Atsisakyti rimtų fizinių krūvių, nevilkėti taliją ir klubus veržiančių drabužių, nekilnoti svorių – šios paprastos taisyklės kritinėms mėnesio dienoms žinomos visoms moterims. Tačiau dauguma dailiosios lyties atstovių pamiršta, kad menstruacijų metu būtina dar ir taisyklingai maitintis.
Yra produktų, galinčių palengvinti skausmus ir pagerinti nuotaiką. Nepakankama mityba arba tam tikrų medžiagų trūkumas per menstruacijas – priešingai, gali išprovokuoti skausmo priepuolius bei sustiprinti ir taip nemalonius nuotaikų svyravimus. Tad ką derėtų kritinėmis dienomis valgyti, o ko – atsisakyti?
Niekam ne paslaptis, kad mėnesinių metu moteris traukia angliavandeniai ir saldumynai: jie suteikia jėgų, per kelias minutes pakelia nuotaiką. O geriausia žinia tai, kad, mokslininkų patikinimu, tokiomis dienomis damos gali piktnaudžiauti angliavandeniais kiek tik širdis geidžia. Pasirodo, juos valgydamos moterys būna ne tokios niūrios ir apatiškos, mažiau dirglios ir linksmesnės.
Įdomu tai, kad angliavandeniai tokį stebuklingą poveikį daro tik menstruacijų metu – joms pasibaigus ir naudos nebelieka. Taip yra dėl to, kad angliavandeniai, esantys, pavyzdžiui, paprasčiausiuose kukurūzų dribsniuose, didina serotonino kiekį smegenų audiniuose.
Šis hormonas reguliuoja miegą, gerina nuotaiką. Be to, mano mokslininkai, angliavandenių turtingas maistas veikia ir moteriškus lytinius hormonus.
Tiesa, specialistai rekomenduoja nekimšti bet kokių angliavandenių, o teikti pirmenybę daržovėms, vaisiams ir kruopoms.
Taip pat būtina į valgiaraštį įtraukti pakankamai baltymų – ypač augalinių (pupelių, sojų, žirnių).
Nepamirškite ir mineralinių medžiagų, tokių kaip kalcis ir magnis. Jų, tarp kitko, yra, be ką tik minėtų ankštinių daržovių, ir bulvėse, salieruose, morkose, špinatuose, kopūstuose, burokėliuose, ridikuose, šparaguose, žuvyje, migdoluose, avižinėje košėje, ruginėje duonoje ir beveik visuose rauginto pieno produktuose.
Magnio gausu moliūgų sėklose, sezamuose, žemės riešutuose, migdoluose, anakardžiuose ir kedrinėse pinijose, taip pat kakavoje, daigintuose kviečiuose, kukurūzų dribsniuose ir kviečių sėlenose, špinatuose, džiovintose slyvose, razinose, avokaduose, bananuose, burokėliuose bei svogūnuose.
O štai šių produktų menstruacijų metu derėtų visomis išgalėmis vengti arba smarkiai apriboti jų vartojimą: tai alkoholis (gali sukelti kraujoplūdžius), kavos, stiprios arbatos, kolos – bet kokie stimuliuojantys gėrimai su kofeinu tik didina dirglumą ir net agresiją.
Deja, tokiomis pat savybėmis pasižymi ir šokoladas. Jau neminint to, kad jis provokuoja odos bėrimus, susijusius su hormonų fono pakitimais organizme menstruacijų metu.
Geriausia vengti bet kokio greitai pasisavinamo cukraus: saldainių, pyragaičių, saldžių gėrimų. Kadangi tokiomis dienomis bergždžia kovoti su trauka saldumynams, vietoj sausainių geriau suvalgyti bananą ar javainį.
Sūriu ir pernelyg aštriu maistu taip pat geriau nepiktnaudžiauti. Druska sulaiko organizme skysčius, o aštrūs patiekalai veikia panašiai, kaip ir kava – taigi daro moteris dirglesnes, jų nuotaiką – dar nepastovesnę.
Kritinėmis dienomis svarbiausia, kad mityba būtų subalansuota. Tad pasistenkite nedaryti pernelyg didelių pertraukų tarp valgių, bet ir nepersivalgykite – ypač prieš naktį.
Tokiu metu nepakenks vartoti vitaminų kompleksus, kurių sudėtyje yra geležies.
Parengė Sandra MIŠKINIENĖ