Kiekvienam naktį teko prabusti išpiltam šalto prakaito, kalenti dantimis iš baimės, kelias minutes neatpažinti aplinkos ir vietoje ramiai miegančio sutuoktinio nugaros įsivaizduoti kažką siaubingą. Taip, kartais aplanko naktiniai košmarai ir paveikia mūsų nervų sistemą, auštančios dienos nuotaiką, savijautą ir sveikatą.
Košmarus dažniau sapnuoja vaikai nei suaugusieji, bet suaugusiesiems blogi sapnai kartojasi dažniau. Pasirodo, naktinių košmarų priežastis gali būti ne tik patirtas stresas, bet ir suvalgytas maistas.
Žinodami septynias pagrindines košmarų priežastis, galėtume juos valdyti.
1. Jaudulys ir stresas
Stresą dažniausiai sukelia patirtos nesėkmės, nelaimingi atsitikimai, iškilusios kasdienės ir nekasdienės problemos. Užsitęsusi streso būsena labai dažnai iššaukia naktinius košmarus. Ir ne visada naktinis košmaras – potrauminio sindromo išraiška. Kur kas dažniau naktinių košmarų laviną atneša užsitęsusios kasdienės problemos – įtampa darbe ar šeimoje, išgyvenimai dėl nestabilios finansinės padėties, didelės reikšmingos permainos gyvenime, pavyzdžiui, skyrybos, persikraustymas, gedulas.
2. Sūrus ir aštrus maistas
Maistas ir valgymo laikas, tiesiogiai veikia mūsų sapnus. Žurnalas „International Journal of Psychophysiology“ atliko tyrimą, kurio metu grupė žmonių keletą dienų maitinosi įprastai, paskui tiek pat laiko valgė labai aštrų maistą. Palyginus abiejų laikotarpių miego kokybę, pasitvirtino faktas, kad pavalgę aštraus maisto tyrimo dalyviai naktį dažniau prabusdavo ir jausdavo nerimą. Galbūt tai vykdavo dėl padidėjusios kūno temperatūros ir pagreitėjusio metabolizmo. Jau seniai žinoma, kad virškinimo procesai trukdo normaliam poilsiui.
3. Riebus maistas
Kuo daugiau riebaus maisto dienos racione, tuo didesnė tikimybė, kad naktį susapnuosite savo „mėgstamiausią“ košmarą. Žurnalas „Psychological Report“ atliko tyrimą, kurio metu patvirtino faktą, kad žmonių, vartojančių daugiau augalinės kilmės maisto produktų ir mažai riebalų, sapnai labai skiriasi nuo tų, kurių racione vyrauja greitasis maistas. Pastarieji kur kas dažniau skųsdavosi naktiniais košmarais.
4. Alkoholis
Nežiūrint, kad mažomis dozėmis vartojamas alkoholis sukelia mieguistumą, šis efektas labai greitai išgaruoja, ir tuomet atsiranda didesnė tikimybė prabusti nakties metu. Didelis alkoholio kiekis labai dažnai „apdovanoja“ naktiniais košmarais.
5. Medikamentai
Tam tikri vaistai – antidepresantai, barbitūratai – gali turėti įvairų pašalinį poveikį. Vienas iš jų – košmarai. Net anestetikas ketaminas, pasirodo, gali sukelti miego sutrikimų.
6. Ligos
Įvairios ligos, kuriomis sergant pakyla temperatūra, dažnai ligoniui sukelia košmariškus sapnus.
7. Laki vaizduotė
Laki vaizduotė – likimo dovana, kai veikia reikiama kryptimi – kuriant, dirbant, realizuojant save. Kartais vaizduotė transformuojasi į neseniai žiūrėto siaubo filmo tąsą sapnuose. Tokiu atveju jautriems ir lakios vaizduotės žmonėms reikėtų vengti siaubo filmų ar knygų, kad Hanibalas Lekteris neprisliūkintų iš nugaros kaip tik sapnuojant devintą sapną. Pasirinkus lengvesnio turinio filmą, komediją ar meilės istoriją, atsiranda galimybė sapnuose sužinoti, ar Antonijus Banderasas vis tik padovanojo sutuoktuvių žiedą juodaplaukei gražuolei...
Naktinių košmarų temos gali būti įvairios, nes požiūris į siaubą priklauso nuo žmogaus. Vienam didžiausias košmaras – persekiojanti, kraujais pasruvusi pabaisa, kitam – kaimynė iš gretimo buto ar... mokesčių inspekcija. Jau nekalbame apie tokias istorijas, kuomet didžiausias susapnuotas košmaras yra šeštadienį, kai nedirba stomatologai, iškritę priekiniai dantys arba pokylio metu pastebimiausioje vietoje nubėgusi kojinės akis...