Bėgantys metai neaplenkia nė vieno – įgyjame išminties, neįkainojamos patirties, pajuntame džiaugsmo, gyvenimo malonumų. Gaila tik, kad su kiekvienu išminties grūdeliu kūnas po truputėlį dėvisi. Laiko apgauti nepavyks, tačiau galime pasistengti kuo ilgiau išlikti žvalūs ir patrauklūs.
Pasirūpinkite oda
Veido oda – bendro organizmo senėjimo proceso atspindys. Kosmetologų nuomone, reikėtų rūpintis ne tik jau atsiradusiomis raukšlėmis, bet stengtis, kad naujosios išryškėtų kaip įmanoma vėliau. Palaikyti odos tonusą ir elastingumą padės kosmetinės priemonės, kuriose yra kolageno. Vitaminas A (retinolis) – būtinas, kad ląstelės intensyviai atsinaujintų ir gamintųsi kolagenas, todėl jis yra vienas populiariausių odos senėjimui stabdyti skirtų kosmetikos priemonių komponentas. Pirmasis vitamino A stokos požymis – šviesos baimė ir pablogėjęs regėjimas prieblandoje. Kai šio vitamino trūksta, oda tampa šiurkšti, sausa, pleiskanojanti.
Aktyvios vitamino A formos gamtoje nėra, ji susidaro organizme. Neaktyvios formos randamos gyvulinės ir augalinės kilmės maisto produktuose. Gyvulinės kilmės maisto produktuose vitamino A yra kepenyse, o augalinės kilmės vitamino A pirmtako beta karoteno gausu geltonos, oranžinės ir žalios spalvos daržovėse (morkose, brokolių lapuose, špinatuose, saldžiose bulvėse, moliūguose, lapiniuose kopūstuose ir kt.).
Ne mažiau svarbu odą drėkinti ir maitinti. Kasdien drėkinant, ji ilgiau lieka lygi, stangri ir jaunatviškai, o raukšlelės išryškėja vėliau. Puikiai odą maitina vaisių, daržovių kaukės, žaliosios arbatos kompresai – taip ją palepinti reikėtų kartą ar du per savaitę.
Pasirūpinkite plaukais
Organizmo senėjimo procesas, hormoniniai pasikeitimai ir menopauzė iš esmės veikia visą organizmą, taip pat ir plaukus. Jie tampa silpni, ploni ir trapūs. Plaukų stilistė ir vizažistė iš Niujorko Eva Scrivo pataria naudoti minkštinančius plaukų šampūnus ir natūralių šerelių šepečius. Pasak jos, būtų naudinga kartą per savaitę palepinti plaukus drėkinamąja, maitinamąja kauke arba prieš kas ketvirtą plovimą plaukus sutepti aliejumi. „Palepinkite plaukus grožio salone teikiamomis procedūromis, per kurias atliekamas galvos masažas. Nuo jų gerėja kraujotakos veikla ir intensyviau įsisavinamos naudingosios plaukų kaukės medžiagos“, – aiškina specialistė. Jei to sau negalite leisti, galvos masažą pasidarykite namuose.
Plaukų ir galvos odos ekspertas Davidas Kingsley sako, kad labai svarbu pasirinkti tinkamą plaukų spalvą, o jų šviesinimas anaiptol nėra pagrindinis būdas atrodyti jaunesnei. „Reta vyresniojo amžiaus moteris nusidažiusi plaukus šviesiai su pilku atspalviu atrodys jaunesnė. Pilka paryškina raukšles, blukina veido spalvą. O štai smėlio, medaus spalvos gyvina ir jaunina. Tokia plaukų spalva neįrėmina veido, mažiau pastebimi odos nelygumai“, – teigia jis.
Pasirūpinkite dantimis
Baltadantė šypsena – sveikatos ir jaunystės simbolis. Tai – kiekvienos moters puošmena. Žinoma, ji nepuoš, jei dantys nebus prižiūrėti. Pašalinkite visas problemas, susijusias su dantimis – tegul juose nebūna skylučių, dantenos būna sveikos, o sukandimas – taisyklingas. Nepalikite ilgai tuščių ertmių, kuriose anksčiau buvo dantys, tačiau dėl kokių nors priežasčių jie buvo pašalinti – ilgainiui šalia esantys dantys ims svirti link tuščios vietos. Metams bėgant dantų emalis įgauna gelsvą atspalvį, o tam didelę įtaką daro nuolat vartojama kava, arbata, raudonasis vynas ir rūkymas. Pabandykite atsikratyti bent rūkymo – dėl to pagerės ir veido, ir dantų spalva. Graži šypsena suteiks pasitikėjimo savimi ir, be abejonės, atrodysite keliais metais jaunesnė.
Išsimiegokite
Ne veltui sakoma, kad miegas – grožio pagrindas. Miegant ląstelės gamina daugiau baltymų, kurie yra statybinė odos medžiaga. Jie ne tik skatina augti ląsteles, bet ir mažina streso ir ultravioletinių spindulių padarytą žalą. Geras nakties miegas padės sumažinti arba net išvengti juodų ratilų po akimis, o veido oda atrodys pailsėjusi ir skaisti.
Naujausiais tyrimais įrodyta, kad nuolatinis miego trūkumas didina kortizolio ir gliukozės kiekį kraujyje, o tai sukelia daugybę sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, hipertenziją ar cukrinį diabetą – o jie paspartina senėjimo procesus. Gydytojai pataria miegoti nuo 7,5 iki 8,5 valandų per parą. Tiesą sakant, miegas – nebloga dieta. Naujausiais tyrimais įrodyta, kad žmonių, kurie naktimis išmiega tik 5–6 valandas, organizme yra 15 procentų mažiau apetitą reguliuojančio hormono palyginti su 8 valandas miegančiais.
Tempimo pratimai
„Reguliariai atliekami tempimo pratimai padeda kūnui išsaugoti jaunystę ir išlaikyti taisyklingą laikyseną“, – sako „Moterų sveikatinimo programos“ vadovė, mokslų daktarė Lesley Fein. Kiekvienais metais po 40-ies kaulai retėja, jų tankis kaskart sumažėja nuo 1 iki 5 procentų. Nors kalcio preparatai pristabdo nuostolį, vis dėlto reguliari mankšta gali padėti išvengti kaulų retėjimo, o tempimo pratimai – sąnarių sąstingio, nejudrumo. Be to, stipresni raumenys padeda sumažinti ir po menopauzės kartais atsirandančius nemalonius simptomus.
R. Čepulinskaitė