Kas yra transseksualas ir kuo jis skiriasi nuo transvestito? Kiek kančių ir išgyvenimų reikia patirti norintiems lytį pasikeisti transseksualams Lietuvoje? Kodėl lyties keitimo operacijos nėra atliekamos mūsų šalyje? Kiek tai yra pavojinga? Ir kodėl visuomenė priešiškai žvelgia į žmones, kurie nekalti, kad gamta suklydo? Apie tai šį antradienio vakarą bus diskutuojama BTV pokalbių laidoje „Yra kaip yra“ su Asta Stašaityte-Masalskiene.
Studijoje svečiuosis Saulė, dar prieš aštuonerius metus buvusi Sauliumi. Moteris nuo paauglystės jautėsi svetima vyriškame kūne. Nors mėgino gyventi vyro gyvenimą, netgi sukūrė šeimą, „perlaužti save“ – tik dabar, kai tapo moterimi, yra laiminga. Lyties keitimo operaciją Saulė atliko Tailande ir sako, kad Lietuvoje žmogus, abejojantis savo lyties tapatybe, nesulaukia net elementarios pagalbos iš valstybinių institucijų.
Azerbaidžanietis kirpėjas Raulis, jau porą metų gyvenantis ir dirbantis Lietuvoje, tvirtina, kad rengtis moterimi – kol kas tėra smagus pomėgis. Patrauklus jaunas vaikinas studijoje atrodė kaip efektinga panelė.
„Man įdomi aplinkinių reakcija, smagu, kai jie nustemba, pamatę, jog graži mergina iš tiesų yra vaikinas. O jei kam nors nepatinka, kaip aš atrodau – tai yra tik tų žmonių problema. „ Raulis taip pat tikino, kad norėdamas pasikalbėti apie savo abejones, gyventi vyro ar moters gyvenimą, nesulaukė jokios pagalbos iš medikų. „Mano stiprybė – tik mano draugai ir mama“, – sakė vaikinas.
Nors transseksualumas yra pripažintas pasaulyje psichinis sutrikimas, liga, Seimo nariai P. Gražulis ir M. Čigriejienė tvirtina, kad lyties pakeitimo Lietuvoje operacijos neturi būti atliekamos. Visi pokalbio dalyvių argumentai ir nuomonės šį antradienio vakarą 20.30 val. laidoje „Yra kaip yra“ per BTV.