Vyrams skirti kontraceptiniai preparatai nepasirodys lentynose, nors vos prieš pusmetį atrodė, kad ši naujovė sėkmingai veržiasi į rinką, pranešė Vokietijos dienraštis „Die Welt“.
Farmacijos koncernas „Bayer- Schering“ nuleido rankas – paaiškėjo, kad stipriąją lytį suprasti kur kas sunkiau, nei lig šiol manyta.
Medicininė ir farmakologinė problemos pusė nesudaro jokių sunkumų. Vyrams skirtas kontracepcijos preparatas – implantas arba pleistras bei hormonų injekcija – veikia patikimai, apsaugo partnerę nuo nepageidaujamo nėštumo ir gerai toleruojamas organizmo. Tačiau iš visko sprendžiant stiprioji žmonijos pusė niekaip negali susitaikyti su naujuoju preparatu dėl visai kitų priežasčių. Jos – grynai psichologinės. Naujos kontracepcijos priemonės vyrams bandymai mokslininkams atskleidė stulbinamų dalykų apie vyrišką psichologiją, rašo „Die Welt“.
„Schering“ koncernas kartu su JAV ir Nyderlandų kompanija „Oregon“ atliko unikalų empyrinį kontraceptinių preparatų poveikio vyrams tyrimą. Bandymuose dalyvavo 1500 vyrų.
„Tyrimas buvo vykdomas naudojant placebo metodą: daug vyrų gaudavo preparatą be veikliosios medžiagos“, - aiškina Miunsterio universiteto klinikos Reprodukcinės medicinos instituto profesorius andrologas Eberhardas Nieschlagas. Bandymų rezultatai buvo netikėti: beveik visi kontraceptinius preparatus vartoję vyrai skundėsi nuotaikos kaita, emociniais “potvyniais” ir “atoslūgiais”, kuriuos jie siejo su hormonų poveikiu.
“Tačiau labiausiai mus nustebino tai, kad dėl pašalinio poveikio skundėsi ir tie, kurie gavo placebą”, - pasakoja Nieschlagas. Klausinėjami apie savo intymų gyvenimą bandymo dalyviai nurodė dvi patiriamas būsenas – padidėjusį arba sumažėjusį seksualumą.
Šis tyrimas, papildęs kitų tyrėjų duomenis, dar labiau išplėtė žinias apie vyrų seksualumą, rašo „Die Welt“. Pasirodo, ir vyrai turi „kritines dienas“, nepriklausomai nuo to, vartoja hormoninius preparatus ar ne.
Šis, pasak specialistų, iracionalus vyrų superjautrumas tapo viena iš priežasčių, kodėl nebus pradėta pramoninė naujojo preparato gamyba.
Bandomoji vyrams skirta kontraceptinė priemonė sumažina spermatozoidų skaičių iki nulio arba iki nepavojingo lygio – maždaug 3 mln. spermatozoidų viename mililitre. Praėjus 3 mėnesiams po preparato vartojimo nutraukimo vyrų reprodukcinė funkcija atsistato.
Specialistus nustebino nepaprastai mažas vyrų, kuriems nepatiko preparato forma, skaičius. Tai ne tabletė, kurią reikia praryti. Laikinai reprodukcinės funkcijos blokadai yra būtinas tam tikras testosterono ir hestageno derinys. Į organizmą įvesti tinkamą jo dozę galima tik naudojant implantą arba kontraceptinį pleistrą, kartą per 3 mėnesius sutvirtinant poveikį viena injekcija.
„Tabletė tarsi apverčia aukštyn kojomis reprodukcinį jėgų išsidėstymą. Galbūt dėl to pasiūlytos preparato vartojimo formos netikėtai susilaukė didelio bandomųjų pritarimo. Net tokiose šalyse, kaip Brazilija, kur stiprus „mačo“ kultas, vyrai neprieštaravo dėl injekcijos“, - sakė daktaras Nieschlagas.
Pasak jo, suveikė tie patys mechanizmai, kaip ir kontraceptines tabletes geriančių moterų atveju: “Čia viskas susiję su išsilavinimo lygiu – kuo daugiau moterys išsilavinusios, tuo daugiau vartoja tablečių”.
Tačiau kokia bus vyrų kontraceptinio preparato ateitis? “Mes galime turėti daugybę puikių koncepcijų, tačiau be gamintojo preparatas nepateks į rinką, - tvirtina profesorius. Jis tikisi, kad galbūt atsiras nedidelė kompanija, kuri nesivaiko didelio populiarumo, o nori užimti savo nišą, rašo „Die Welt“.