Marija Gabrienė, LRT Televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Po pusmetį trukusių archeologinių kasinėjimų Klaipėdos piliavietėje, pagaliau pradedami atstatymo darbai. Piliavietės Rytinės kurtinos atstatymo darbų pradžią pažymėjo užkasta lobių skrynelė su laišku ateities kartoms.
Prieš pradedant atstatyti Klaipėdos pilį, jos teritorijoje nuo liepos triūsė archeologai. Tyrimai parodė, kad XIII amžiaus viduryje statytoje piliavietėje – itin stori kultūriniai sluoksniai. Jie siekia iki šešių metrų ir yra beveik tris metrus žemiau dabartinio jūros lygio. Rytinėje kurtinoje radinius specialistai skaičiuoja šimtais tūkstančių – nuo paprastų keraminių šukių iki unikalių XIV–XV amžiaus riterių šarvų fragmentų ar baltiškų papuošalų.
„Pagaliau atėjo tas momentas, kada mes jau galime pradėti statybos darbus. Tai šiuo metu įrengiami poliai konferencijų salės statybai ir taip pat atliekami restauravimo darbai pirmojo pasaulinio karo sandėlio buvusio taip pat infrastruktūros objektų. Tai yra lauko inžinerinių tinklų“, – dėstė „Pamario restauratoriaus“ direktorius Aldas Kliukas. Statybų darbų pradžią žymi simbolinė lobių skrynelė, įkasta į būsimo konferencijų centro pamatus. Į skrynelę įdėti šias dienas liudijantys ženklai ir laiškas ateities kartoms.
„Mano giliu įsitikinimu šiandieninių darbų pradžia, šiandieninis procesas, šiandieninė šventė tai yra Klaipėdos širdies plakimo pradžia“, – sakė Klaipėdos meras Vytautas Grumbliauskas.
Raktai nuo skrynelės išmesti į jachtų uostelio vandenis.
Atkurti Rytinę pilies kurtiną žadama per rekordiškai trumpą laiką – 9 mėnesius. Vėliau ketinama atkurti ir šiaurinę. Viso projekto vertė – daugiau kaip 30 mln. litų.