scenas (klipas, singlai, žodžiu puikūs metai šiai chebrai). TB2 sukėlė daug diskusijų prieš metus, vėl iškilo dėka atskirų gabalų. Vilnius Flavor – vieno gabalo projektas, drąsus, griežtas, bet tai tik vienas gabalas, nors ir tikrai geras. Na, ir senukai Shpil. Surimtėję, pasikeitę, užbaigė metus su nauju albumu. Kad ir kas laimės – aš liksiu patenkintas.
Simas: Puikus sprendimas šiais metais pridėti ir šią nominaciją. Svetima kalba savam krašte pranašu tapti yra kur kas sunkiau, bet tai nereiškia, kad darbai yra prastesni. Dauguma grupių aktyviai juda, pristato albumus – linkiu jiems nepamiršti čia palaikančių, taip pat atrasti savo klausytoją ir už Lietuvėlės sienų. Jie turi tą pranašumą ir galimybę.
Mamania: Paantrinsiu Simui, puikus organizatorių sprendimas pridedant tokią nominaciją. Nominuotų grupių darbai kalba patys už save, kad ir kaip sunku šiais laikais repuojant ne lietuviškai, tačiau atlikėjų užsispyrimas matomas, girdimas ir, kas svarbiausia, klausomas. Taip ir toliau!
Geriausia metų daina:
Gabalas skirtas dulkintis(G&G), Karina (Lilas ir Innomine), Mitų griovėjas (Karpiz ir RW), Tu teroristas bei Tu pinigų siurblys (Mesijus ir Munpauzn)
Mironas: Vėlgi sudėtinga nominacija. Gabalų buvo tiek daug, kad tarp daug gerų ir vertų komisijos skoniai labai skirtingi. Atrodo, jog visi verti šio titulo, nors kai kurie iš mano favoritų taip ir nepateko į šį penketuką.
Simas: Asmeniškai man irgi kiek keista matyti du Mesijaus gabalus. Albumas super, tačiau kaip visuma. Imant atskirais gabalais jie lieka be to konteksto ir albumo išbaigimo nėra. Jie netapo super hitais, nors praktiškai visi albume yra panašiai labai geri. Daug kalbų dėl Karpio, kuris realiai įrašęs tik vieną darbą per metus pateko į kategoriją su dissu… Ir nors ta špyga atsiimant nominaciją ir nebuvo gražu, tikrai sutinku, kad dissai ir bettlai yra svarbi HH dalis. Gabalas (įskaitant kontekstą, kad tai yra greitas atsakas ir jį padaryti dar sunkiau negu ilgai gimdyti įprastą įrašą) yra vertas būti penketuke. Kaip ir visi kiti, daugelis net nepatekę su puikiais kūriniais – apsispręsti labai sunku.
Mamania: Mano anketoje siūlomi kūriniai dažniausiai nesutampa su galutiniu nominacijų sąrašu. Nemažai remiuosi tuo, kas dedasi mūsų radijo laidose „Gatvės Lyga“. Kas savaitę renkamame TOP 10. Šiemet nuomonės šiek tiek sutapo ir žvelgiant į visas įmanomas kūrinių grojimo terpes, “Karina” bei “#tupinigusiurblys” yra tikrai verti laimėti metų dainos apdovanojimą. Kiek gaila dėl Omertos ir Svaro kūrinio “Pažvelk” - taip pat, mano nuomone, labai vertas būti tarp nominantų.
Geriausia metų kolaboracija (feat’as):
Omerta + Svaras, Ra + Slem, Slj + Ra + Beep, Vilnius flava, Domas + Karu + Micro
Mironas: Čia vėlgi skonio reikalas. Man atrodo, jog reikėtų žiūrėti kiek giliau, nei į vieną vieno gabalo feat‘ą, bet yra kaip yra. Aš turiu savo favoritus, trys iš jų pateko į penketuką, taigi aš patenkintas.
Simas: Kaip ten bebūtų, HH tarpe minimas pasakymas „viena meilė“ nėra tik žodžiai ar etiketė. Reperiai bursis, kurs ir darys kartu, bendrai, lauks vieni iš kitų patarimų ir net po kovų paspaus vieni kitiems rankas. Nors feat’ų gal ir nėra taip gausiai kaip būtų galima tikėtis, tačiau penketukas stiprus ir lauksim žiūrovų nuomonės, kas sukolaboravo geriausiai.
Mamania: Bene sunkiausia nominacija, nes kriterijai kaip ir nėra labai aiškūs. SLJ ir Beep šiuo atveju turėtų imti viršų dėl to, kad bene daugiausiai išspaudė iš tokio termino kaip kolaboracija. Bendras albumas ir klipai - tikrai stipriausias rezultatas. Na, kitų komisijos narių nuomonės dėka pridėtas dar ir RA, kas kolaboracijos savoką čia sumažina iki kūrinio/klipo ir dabar jau teks varžytis tikrai su labai stipriais varžovais. Čia pateko ir mano metų dainos favoritas Omerta + Svaras. Tikrai bus įdomu sužinoti geriausius.
Geriausias metų renginys:
ShadowDJ, Naktinis krepšinis, Porno, Mickchenkins, LOTUG
Simas: Manau, kad tai sunkiausiai apsprendžiama kategorija. Tam yra ir objektyvių priežasčių, nes retas mūsų turėjo galimybę apsilankyti visuose renginiuose. O ir skoniai skiriasi. Svarbu yra pasirinkimas. Renginiai Lofte, Kablyje, Tradicinis Naktinis Krepšinis, dar pridėčiau festivalius… Visuose labai svarbią dalį užėmė repas ir ačiū organizatoriams už daug puikių akimirkų.
Mamania: Nominacija, kuriai taip pat neprošal būtų įvesti tam tikrus kriterijus. Tačiau dėl nominantų reikia pasidžiaugti, kad tikrai stiprus pasirinkimas. Iš mano anketos į galutinį sąrašą pateko tik du renginiai, bet ne bėda. Faktas lieka tas, kad renginių praėjusiais metais tikrai buvo nemažai, kažkam reikėjo labai daug sveikatos ,kad juos visus aplankytų. Aš asmeniškai į pirmą vietą įrašiau DJShadow su CutChemist ir jų RenegadesOfRhythm, hip-hop’iškiau praeitais metais nieko nebuvo. Tačiau džiaugčiausi už PornoSound, jei jie iškeltų apdovanojimą ir taip pažymėtų savo 20 metų puikios veiklos, bei nuskintų superinio renginio vaisius.
Geriausia metų naujiena:
8kambarys, Vilnius massive, Shota, Kostarika, Dogma
Mironas: Metų naujiena, debiutas… Slidi kategorija, nes kaip pavyzdys Dogma. Na, kaip besuk, nėra nei naujokai, nėra ir debiutantai, ir ne proveržis. O kiti gan tinka, man jie buvo 2015 atradimas – tegul laimės stipriausias.
Simas: Klausimas dėl Dogmos visad liks atviras (kaip ir praėjusiais metais „Tavo Tėvo“). 8kambarys tapo ne tik grupe, jie turi studiją, prisideda prie renginių, gal dar nėra labai pastebėti, bet šaunuoliai. Užtikrintai ir, svarbiausia, jausdami malonumą juda pirmyn. Shota taip pat nors kalnų nenuvertė, tačiau daugelį besidominčių HH spėjo su savimi supažindinti. Vilnius Massive – ypač įdomus ir pozityvus projektas, kuriam, sakyčiau, sėkmė tiesiog užprogramuota kaip ir geri tūsai ateityje. Kostarika sėkmingai žygiuoja Rusijoje organizuojamame komandiniame battle – gal pas mus dar ir naujas vardas, tačiau nauji veidai, tikimės, sustiprins rusakalbę sceną Lietuvoje. Visiems linkiu tęsti savo darbus ir jau kitais metais konkuruoti dėl patekimo ir į kitas kategorijas „tarp senių“.
Mamania: Manau, jog šią nominaciją reikėtų pervadinti į METŲ PROVERŽIS. Juk dauguma nominantų, jei ne visi, jau kurį laiką figūruoja Lietuvos Hip-Hop’e. Vienas iš mano metų atradimų KostaRika man buvo labai gera naujiena, tačiau jų albumas ir visumoje proveržis manau dar laukia ateityje. Jiems tikrai mažai šansų galynėtis su 8kambariu bei Dogma. Jei esi nominuotas šioje kategorijoje, tai iš esmės gali laimėti tik kartą, nebent sukursi naują grupę ar projektą, kaip šiuo atveju atsitiko su Dogma. Ši nominacija visuomet būna geras paskatinimas naujiems atlikėjams. Jei laimės Dogma, neabejoju, kad jie taip pat labai džiaugsis šiuo įvertinimu.
Geriausia metų grupė:
Dogma, Mesijus ir Munpauzn, G&G Sindikatas, Despotin, Lilas ir Innomine
Mironas: Grupė, duetas… Visi vėlgi verti laurų, vieni labai įdomūs savo skambesiu ir pasirodimais, kiti jau patekę į legendinių sąrašą, treti ant tiek tvirtai žengia į priekį, kad neįmanoma nepastebėti, ketvirti ,nežiūrint į atstumą ir sunkumus, išlieka grupe ir stebina tuo, ką sugeba padaryti… Ir aš už juos. Kas laimės sudėtinga spręsti, pažiūrėsim ar pasitvirtins prognozės.
Simas: Dar kartą pasidžiaugsiu, kad MC ir prodiuseriai tarpusavio bendradarbiavime jau pasiekė tą lygį, kai galime vadinti juos grupe. Yra pozicijų, kurias sunku vertinti, pavyzdžiui, Lilas su Innomine buvo labai matomi ir girdimi, o Despotin nesurengė koncerto. Tačiau Despotinai sugebėjo išlaikyti stiprią grupę būdami tūkstančių kilometrų atstumu vieni nuo kitų ir netgi paruošti darbą, kuris kitais metais yra realus pretendentas į geriausius albumus… Tai taip pat turi būti gerbiama. Dar pastebima tendencija, kad pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau gyvo skambesio. Todėl ši nominacija skirta ne tik „frontmenams“, bet apima visus nuo būgnininko iki saksofonisto. Na, o iš nepatekusių norėtųsi dar paminėti JADrek ir Fist2Fist, kuriems 2015 taip pat buvo darbingi metai.
Mamania: Neabejoju, kad kiekvienas komisijos narys turi susidaręs savo nuomonę apie tai, kas yra grupė. Todėl taip pat neabejoju, kad daugumos nuomonės anketose išsiskyrė ir galutiniame verdikte iš esmės gali laimėti bet kuris iš nominantų. Belieka sulaukti sausio 15-os.
O kas geriausi 2015 buvo jums? Kas ir kur labiausiai patiko?