Vairavimo instruktoriai jau jaučia norinčiųjų gauti vairuotojo pažymėjimą antplūdį – kiekvienais metais nuo balandžio jie pradeda registruotis būriais. Dalis jų nori išmokti vairuoti, o kiti – tik gauti tai leidžiantį daryti dokumentą. Apie sukčiaujančius instruktorius, duodamus kyšius ir parduodamus vairuotojo pažymėjimus Lietuvoje yra girdėję turbūt visi, o šiais kalbas netiesiogiai patvirtina ir vairuotojų rengimo srityje dirbantys žmonės.
„Konkrečiai tarp mano klientų yra buvę du tokie atvejai, kai aš žinau, kad žmonės pirko teises. Abu šitie žmonės mokėjo vairuoti, bet jie tiek negalėjo valdyti savo emocijų egzamino metu, kad padarydavo visas įmanomas klaidas. Tokie žmonės yra su labai stipriu nerimo lygiu, bet aš nemanau, kad gerai ir jiems yra pirkti teises, nes tą nerimą reikia kažkaip išmokti kontroliuoti“, - BTV laidoje „Auksarankiai“ pasakos psichologė-psichoterapeutė Genovaitė Petronienė.
Tačiau tokie žmonės – tik vienas iš nusprendusiųjų sukčiauti tipas. Kur kas didesnį pavojų kelyje kelia pernelyg pasitikintys savo jėgomis ir įžūlūs vairuotojai. Įsitikinę, kad vairuoti išmoks patys, laikytis taisyklių jiems nereikia, o teises gali tiesiog nupirkti turtingi tėvai, jie tampa tiksinčiomis bombomis visiems eismo dalyviams.
Vairavimo mokyklų atstovai tikina besiimantys visų atsargumo priemonių, kad išvengtų sukčiavimo atvejų. Tačiau ar jų pakanka? Tuo labiau, kad, kaip bebūtų, mokymas vairuoti yra ne tik misija, bet ir verslas.
„Vairuotojų parengimas nėra vienodas. Vienos mokyklos tikrai parengia vairuotojus ir asmenys, pabaigę tas mokyklas, įgauna nemažai įgūdžių. O kitų tikslas yra tik vienas – pelnas“, - konstatuos Lietuvos kelių policijos viršininkas Gintaras Aliksandravičius.
Kokių gudrybių imasi pradedantieji vairuotojai, juos mokantys instruktoriai ir vairavimo mokyklų vadovai sužinosite šeštadienį 19 val. BTV laidoje „Auksarankiai“.