• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kad kaulai nevirstų kempine

Osteoporozė – senatvinė liga, nuo jos nesame apsaugotas nė vienas. Kita vertus, garbaus amžiaus galime sulaukti ir sveiki, nekamuojami kaulų išretėjimo pasekmių.

REKLAMA
REKLAMA

Skausmingai susuktas stuburas, dažni ir lėtai gyjantys trapiais tapusių kaulų lūžiai – visa tai yra osteoporozė. Ši sisteminė skeleto liga susijusi su kaulų masės ir patvarumo sumažėjimu. Didžiausia jos keliama grėsmė yra lūžiai, galintys įvykti net nuo menkiausių, kasdienių fizinių krūvių.

REKLAMA

Tylioji epidemija

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, osteoporoze pasaulyje serga kas trečia moteris ir kas penktas vyras, vyresni nei 50 metų. Tačiau specialistai skelbia pavojų tvirtindami, kad liga sparčiai jaunėja – osteoporoze jau serga jaunimas ir net vaikai. Ir liga taip plinta, kad medikai ją vadina epidemija.

REKLAMA
REKLAMA

Naujausiais duomenimis, osteoporozė diagnozuota jau 75 milijonams pasaulio gyventojų. Pagrindinė tokios epidemijos priežastis – vadinamoji antrinė osteoporozė, progresuojanti sergant įvairiomis kitomis ligomis: endokrininėmis patologijomis, reumatais, virškinamojo trakto ligomis, imuninės sistemos sutrikimais ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antrinė osteoporozė išsivysto ir ilgą laiką vartojant kai kuriuos vaistus. Į jų sąrašą patenka kortikosteroidiniai hormonai (jie paprastai skiriami sergantiesiems bronchų astma, reumatu), vaistai nuo traukulių, imunodepresantai (skiriami diagnozavus onkologines ligas), skydliaukės hormonai (jei vartojami didelėmis dozėmis ir ilgą laiką).

REKLAMA

Ankstyva diagnozė įmanoma

Išaiškinti ir diagnozuoti osteoporozę labai sunku, nes ankstyvosiose stadijose nematyti jokių simptomų. Kartais vienintelė ligos pateikiama užuomina būna nugaros skausmai, įsišėlstantys ilgiau pastoviniavus ir nuslopstantys prigulus.

Maždaug prieš pusantro dešimtmečio vieninteliu osteoporozės diagnostikos metodu buvo kaulų rentgenografija. Bet rentgenas ligą „pamatydavo“ tik tuomet, kai ligonis jau būdavo netekęs daugiau kaip 20 proc. kaulų masės ir patyręs lūžių. Dabar osteodensometrijos (taip moksliškai vadinasi kaulų tankio tyrimas) būdų egzistuoja jau ne vienas ir net ne du, ir kaulų masės netekimą įmanoma diagnozuoti, kai jis tesiekia 2 proc.

REKLAMA

Rizikos grupei priklausantys žmonės diagnostinį kaulų tankio tyrimą turėtų darytis reguliariai – kartą per metus. Jo rezultatas leis nustatyti ligą ankstyvosiose stadijose ir kaip įmanoma greičiau pradėti gydymą.

Pieną gerti reikia

Osteoporozė – liga, kurią žmonijai atnešė civilizacija. Daugelis šiuolaikinių žmonių ranka numoja į aktyvų gyvenimo būdą, judėjimą, fizinį darbą, buvimą gryname ore, be to, nebegeria pieno ir nė nesiruošia mesti rūkyti. Vietoj to mieliau saujomis geria tabletes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikamentai, žinoma, išsprendžia problemą, bet tik tuomet, kai liga jau būna rimtai įsišėlusi.

O štai skeleto ligų profilaktika galima pasirūpinti iš anksto.

Nepamirškite judėti! Suprantama, omenyje neturimi nepakeliami krūviai stuburui. Diagnozavus osteoporozę, neturėtumėte net kiloti daiktų, sveriančių daugiau kaip penkis kilogramus.

REKLAMA

Žiūrėkite, ką valgote! Atminkite: jeigu reguliariai negeriate pieno ir jūsų racione beveik nėra pieno produktų, jūsų organizmas kasdien gauna ne daugiau kaip 0,4–0,5 g kalcio. O gerai kaulų būklei išsaugoti žmogui reikia mažiausiai 1,2 g kalcio per parą. Jei norite, pusę litro pieno galite pakeisti 100 g varškės arba varškės sūrio ar ketvirčiu litro kefyro.

REKLAMA

Gydytojai rekomenduoja būtent tokį natūralų organizmo aprūpinimo kalciu būdą. Keisti pieno produktus tabletėmis jie pataria tik kraštutiniu atveju – kai pacientas netoleruoja laktozės arba sutrikęs kalcio pasisavinimas žarnyne.

Kvėpuokite grynu oru! Vaikštinėdami lauke vasarą visiškai nemokamai gaunate naudingo vitamino D, o žiemą jį vartoti patariama visiems – ypač pagyvenusiems žmonėms ir nėščiosioms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsargumas ir susilaikymas – dorybės! Ribokite surūkomų cigarečių kiekį, taip pat saikingai vartokite alkoholį, gerkite kavą. Jeigu jūsų darbas sėdimas, kas valandą 10 minučių pasimankštinkite.

Kad išvengtumėte griuvimų, avėkite tik patogią avalynę, neįsikibę kokios nors atramos nedarykite staigių judesių, o jeigu lauke drėgna ar slidu, apskritai atsisakykite pasivaikščiojimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų