Į lietuviškų filmų programą taip pat atrinkti naujos kartos režisierių trumpametražiai filmai: iš Venecijos festivalio sugrįžusio Lauryno Bareišos „Pirtis“, Tito Lauciaus „Gyvatė“, Elvinos Nevardauskaitės ir Davido Heinemanno „Nepalaidotas“ bei Jevgenijaus Tichonovo „Vytis“. Nauji lietuviški filmai taip pat bus rodomi trumpametražių ir Studentų filmų konkurso programose.
Dėl Geriausio studentų filmo apdovanojimo varžysis šešios naujos juostos: „Aldebaranas“ (rež. Indrė Juškutė), „Diena man ne“ (rež. Akvilė Žilionytė), „Mano kaimyno pusbrolis“ (rež. Kotryna Buruckaitė), „Mono No Aware“ (rež. Emilija Juzeliūnaitė) bei jau minėti „Vytis“ ir „Gyvatė“. Filmus vertins prodiuserė Gabija Siurbytė, festivalyje viešėsianti režisierė iš Gruzijos Ana Urushadze (pristatys savo filmą „Baugi mama“) ir kino kritikas Gediminas Kukta.
„Šiais metais lietuvių filmai pasižymi ypatingu dėmesiu žmogaus psichologijai – negalėjimas susitaikyti su praeitimi, priklausomybės tema, šeimos išbandymai. Kita vertus, pasigirsta ir šviesesnių intonacijų – komiškų elementų atsiranda ir filme apie gamtą, ir filme apie sudėtingus tarpusavio santykius“, – sakė programos sudarytoja Mantė Valiūnaitė.
Festivalį uždarys lietuviškas filmas
Senąsias Lietuvos girias dokumentuojančiam filmui „Sengirė“ patikėta uždaryti festivalį. Filmo pasaulinė premjera įvyko lapkritį Amsterdame, didžiausiame Europos dokumentinių filmų festivalyje IDFA – tai stiprus tiek filmo, tiek lietuviško dokumentinio kino apskritai įvertinimas.
Hipnotizuojančią „Sengirę“ filmo komanda kūrė daugiau nei dešimtmetį. „Filmui ruošėmės aštuonerius metus, filmavome ketverius, o viskas sutalpinta į 86 minutes. Tad jei neturite laiko miškuose praleisti beveik dvylikos metų ir norite pajausti lietuviškų sengirių dvasią, ateikite pažiūrėti šį filmą“, – kviečia „Sengirės“ režisierius M. Survila.
Tai, kad „Kino pavasarį“ uždarys lietuvių filmas, yra svarbus įvykis. Paskutinį kartą tai buvo atsitikę 2010 m., kai festivalį užbaigė trumpametražis Mariaus Ivaškevičiaus filmas „Tėve mūsų“.
Bus pristatomas filmas pagal Lauros Sintijos Černiauskaitės romaną
Kita lietuviška pilnametražė premjera „Kino pavasaryje“ bus režisierės G. Beinoriūtės filmas „Kvėpavimas į marmurą“. Jame pasakojama inteligentų šeimos, kuri įsivaikino problemiškiausią vaiką, istorija. Filmas pastatytas pagal to paties pavadinimo Lauros Sintijos Černiauskaitės romaną, kuris 2009 m. buvo apdovanotas Europos Sąjungos literatūros premija.
„Kvėpavimas į marmurą“, deja, yra vienas paskutinių filmų, prie kurio prisidėjo šiemet po sunkios ligos miręs operatorius Audrius Kemežys. Ypač dideliu meistriškumu ir darbštumu pasižymėjęs operatorius filmavo ir praėjusių metų „Kino pavasario“ laimėtojo Audriaus Stonio juostą „Moteris ir ledynas“. G. Beinoriūtė ir A. Kemežys kaip duetas dirbo ir prie ankstesnio režisierės filmo „Pokalbiai rimtomis temomis“.
Nominuoti geriausi metų aktoriai
Lietuvių filmų pristatymo renginyje taip pat pradėti teikti apdovanojimai „Geriausias metų Lietuvos kino aktorius ir aktorė“. Į juos kasmet pretenduoja aktoriai, per metus nuo paskutinio festivalio vaidinę lietuviškuose filmuose, kuriuos nebūtinai rodė ar rodys „Kino pavasaris“.
Tarp šių metų moterų aktorių nominantų yra Eglė Mikulionytė, sukūrusi pagrindinį vaidmenį filme „Stebuklas“, taip pat Severija Janušauskaitė („Nepalaidotas“) ir Airida Gintautaitė („Kvėpavimas į marmurą“).
Tarp vyrų aktorių nominuoti Sigitas Šidlauskas („Kvėpavimas į marmurą“), Mantas Jančiauskas („Šerkšnas“) ir Valentinas Novopolskis („Gyvatė“). Laimėtojus išrinks balsuojantieji tinklalapyje „Žmonės.lt“: https://www.zmones.lt/aktoriu-rinkimai
Lietuviška retrospektyva šeimai
Šiemet festivalyje taip pat bus galima išvysti klasika tapusius lietuvių filmus: Arūno Žebriūno „Gražuolę“ ir „Paskutinę atostogų dieną“, Algirdo Aramino „Andrių“, kino novelių rinkinį „Gyvieji didvyriai“. Jie įtraukti į retrospektyvą „XX a. vaikai“.