Klasika, pagardinta Provanso žolelėmis. Tokias asociacijas kelia interjeras naujos statybos name sostinės Užupyje.
Jis – tarsi kelionė į praeitį: sendinti ir antikvariniai baldai, senų plytų sienos, suskilinėjusios sijos susilieja su senamiesčio vaizdais už lango.
Butas su antresole: 96 kv. metrai, svetainė sujungta su virtuve, koridorius, vonios kambarys, miegamasis, darbo kabinetas, svečių kambarys.
Gyventojai: klaipėdietis verslininkas, čia apsistojantis keliskart per savaitę, kai reikalai atveja į sostinę. Taip pat jo artimieji.
Vieta: sostinės rajonas Užupis, 2007 metais statytas namas.
Kurdama šio trijų kambarių buto su antresolėmis interjerą, architektė Jolanta Lapinskaitė-Vaitulionienė turėjo visišką kūrybinę laisvę. Jos sumanyta interjero koncepcija patiko būsto šeimininkui – klaipėdiečiui verslininkui.
Jolanta Lapinskaitė-Vaitulionienė
„Nors pastatas yra naujos statybos, jo architektūra, fasadas, tūris pritaikyti prie aplinkos, Užupio rajono, tad nėra labai modernūs. Klasikinis su Provanso detalėmis interjeras taip pat atitinka senamiesčio dvasią. Kita vertus, kai būni namie, namo išorės nematai“, – svarsto interjero autorė.
Apsibrėžusi stiliaus ribas, ji kruopščiai derino detales, rinko apdailos medžiagas, baldus. „Laikausi taisyklės, kad kuriant interjerą svarbu nenutolti nuo pasirinkto stiliaus, netgi smulkmenomis. Kad ir kokį gražų daiktą pamatyčiau, jei netinka, nesusiviliosiu“, – pasakoja J. Lapinskaitė-Vaitulionienė.
Pirmiausia jai teko sutvarkyti gana komplikuotą erdvę ir aukštį. Viršutiniame aukšte esančio buto viduryje lubų aukštis siekė 6 metrus ir kyšojo griozdiškos stogo konstrukcijos. Vienoje jo pusėje lubos buvo žemos, įžambios kaip mansardoje, tad teko įrengti stoglangius.
Patalpos buvo išdėstytos nepatogiai, todėl nuspręsta pačioje aukščiausioje dalyje įkurdinti antresoles. Taip laimėta ploto ir ne per didžiausiame (80 kv. metrų) bute atsirado dar vienas, beveik 16 kvadratų – svečių kambarys. Į jį patenkama iš darbo kabineto kopėčias primenančiais laiptukais.
Po perplanavimo virtuvė persikėlė į kitą vietą. Dabar ji vienoje erdvėje su nemaža svetaine-valgomuoju. Kitoje buto pusėje yra nedidukas miegamasis, darbo kabinetas ir atvira antresolė. Po ja tilpo platus koridorius su didele sienine spinta, vonios kambarys ir tualetas.
Plytos ir natūralus šilkas
Šiame bute stebina ir žavi netradiciniai apdailos medžiagų deriniai. Svetainė, dalis koridoriaus išklijuoti prabangiais ornamentuotais ir dryžuotais dramblio kaulo spalvos apmušalais iš natūralaus šilko, įsigytais DUBINGIUOSE. Virtuvėje ir koridoriuje kelios sienos sumūrytos iš senų raudonų, iš Karaliaučiaus atvežtų, plytų.
Svetainės dalyje, kuri ribojasi su virtuve, atsirado suskilinėjusios sendintos kolonos ir karnizai, derantys prie sendintų gelsvos spalvos virtuvės baldų su kojelėmis, juos gamino bendrovė KEMENA. Durelės dekoruotos drožinėtomis vynuogių kekėmis ir lapais. Tokio pat stiliaus ir valgomojo stalas su kėdėmis.
Prie gelsvų virtuvės ir valgomojo baldų deranti drožinėta tamsaus medžio indauja aptikta antikvariate Kaune. Iš ten pat ir senovinis pastatomas laikrodis. Išsižioti verčia židinys: senoviniais ornamentais dekoruotus jo koklius, įspūdingą karūną pagal užsakymą gamino DVARČIONIŲ KERAMIKA. Ji specialiai šiam butui iškepė ir tokiais pat ornamentais dekoruotas keramines plyteles, kuriomis išklijuota virtuvės sienos prie kaitlentės dalis.
Lininę gelsvą staltiesę valgomojo stalui nunėrė viena močiutė, nes parduotuvėse rasti tinkamos nepavyko.
Svetainės kampe susigrūdusios stogo konstrukcijos nežavi, bet žvilgsnį nuo jų atitraukia ant gegnės pasodinta metalinė skulptūra, kurią sukūrė klaipėdiškis menininkas Vytautas Karčiauskas. Jo dukra vitražo dailininkė Laura Potet – spalvingų vitražinių svetainės ir koridoriaus šviestuvų autorė.
Ryški dėmė svetainėje – melsvai pilkos spalvos, elegantiška, veliūru mušta senovinio stiliaus sofutė, banketė ir fotelis drožinėtais ąžuoliniais ranktūriais. Jis – iš salono ORNAMENTUM. Melsvų spalvų raštai pinasi ir DUBINGIŲ klasikinio stiliaus kilime.
Žaidimas kontrastais
Šviesi kreminė spalva dominuoja ir miegamajame, apstatytame KEMENOS baldais su rankų darbo lauko gėlių piešiniais. Šių atspalvių apmušalais išklijuotos sienos, tokia pat lovatiesė, užuolaidos, pagalvėlės. Visus tekstilės gaminius, tarp jų patalynę su siuvinėtais šeimininko inicialais, architektė užsakė studijoje RVR.
Kaip kontrastas šviesių spalvų paletei viso buto grindys išklotos tamsiomis sendinto ąžuolo grindlentėmis iš VOLUNTOS PARKETO. Pro langą netikėtai švystelėjus saulei, išryškėja nuostabi medžio faktūra ir piešinys. Tik antresolėje, svečių miegamajame, ant grindų patiesta tamsiai ruda ilgo plauko kiliminė danga.
Darbo kabinetas dvelkia solidumu. Jame karaliauja KEMENOS gamintas masyvus, tamsios medienos, senovinio stiliaus rašomasis stalas, knygų lentyna, dekoruota subtiliais ornamentais, keli priderinti panašaus dizaino krėslai iš DUBINGIŲ. Patogus minkštasuolis atkeliavo iš parduotuvės ORNAMENTUM.
Svečių miegamajame šviesu ir jauku, sendintos gelsvos lovos, komodos, spintos, smėlio atspalvių lovatiesių draperijos nuteikia poilsiui. Viena siena išklijuota romantiškais apmušalais su augaliniais raštais ir paukščiais – iš DUBINGIŲ. Virš lovų kabo stilingi šviestuvėliai. Jie pirkti salone RETROFORMA.
Nedidukas vonios kambarys, tualetas atitinka bendrą būsto stilistiką. Dalis sienų – senovinės plytos, kitos – sendintos akmens masės plytelės. Senoviškas praustuvas, dušas, kita santechnika atkeliavo iš parduotuvės VONIA.LT. Šiuolaikinio dizaino skalbyklė apdairiai paslėpta spintoje už sendintų durelių, kurias padirbo KEMENA.
Išskirtinumo būstui suteikia meno kūriniai: antikvariniai paveikslai, skulptūros, vazos. Taip pat dailininko V. Karčiausko skulptūrėlės, originali kabykla raktams koridoriuje, kabinete prie tapeto piešinio pritaikytas skulptūrinis sienos dekoro elementas. Net durų stiklai čia ne bet kokie, o su vitražais.
Buto ypatumai:
Klasikinis interjeras su Provanso detalėmis naujos statybos name.
Sendinti baldai, dekoruoti drožiniais, ornamentais, rankų darbo piešiniais, pagaminti specialiai šiam butui.
Dailininkų kurtos interjero detalės: vitražo šviestuvai, durų stiklai, skulptūrėlės.
Kiekviena smulkmena atitinka interjero stilių.
Tekstas – Giedrė Budvytienė, nuotraukos – Edgaras Kurauskas