Beklaidžiojant po VCUP 5 aukšte įsikūrusią margą ir jaukią Kalėdinę mugę, kuri veiks iki pat Trijų Karalių, iškart suvilioja stabtelėti garsiosios mūsų žolininkės – žiniuonės Adelės Karaliūnaitės stendas. Pirmiausia, viskas taip svaigiai kvepia, kad norisi tik stovėti ir uostyti… O kas tai, net nupasakoti neįmanoma, nes čia ir žolelių arbatėlių nuo visų ligų, ir kremų grožiui, ir pasitept, ir pasitrint… Reikia ateit ir pamatyti, pauostyti, pačiupinėti, pasikonsultuoti – ko nors vis tiek prireiks. Gražiai įpakuota, traukia akį, labai verta pirkti Kalėdoms dovanų.
Einant tolyn akys pradeda bėgioti nuo mezginių margumyno ir siuvinių – jei kas turi mažylių, juos galima išpuošti šiltai, jaukiai, linksmai ir labai išmoningai. Žinoma, mezgėjos neatsisako ir tradicinių tautinių raštų, tačiau linksmos megztos vaikiškos aplikacijos ant kojinių, pirštinių, kepurių ir šalikų – aviniukai, ožiukai, pingviukai, kačiukai, animacinių filmų personažai – kelia nuotaiką ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.
O kur dar originalūs nagingų ir išmoningų meistrų siūti ir nepaprastai gražiai supakuoti žaislai? O kur dar „kalbančios” pagalvėlės ir šildyklės bei kiti daiktai? „Čia gyvena laimė” – parašyta ant pagalvėlės ir žinai, kad ją gali dovanot mylimam žmogui, geram draugui ar draugei, tėvams, vaikams. „Saule, nesušalk be manęs”, – tokiais ant šildyklės išsiuvinėtais žodžiais kreipiasi į mylimąją Mėnulis… „Pabučiuok mane prieš miegą”, – atsako kita žaisminga pagalvėlė.
Netgi tie, kas nemėgsta nei Kaziuko, nei kitokių tautinių mugių, suras ką nors netikėta ir įdomaus – vilioja spalvinga bižuterija, akį traukia originalūs juvelyrų darbai iš akmenų ir sidabro ir staiga pamatai pažįstamą veidą – mugėje dalyvauja papuošalų dizainerė iš Ukmergės Vilija Šabunkaitė-Poškienė. Garsi kūrėja prieš kelis metus Taujėnų dvare surengė susitikimą su rusų mados guru Viačeslavu Zaicevu, o vėliau savo kurtais papuošalais apdovanojusi užsienio garsenybes Alą Pugačiovą, Patriciją Kaas, Kristiną Orbakaitę ir kitas žvaigždes. Už originaliai gintarais siuvinėtą ąžuolo lapą, kuris buvo įteiktas Anglijos karalienei Elžbietai II vizito Lietuvoje metu, Vilija gavo karališką padėkos raštą – jos kūrinio įvertinimą.
Ką gi kuria Vilija, kad jos darbų užsimanė kolekcininkas Aleksandras Vasiljevas, o vienas ištikimiausių gerbėjų yra Viačeslavas Zaicevas?
Aksomas, karoliukai, akmenukai, sidabriukai, oda… Visa tai sudėliota, suderinta, supinta į įmantrias formas, spalvas, į tokius papuošalus, kuriuos Vilija kaipmat užvynioja ant kaklo, suriša, prisega prie krūtinės, perjuosia per liemenį ir suknelė, pasipuošta nepaprastai originaliu aksesuaru, tampa vos ne vakariniu rūbu. „Kai einu su Vilijos papuošalu, į mane niekas nežiūri – žiūri į papuošalą”, – juokiasi į mugę VCUP 5 aukšte užbėgusi V.Šabunkaitės-Poškienės draugė ir kaipmat suskaičiuoja, kiek ji turi Vilijos kurtų papuošalų.
Vilija prisipažįsta turinti pažinčių įvairiausiuose visuomenės sluoksniuose ir galėtų savo kūrinius brangiai pardavinėti įmantriuose butikuose, tačiau jai svarbu, kad jos darbais galėtų puoštis visos moterys, o dalis pinigų gautų už papuošalus, anot Vilijos, visada keliauja labdarai – vaikų namams, įvairiems reginiams ir paramos akcijoms. Dėl šių priežasčių moteris nutarė dalyvauti ir Kalėdų mugėje Vilniaus prekybos ir pramogų centre VCUP – kad kuo daugiau vilniečių ir sostinės svečių galėtų susipažinti su nagingų lietuvių kūryba, išsirinkti Kalėdoms dovanų.
Neliks nuskriausti ir smaguriai – prieš pat Kalėdas, gruodžio 17–20 d. Vilniaus prekybos ir pramogų centro VCUP 3-iojo aukšto kieme lydimi smagios muzikos ir linksmų nykštukų šurmuliuos per penkiasdešimt iš visos Lietuvos suvažiavusių amatininkų – kepėjų, konditerių, mėsininkų, bitininkų, mezgėjų, drožėjų, pynėjų… Pyragai, meduoliai, įvairūs ir originalūs medaus produktai, žinoma lietuviškos dešros ir kumpiukai, sūriai ir žuvys… Po Advento laikotarpio šventinis Kalėdų stalas kvepės, vilios, seilę varvins ir mažam, ir dideliam.