Ministerija atkreipė dėmesį, kad atsižvelgiant į rusijos vykdomą karinę agresiją Ukrainoje ir galiojančią nepaprastąją padėtį, rusijos federacijos piliečiams, įskaitant kūrėjus ir atlikėjus, atvykstantiems į Lietuvos Respublikos teritoriją, valstybė taiko tam tikrus ribojimus.
Šie ribojimai yra numatyti Lietuvos Respublikos Seimo 2023 m. kovo 14 d. nutarime Nr. XIV-1789 „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ bei taikomi individualiai pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. rugsėjo 14 d. nutarimą Nr. 937 „Dėl kriterijų, kuriuos atitinkantys Rusijos Federacijos piliečiai gali būti įleidžiami per Europos Sąjungos išorės sieną į Lietuvos Respublikos teritoriją nepaprastosios padėties metu, nustatymo“.
Šiuose teisės aktuose nurodyti esminiai kriterijai: dėl jų atvykimo keliamos grėsmės Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, viešajai tvarkai, viešajai politikai, vidaus saugumui, visuomenės sveikatai ir tarptautiniams santykiams. Vadovaujantis šiais teisės aktais, kiekvienas rusijos pilietis, planuojantis atvykti į Lietuvą, yra vertinamas individualiai ir jam taikomas sugriežtintas patikrinimas.
Minimos atlikėjos atveju situacija yra išskirtinė, nes ji turi ir Lietuvos Respublikos pilietybę, o priimtuose teisės aktuose nėra numatyta taikyti ribojimus asmenims, turintiems dvigubą ar kitos užsienio šalies (ne rusijos) pilietybę, teigia ministerija.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad nors atlikėja ir jos laikysena visuomenėje vertinama nevienareikšmiškai, o ir vertybiniu požiūriu agresorių palaikančių atlikėjų koncertai nėra priimtini, Kultūros ministerija neturi įgaliojimų drausti, vertinti ar tirti privačių asmenų, šiuo atveju – privačių organizatorių ir jų renginių dalyvių veiklos teisėtumo. Tokie įgaliojimai yra pavesti kitoms institucijoms.
Tačiau suprasdama situacijos jautrumą ir siekdama, kad privačių renginių organizatoriai, planuodami kviesti į Lietuvą įvairius atlikėjus, objektyviai ir sąmoningai įsivertintų galimas neigiamas pasekmes tiek jiems, tiek visuomenei, Kultūros ministerija atkreipė į tai minėtos atlikėjos koncertų organizatorių dėmesį. Šioje geopolitiškai jautrioje situacijoje jų paprašyta įsivertinti atlikėjų sąsajas su rusija, jų poziciją karo Ukrainoje atžvilgiu, dalyvavimą ir palaikymą veiklos, kuri pažeidžia žmogaus teises, kelia grėsmę viešajai tvarkai, provokacijų tikimybę ir rizikas.
Kultūros ministerija taip pat pabrėžė, kad atsakomybė už galimas neigiamas tokių renginių pasekmes ir grėsmes tenka renginių organizatoriams, vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais.
Ši situacija tik dar kartą patvirtina, koks svarbus yra informacinis atsparumas kultūros lauke ir tai ugdančios politikos svarba kaip viena iš gynybos dalių. Kaip jau buvo ne kartą minėta viešoje erdvėje, čia svarbus ne pavienių renginių vertinimas, o mechanizmas, kuris kurtų visuotinį imunitetą. Ši problematika yra atspindėta Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo priemonių plane – tikimasi, kad tam bus skiriamas pakankamas dėmesys ir reikalingi resursai.
K. Orbakaitė planuoja koncertuoti gegužės 31 d. Vilniaus „Pramogų arenoje“.
K. Orbakaitė gimė lietuvio cirko aktoriaus Mykolo Orbako ir garsios rusų estrados dainininkės Alos Pugačiovos šeimoje. 2022 m. vasario mėn. K. Orbakaitei, kaip Lietuvos piliečių anūkei, jos prašymu suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė.
Tačiau visuomenininkas Valdas Bartkevičius socialinime tinkle „Facebook“ tvirtino, jog K. Orbakaitė dalyvavo Rusijos propagandinėje veikloje. Pasak jo, 2014 m., K. Orbakaitė tyčia pažeidė Ukrainos įstatymus ir nelegaliai kirto valstybės sieną, siekdama užsidirbti papildomų pajamų Rusijos okupuotame Kryme.
V. Bartkevičius tikino, kad atlikėja Kryme koncertavo ir 2022 m. spalį, Rusijos agresijai prieš Ukrainą tęsiantis jau šešius mėnesius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!